Zaproszenie na spotkanie z przedstawicielem Campus France w Polsce - studia i oferta stypendialna we Francji, 6 XI 2019

Instytut Francuski w Polsce, Państwowa Agencja na rzecz Promocji Francuskiego Szkolnictwa Wyższego za Granicą i Mobilności Międzynarodowej Campus France oraz Dział Współpracy z Zagranicą KUL uprzejmie zapraszają na spotkanie z Koordynatorem Campus France w Polsce, Panią Elizą Łuczyńską, która przedstawi aktualną ofertę programów kształcenia (studia we Francji) oraz stypendiów Rządu Republiki Francji dla studentów i pracowników KUL.

Spotkanie odbędzie się dn. 6 listopada (środa) br. w godz. 14.10 – 15.40 w sali CTW-414.

Spotkanie prowadzone będzie w języku polskim.

Znajomość języka francuskiego nie jest obowiązkowa przy aplikacji o udział w programie wyjazdowym lub stypendialnym.


Warsztaty tłumaczeniowe,  23-25 października 2019

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach tłumaczeniowych, które w dniach 23-25 października poprowadzą Patrycja Laskowska i Anna Sznurawa, tłumaczki pracujące w Dziale Tłumaczeń Polskich w Dyrekcji Generalnej ds. Tłumaczeń Pisemnych w Parlamencie Europejskim.

Program warsztatów.docx


Rozpoczęcie roku akademickiego 2019/20

Zapraszamy do zapoznania się z programem rozpoczęcia roku akademickiego 2019/20 w dniu 1 X 2019:

 

9.00 - Msza św. w Kościele Akademickim KUL

12.30 - Spotkanie studentów I roku studiów I i II stopnia z Panią Dziekan i Prodziekanami WNH, sala GG 150 (Gmach Główny, Aula Kardynała Stefana Wyszyńskiego, I piętro)

Od 14.00 - Spotkania studentów poszczególnych kierunków z opiekunami lat: Harmonogram spotkań.pdf

 

Informujemy również, iż decyzją Pani Dziekan zajęcia dla studentów roku II-III studiów I stopnia oraz roku II studiów II stopnia w dniu 1 X 2019 rozpoczną się o godz. 15.50 według rozkładów zajęć poszczególnych kierunków.


Film „ENTRE CIEL ET GRAMMAIЯE” nagrodzony na festiwalu FrankoFilm

Z dumą informujemy, iż podczas finału XV edycji Międzynarodowego Festiwalu Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych FrankoFilm, który odbył się w dn. 23-26 maja br. w Zielonej Górze, film pt. „ENTRE CIEL ET GRAMMAIЯE” nakręcony przez członków i sympatyków Koła Naukowego Romanistów KUL otrzymał nagrody w dwóch kategoriach: Nagroda Publiczności oraz Nagroda Specjalna Instytutu Francuskiego w Polsce.

Serdecznie gratulujemy całej ekipie!

 

Link do filmu:

„ENTRE CIEL ET GRAMMAIЯE”  

 

Scenariusz i reżyseria: Roksana Słaby

Zdjęcia, dźwięk, montaż, kierownik produkcji: Mikołaj Kołodziejczyk

Aktorzy: Karol Niewiadomski, Roksana Słaby, Katarzyna Kargol, Piotr Michocki, Katarzyna Jakubowska, Michał Iwaniuk, Katarzyna Przygoda, Maria Dudzińska, Michał Wójcik, Karolina Dudek.


Atelier littéraire Gdańsk, 15-16 V 2019

W dniach 15-16 maja 2019 Karol Niewiadomski oraz Jakub Duralak wzięli udział w literackim atelier organizowanym przez Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Gdańskiego, w ramach którego odbyło się spotkanie studentów polskich romanistyk z wybitnym francuskim pisarzem Patrick’iem Deville’m. W ramach konferencji romaniści mieli okazję poznać twórczość pisarza, zaprezentować ważniejsze wydarzenia historyczne od 1860 roku dla swojego regionu oraz odbyć warsztaty tłumaczeniowe. Więcej...

 


III miejsce Patrycji Puszkar w IV Regionalnym Konkursie Tłumaczeniowym z języka francuskiego

profeurope_lstZ przyjemnością informujemy, iż Patrycja Puszkar, studentka I roku filologii romańskiej (studia II stopnia) zdobyła III miejsce w IV Regionalnym Konkursie Tłumaczeniowym z języka francuskiego zorganizowanym przez XXIX LO im.cc. mjr H. Dekutowskiego ps. Zapora w Lublinie, PROF-EUROPE Oddział w Lublinie, Lubelskie Stowarzyszenie Tłumaczy oraz Pracownię Dydaktyki Języków Romańskich UMCS.

Serdecznie gratulujemy!

Edyta Kociubińska

Opiekun konkursu z ramienia Filologii romańskiej KUL


Dzień Romanisty, 10 V 2019  

                

dziea_romanisty_10.05

Koło Naukowe Romanistów KUL dziękuje wszystkim sympatykom za udział w "Dniu Romanisty"!

 

Do zobaczenia za rok!

 

Program "Dnia Romanisty".pdf

 

Galeria zdjęć

 

 


Konferencja "République Sarmate. Republika sarmacka jako część dziedzictwa europejskiego. Hommage à Anna Drzewicka (1932-2018)"

Koło Romanistów Studentów KUL oraz Koło Polonistów Studentów KUL zapraszają na konferencję zatytułowaną "République Sarmate. Republika sarmacka jako część dziedzictwa europejskiego. Hommage à Anna Drzewicka (1932-2018)",  która odbędzie się 5 kwietnia 2019 r.  o godz. 10.00 w Auli im. Stefana Kard. Wyszyńskiego. Więcej...

 

 


III Ogólnopolski Kongres Młodych Hispanistów, 1-2 IV 2019

iii-okmh Katedra Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych, Katedra Językoznawstwa Romańskiego KUL, Koło Hiszpańsko-Polskie KUL, Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie oraz  Fundacja Scytia zapraszają na III Ogólnopolski Kongres Młodych Hispanistów. Wydarzenie odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia 2019 r. w Centrum Transferu Wiedzy, sale CTW 113 i 114.

W Kongresie udział zapowiedzieli: JE Alberto Salas Barahona, Ambasador Republiki Peru oraz Guillermo Escribano Manzano, zastępca Ambasadora Hiszpanii w Polsce.

 

Program kongresu


Studenci IFR na wystawie Ars Sacra El Greca w Siedlcach

20 listopada 2018 studenci hispanistyki i romanistyki IFR zwiedzili wystawę Ars Sacra El Greca w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Zapraszamy do obejrzenia reportażu z wystawy.

Link do reportażu Polsat News