Projekt przewiduje dziewięć wzajemnie wzajemnie uzupełniających się działań, takich, jak:

 

Działanie 1 to zarządzanie projektem, obejmujące szereg aktywności służących zapewnieniu efektywnej realizacji projektu.

 

Działanie 2 obejmuje zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia dla uniwersytetów partnerskich w celu przygotowania adaptacji obiektów muzealnych dostępnych dla osób z dysfunkcją wzroku, w tym: drukarek 3D, materiałów eksploatacyjnych i programów graficznych.

 

Działanie 3 obejmuje organizację trzech edycji treningów, każda obejmująca cztery warsztaty, które są skierowane do następujących uczestników projektu:

1. Trening 16-godzinny w Lublinie dla 8 pracowników muzeów i przewodników turystycznych z Polski.

2. Trening 16-godzinny w Lublinie dla 6 pracowników Przedkarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka (Ukraina).

3. Trening 16-godzinny w Iwano-Frankiwsku dla 6 pracowników muzeów i przewodników turystycznych z Ukrainy.

 

Działanie 4 obejmuje organizację dwóch edycji treningów dla osób z dysfunkcją wzroku, tj.:

1. Trening 16-godzinny w Lublinie dla 10 osób z dysfunkcją wzroku z Polski.

2. Trening 20-godzinny w Iwano-Frankiwsku dla 10 osób z dysfunkcją wzroku z Ukrainy, prowadzony z udziałem polskich trenerów - superwizorów.

 

Działanie 5 obejmuje zaprojektowanie i wykonanie adaptacji wybranych obiektów z lubelskich i iwano-frankiwskich muzeów do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Przedmiotami adaptacji będą m.in. obrazy, eksponaty (ceramika, srebra, rzeźby, monety, biżuteria itp.) oraz architektura (budynki historyczne, kościoły, bramy miejskie, pomniki, ornamenty).

 

Działanie 6 obejmuje organizację wycieczek z przewodnikiem dla osób z dysfunkcją wzroku - uczestników treningów - po wybranych miejscach historycznych w Lublinie i Iwano-Frankiwsku (architektura, zabytki, kościoły, bramy miejskie, pomniki). Dwóch przewodników w Lublinie i dwóch w Iwano-Frankiwsku, którzy ukończyli treningi w ramach projektu (Działanie 3) zorganizuje 2-godzinne zwiedzanie zabytków każdego miasta. W wycieczkach po swoich miastach weźmie udział 10 osób z dysfunkcją wzroku z Lublina i 10 z Iwano-Frankowska, które ukończyły trening w zakresie stosowania adaptacji dotykowych w ramach Działania 4. Osoby z dysfunkcją wzroku będą miały dostęp do dotykowych adaptacji architektury i zabytków.

 

Działanie 7 obejmuje dwie wizyty studyjne w tych muzeach, których pracownicy ukończyli treningi w ramach Działania 3. Pierwsza wizyta zostanie zrealizowana w dwóch muzeach w Iwano-Frankiwsku, zaś druga wizyta - w trzech muzeach w Lublinie.

 

Działanie 8 obejmuje konferencję w Lublinie, podsumowującą projekt i efekty jego realizacji. Uczestnicy to 100 osób (80 z Polski, 20 z Ukrainy): polscy i ukraińscy uczestnicy projektu, przedstawiciele muzeów, galerii sztuki, pracownicy polskich instytucji kultury, artyści, organizacje zrzeszające osoby z wadami wzroku.

 

Działanie 9 obejmuje kampanię promocyjną obejmującą:

- przygotowanie stron internetowych projektu przez uniwersytety partnerskie i zamieszczanie na nich wydarzeń związanych z projektem;

- wyeksponowanie 50 plakatów promocyjnych przy wejściach do muzeów i organizacji wspierających osoby niewidome w Lublinie i Iwano-Frankiwsku;

- wydruk 50 folderów promocyjnych prezentujących proces przygotowania adaptacji obiektów i zdjęcia projektów adaptacji oraz rozpowszechnienie ich przekazanie wśród organizacji wspierających edukację i dostęp do kultury osób z dysfunkcją wzroku;

- przygotowanie dwóch osobnych przewodników przedstawiających dziedzictwo historyczne Lublina oraz Iwano-Frankiwska skierowanych do osób niewidomych i osób znających język Braille'a, a także wydruk 34 egzemplarzy przewodnika w Braille'u oraz jako wydruki wieloformatowe - 17 po polsku i 17 po ukraińsku. Przewodniki będą przekazane centrom informacji turystycznej zatrudniającym miejskich przewodników turystycznych;

- zamieszanie informacji na facebooku.

Autor: Grzegorz Tutak
Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020, godz. 15:04 - Kamil Dębiński