Ogólnym celem projektu "Niewidzialne dziedzictwo: wymiana i wdrażanie dobrych praktyk w dostępie osób niewidomych do zasobów kultury i ich udziału w życiu kulturalnym" jest zapewnienie obywatelom Polski i Ukrainy z dysfunkcją wzroku takich samych praw dostępu do obiektów dziedzictwa kulturowego, jakie mają osoby widzące, a także zapewnienie instytucjom kultury możliwości włączania osób zwiedzających pozbawionych wzroku, a nie wykluczania ich w dostępie do tych instytucji.

 

Cel ten zostanie osiągnięty dzięki:

 

1) podniesieniu wiedzy i świadomości przedstawicieli pracowników uczelni i muzeów oraz przewodników turystycznych z Lublina i Iwano-Frankowska w zakresie:
- konsekwencji upośledzenia wzroku dla oceny sztuki wizualnej, ponieważ wzrok zapewnia ok. 80% informacji o otaczającym środowisku i o świecie, zaś zrozumienie tych konsekwencji jest kluczowe dla skutecznej komunikacji z osobami niewidomymi;
- projektowania dostępnych adaptacji dzieł sztuki, ponieważ umiejętności te wymagają szczególnej znajomości dostępnych rozwiązań oraz zrozumienia potencjału i ograniczeń zmysłu dotyku;
- komunikacji z osobami z dysfunkcją wzroku oraz w prowadzeniu warsztatów poznania sztuki dla osób niewidomych.

 

2) podniesieniu umiejętności grupy osób z dysfunkcją wzroku z Lublina i Iwano-Frankowska w zakresie rozumienia relacji między obiektami trójwymiarowymi a reprezentacjami obiektów dwuwymiarowych.

Nabycie takich podstawowych umiejętności jest kluczowe dla konstruktywnego kontaktu osób niewidomych lub niedowidzących z rysunkami lub obrazami. Rysunki dotykowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako dostępne adaptacje obrazów, ale także obiektów zbyt małych lub zbyt dużych do eksploracji dotykowej (małe eksponaty muzealne budynków, pomników).

 

3) wyposażeniu muzeów uczestniczących w projekcie w dostępne adaptacje wybranych eksponatów, w tym: rysunki dotykowe, adaptacje wybranych obrazów (z wyczuwalnymi liniami i teksturami uwydatniającymi kluczowe fragmenty), modele drukowane w 3D, w alfabecie Braille'a i opisy audio.

Autor: Grzegorz Tutak
Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020, godz. 15:06 - Kamil Dębiński