WYKŁAD I SPOTKANIE Z PHILIPEM FRERIKSEM

Naszym gościem 6 maja 2024 jest Philip Freriks, holenderski dziennikarz telewizyjny, wieloletni prezenter głównego wydania wiadomości (NOS Journaal). Tematem przewodnim wykładu będzie problematyka europejska oczyma Holendrów. Spotykamy się o godz. 10:00 w Bibliotece Wydziału Filozofii (Collegium Jana Pawła II, C102) 

 

WYKŁADY GOŚCINNE W DEBRECZYNIE

Dr hab. Marcin Polkowski przebywał w dn. 22-26 kwietnia 2024 na wyjeździe studyjnym w ramach stypendium CEEPUS w Katedrze Niderlandystyki na Uniwersytecie w Debreczynie, oraz na Uniwersytecie Reformowanym Károli Gáspár w Budapeszcie. W Debreczynie dr hab. Marcin Polkowski wygłosił cykl trzech wykładów o tożsamości kulturowej Europy Środkowej i Wschodniej w dramacie niderlandzkim do XIX wieku.

 

 

OBRONA DOKTORATU MGR DAMIANA OLSZEWSKIEGO

15 kwietnia na KUL miała miejsce obrona rozprawy doktorskiej mgr Damiana Olszewskiego, absolwenta studiów niderlandystycznych oraz Szkoły Doktorskiej na KUL. Panu Doktorowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych.

WIELKANOC 2024

Wszystkim Pracownikom i Studentom Niderlandystyki KUL życzymy radosnych Świąt Wielkiej Nocy. Prettig Pasen!

(fragment obrazu Mistrza od Zaśnięcia NMP z Amsterdamu, Rijksmuseum, cc-by)

 

KATALOG MONOGRAFICZNEJ WYSTAWY QUIRINGHA VAN BREKELENKAMA

24 kwietnia 2024 dr hab. Marcin Polkowski wziął udział jako jeden ze współautorów w prezentacji katalogu pierwszej w Polsce (i na świecie) wystawy monograficznej Quiringha van Brekelenkama. Spotkaniu towarzyszyła debata w gronie ekspertów.   

W MEDIACH O MALARSTWIE ZŁOTEGO WIEKU

Zapraszamy do obejrzenia relacji w Kronice Kulturalnej TVP Kraków z pierwszej na świecie monograficznej wystawy malarstwa Quiringha van Brekelenkama w krakowskiej Galerii Zderzak. W wydarzeniu wziął udział dr hab. Marcin Polkowski, kierownik Katedry Literatury Niderlandzkiej. Dr hab. Marcin Polkowski opowiedział m.in. o znaczeniu twórczości Van Brekelenkama dla wspólnoty katolickiej w siedemastowiecznej Lejdzie i o polskim wątku w malarstwie tego artysty.

 

 

ZAPRASZAMY NA KOLOKWIUM TEATRALNE

16-_SHt

Pracownia Teatru Dawnego w Zakładzie Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki PAN serdecznie zaprasza do udziału w 16. Seminarium Historycznoteatralnym, które odbędzie się 17 stycznia 2024 roku (środa) o godzinie 19.00 w formule online. Naszym gościem będzie dr hab. Marcin Polkowski (KUL), który wygłosi wystąpienie W żupanie i kontuszu na amsterdamskiej scenie. Polskie postacie sceniczne i realia kulturowe w sztukach niderlandzkich (XVII–XVIII w.)

Osoby zainteresowane uczestnictwem w kolokwium proszone są o wysłanie maila na adres patryk.kencki@ispan.pl, z którego w drodze zwrotnej otrzymają link do platformy MS Teams.

 

ZAINICJOWANIE WSPÓŁPRACY Z INSTYTUTEM TYTUSA BRANDSMY (NIJMEGEN, NIDERLANDY)

 

Od końca 2023 roku dr hab. Marcin Polkowski uczestniczy we współpracy z projektem "Titus Brandsma teksten" realizowanym przez Instytut Tytusa Brandsmy na Uniwersytecie Radbouda (Niderlandy). Jest to cyfrowa edycja dzieł zebranych św. Tytusa Brandsmy, niderlandzkiego karmelity, dziennikarza, męczennika II wojny światowej. Celem projektu jest opracowanie transkrypcji pism św. Tytusa Brandsmy oraz upublicznienie przekładów na języki inne niż niderlandzki. W ramach współpracy dr hab. Marcin Polkowski sporządził przekład jednego z esejów św. Tytusa Brandsmy na j. polski, który został opublikowany, w przygotowaniu są kolejne przekłady na j. polski i angielski.

 

WSPÓŁPRACA Z KRAKOWSKĄ GALERIĄ ZDERZAK

 

W krakowskiej Galerii Zderzak odbędzie się pierwsza w historii wystawa monograficzna niderlandzkiego malarza Quiringha van Brekelenkama (1622-1669). Wśród artykułów w katalogu ekspozycji znalazł się tekst dr hab. Marcina Polkowskiego o kulturze społeczności katolickiej w siedemnastowiecznej Lejdzie i o niderlandzkiej recepcji bohatera jednego z obrazów Van Brekelenkama — św. Jacka Odrowąża.

 

W MEDIACH: CO PO WYBORACH W NIDERLANDACH?

 

27 listopada 2023 dr hab. Marcin Polkowski był gościem w audycji „Więcej świata” Programu I Polskiego Radia.
Czy ostatnie wybory w Niderlandach były politycznym trzęsieniem ziemi?
Dr hab. Marcin Polkowski opowiedział o perspektywach utworzenia nowej koalicji rządowej w Niderlandach po ostatnich wyborach z udziałem Partii Wolności Geerta Wildersa, Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji oraz nowych aktorów na scenie politycznej (Nowy Kontrakt Społeczny Pietera Omtzichta czy partii chłopskiej BBB).

 

STO LAT BADAŃ NIDERLANDYSTYCZNYCH NA KUL

 

W 2023 roku minęło 100 lat od rozpoczęcia niderlandystycznych badań naukowych na KUL. Pionierem tych badań był flamandzki profesor Gommar Michiels OFMCap. - profesor prawa kanonicznego, ale też badacz i popularyzator flamandzkiej walki o suwerenność kulturową. O pionierskim tekście o. prof. Michielsa "Ruch flamandzki w Belgii" pisze dr hab. Marcin Polkowski

 

DEBATA: POLSKA A KRAJE BENELUKSU

 

19.10.2023 r. dr hab. Marcin Polkowski wziął udział w debacie "Polska-Beneluks w XX i XXI wieku" zorganizowanej przez Fundację im. Janusza Kurtyki. Debata została zarejestrowana na Youtube (https://fundacjakurtyki.pl/polska-beneluks-w-xx-i-xxi-w/). 

 

 

RITA DEPESTEL-MARTYNOWSKI GOŚCIEM NIDERLANDYSTYKI KUL I KATEDRY LITERATURY NIDERLANDZKIEJ

 

20 kwietnia 2023 gościliśmy p. Ritę Depestel-Martynowski, tłumaczkę i wielką przyjaciółkę Polski w Belgii, autorkę książki Liefste Clara. Brieven van achter het IJzeren Gordijn (Droga Klaro. Listy zza Żelaznej Kurtyny). Dla studentów była to wspaniała okazja, by spotkać się ze świadkiem relacji polsko-belgijskich i zagłębić się w najnowszą historię Polski w drugiej połowie XX wieku.

 

11. KOLOKWIUM TEATRALNE

 

Pracownia Teatrologiczna serdecznie zaprasza do udziału w jedenastym Kolokwium Teatralnym, które odbędzie się w środę 8 lutego 2023 roku o godzinie 19.00 w formule online. Spotkanie poświęcone będzie flamandzkiemu dramatopisarzowi Albrechtowi Rodenbachowi ze szczególnym uwzględnieniem polskich wątków w jego dramacie Warszawscy uczniowie. Zagadnienia te przedstawi dr hab. Marcin Polkowski, kierownik Katedry Literatury Niderlandzkiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a rozmowę z nim  będzie prowadził prof. dr hab. Andrzej Dąbrówka z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Przewidziana jest również otwarta dyskusja.

 

Jako że Kolokwium będzie się odbywać za pośrednictwem platformy Teams, osoby zainteresowane udziałem w tym wydarzeniu prosimy o przesłanie maila z taką deklaracją na adres: pracownia.teatrologiczna@gmail.com, z którego będziemy mogli Państwu przesłać link do spotkania.

 

kt_11_grafika

 

NASI POLSCY WYZWOLICIELE - "ZAPOMNIANI BOHATEROWIE". SPOTKANIE Z AUTOREM KSIĄŻKI O LOSACH ŻOŁNIERZY POLSKICH SIŁ ZBROJNYCH NA ZACHODZIE W BELGII I NIDERLANDACH

 

Spotkanie niderlandystów z p. Dirkiem Verbeke oraz członkami delegacji Przedstawicielstwa Dyplomatycznego Flandrii w Polsce (źródło: Przedstawicielstwo Flandrii, twitter).

 

 

Promocja książki "Vergeten helden"

10 października 2022 (poniedziałek) o godz. 11.00 w sali CTW 113 na zaproszenie Kolegium Filologii Niderlandzkiej Pan Dirk Verbeke przedstawi książkę Vergeten helden [Zapomniani bohaterowie/Forgotten heroes] o wyzwoleniu części północnej Francji, Flandrii i Holandii przez polskiego generała Maczka podczas II wojny światowej. Więcej informacji o Autorze pod linkiem:

https://instytutpolski.pl/brussels/en/2020/06/03/vergeten-helden-forgotten-heroes/

Podczas wizyty w KUL Autorowi towarzyszyć będą z Ambasady Flandrii: Dorien Laermans i Tijs Verstraete.

 

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim.

Serdecznie zapraszamy!

 

Autor: Damian Olszewski
Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024, godz. 13:24 - Marcin Polkowski