Działalność wydawnicza

 

Wydarzenia

 

Projekty realizowane przez Ośrodek

 

Ośrodek w mediach

 

Obchody Złotego Jubileuszu Ośrodka Badań nad Polonią

 

 

 

Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL rozpoczął realizację zadania zleconego Ministra Edukacji i Nauki “Organizacje polonijne za granicą - badania naukowe, archiwum cyfrowe i centralna baza danych”. Jego celem jest przeprowadzenie interdyscyplinarnych i kompleksowych badań naukowych nad historią i teraźniejszością polskich i polonijnych organizacji za granicą w XIX i XX wieku.

Rezultatem powyższych badań będzie utworzenie  archiwum cyfrowego polskich organizacji i wybitnych działaczy polonijnych oraz  zorganizowanie centralnej bazy organizacji polskich za granicą i ukazanie ich działalności społecznej, kulturalnej, edukacyjnej, religijnej i gospodarczej na rzecz integracji środowiska polskiego.

Główną ideą przyświecającą naszemu projektowi jest utrwalenie i upowszechnienie wiedzy o działalności Polaków za granicą. W związku z tym planujemy przeprowadzenie kwerend w archiwach organizacji, wywiadów z ich przedstawicielami i pozyskanie publikacji na ten temat

Kierownikiem grantu jest dr hab. Jacek Gołębiowski, prof. KUL przy wsparciu specjalistów różnych dyscyplin, m.in. dr hab. Janusza Bienia, dr hab. Tomasza Nowickiego, prof. KUL, dr hab. Cezarego Tarachy, prof. KUL.

Prace w ramach zadania przewidziane są na lata 2022-2026.

 

Od 1 lutego 2023 roku zadanie jest realizowane przez powołane do tego przedsięwzięcia Centrum Badań nad Organizacjami Polonijnymi za Granicą KUL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ukazał się 41. tom czasopisma Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL - zachęcamy do zapoznania się z jego zawartością na platformie OJS 3.0 https://ojs.tnkul.pl/index.php/sp/issue/view/1106

 

 

 

"Studia Polonijne" zostały włączone do indeksu czasopism naukowych European Reference Index for the Humanities and the Social Sciences (ERIH Plus) - link

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Wystawa fotograficzna
„Jedźmy do Ameryki! Wycinki z historii Polonii amerykańskiej”

od 21 listopada 2019 r. do 10 grudnia 2019 r. w Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury · Warszawa

 

 

 

screenshot_2019-11-19_jedzmy_do_ameryki_wycinki_z_historii_polonii_amerykanskiejZe strony polonika.pl:

 

Od 21 listopada osoby spacerujące Krakowskim Przedmieściem będą mogły przenieść się na chwilę do amerykańskich miast i miasteczek. Wszystko za sprawą Instytutu POLONIKA, który zaprasza na wyjątkową wystawę przedstawiającą wycinki z dawnego i współczesnego życia Polonii amerykańskiej.

Wystawa „Jedźmy do Ameryki! Wycinki z historii Polonii amerykańskiej” za pomocą zdjęć Norberta Piwowarczyka przedstawia nie tylko zachwycające pięknem polskie świątynie (tzw. Polish cathedrals), lecz także współczesne ślady polskości, jakie można napotkać, podróżując po USA. Fotografie ukazują ogromną różnorodność kulturotwórczą amerykańskiej Polonii, starającej się zachować elementy polskiej tradycji i kultury na obczyźnie. Właśnie to dziedzictwo kulturowe, które kształtuje tożsamość nie tylko Polonii amerykańskiej, lecz także współczesnych mieszkańców naszego kraju, po raz pierwszy zagości na ulicach Warszawy.

 

Prezentowane na wystawie fotografie są pokłosiem prac dokumentacyjnych prowadzonych od 2017 r. w ramach projektu „Parafie i kościoły polskie w USA” finansowanego dzięki funduszom Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”. Od 2018 r. do projektu włączył się Instytut POLONIKA, który m.in. wspiera finansowo wydawanie publikacji. Pierwsza z nich – album „Parafie i kościoły polskie w Chicago” – będzie miała swoją premierę na wernisażu wystawy 21 listopada w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury.

W projekcie „Parafie i kościoły polskie w USA” pod kierunkiem prof. Jacka Gołębiowskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uczestniczyli: dr Paweł Sieradzki (KUL), siostra Genowefa Potaczała (Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej), dr hab. Katarzyna Chrudzimska-Uhera (UKSW), dr hab. Anna Czyż (UKSW), dr Bartłomiej Gutowski (UKSW) oraz Norbert Piwowarczyk (fotograf). Partnerem strategicznym projektu było Polskie Seminarium Duchowne w Orchard Lake. Fotografie użyte w wystawie powstały na specjalne zlecenie Instytutu POLONIKA.

Wystawa „Jedźmy do Ameryki! Wycinki z historii amerykańskiej Polonii”  będzie dostępna od 21 listopada do 10 grudnia na ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury. Wernisaż wystawy odbędzie się 21 listopada o godz. 18:00. Wstęp na wystawę i wernisaż jest bezpłatny.

Album „Parafie i kościoły polskie w Chicago” będzie można nabyć za pośrednictwem strony Instytutu POLONIKA www.polonika.pl oraz w trakcie wernisażu.

 

Autorzy wystawy: dr Bartłomiej Gutowski oraz Norbert Piwowarczyk

Organizator: Instytut POLONIKA

Instytucja nadzorująca: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Współpraca: Narodowe Centrum Kultury, Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury

 

Tekst za:https://polonika.pl/programy/programy-strategiczne/popularyzacja/wystawy/wystawa-fotograficzna-jedzmy-do-ameryki-wycinki-z-historii-polonii-amerykanskiej [dostęp:19.11.2019].

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nagroda Naukowa im. Ireny i Franciszka Skowyrów dla ks. prof. dr. Stanisława Flisa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

plakat sesjeParafie i kościoły polskie w USA

 

Polish Cathedrals - polskie dziedzictwo religijne, kulturowe, społeczne i materialne w Stanach Zjednoczonych

 

Działalność oświatowa

 

 

 

 

 

Autor: Maria Furtak
Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024, godz. 13:27 - Paweł Sieradzki