Jednym z najistotniejszych celów KNHW KUL jest propagowanie historii wśród młodzieży. Jesteśmy grupą studentów, których połączyło zamiłowanie do historii wojskowości, oraz jej „ożywiania” i odtwarzania galerii postaci w formie rekonstrukcji historycznych, a w szkołach w formie lekcji żywej historii. W ten niekonwencjonalny sposób pragniemy propagować wiedzę historyczną, a prezentując mundury, wyposażenie i uzbrojenie oraz musztrę i wyszkolenie związane z dziejami oręża polskiego, wspieramy tę działalność wiedzą naukową zdobytą w czasie studiów i doświadczeniem nabytym w trakcie kilkuletniej już działalności w środowisku rekonstruktorskim.

 

Lekcja żywej historii jest doskonałym nośnikiem wiedzy o wojennych czasach, ponieważ realia życia w II RP, wrześniowe walki, tułaczkę Polaków, wreszcie życie za okupacji i walkę w Powstaniu Warszawskim przybliżą osoby przebrane za cywila z 39 roku, za oficera piechoty WP II RP czy spadochroniarza Sosabowskiego. Ponad to, każda wypowiedź okraszona zostanie odpowiednimi pokazami slajdów, fragmentami filmów czy muzyką, przede wszystkim zaś odpowiednio przygotowanym komentarzem naukowym.

 

Taka forma prezentowania historii może być również inspiracją do poszerzania przez uczniów zainteresowań w zakresie wiedzy  historycznej, bo tylko ona pozwala z naprawdę bliska zobaczyć legendarny pistolet oficera piechoty Wojska Polskiego VIS, przejrzeć podstawowe wyposażenie szeregowego Ludowego Wojska Polskiego idącego na Berlin czy mundur partyzanta walczącego z komunistami. Dla wielu żywa historia będzie niepowtarzalną okazją dotknięcia prawdziwych zabytkowych eksponatów, dokładnie odwzorowanych mundurów czy realistycznych replik uzbrojenia.

 

W załączniku do pobrania pełna oferta edukacyjna - serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nią.

Portfolio_KNHW_KUL.pdf

 

 

 

Damian Pszonak

Autor: Damian Pszonak
Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010, godz. 17:24 - Damian Pszonak