Kierownik Katedry - prof. zw. dr hab. Jacek Dąbała 

 

Polski specjalista w zakresie mediów i literatury; profesor na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, kierownik Katedry Warsztatu Medialnego i Aksjologii w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych KUL. Ukończył filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1983) i scenariopisarstwo w PWSFTViT w Łodzi (1989). Rozprawę doktorską obronił na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (1993); habilitacja w 2005 roku (UMCS).

 

Pracę w mediach rozpoczął po wygraniu konkursu na prezentera radiowo-telewizyjnego w 1987 roku. W latach 1987-1988 współpracował jako dziennikarz z różnymi redakcjami Radia Lublin. W latach 1989-2002 pracował jako redaktor w TVP S.A., w Oddziale w Lublinie. Prowadził „na żywo” wiele programów, poczynając od rozrywkowych i kulturalnych, a kończąc na studiach wyborczych. Był wydawcą i prezenterem programów informacyjnych i całodziennych. Realizował także reportaże, filmy dokumentalne, informacje do serwisów informacyjnych (newsy) i teledyski. Jest posiadaczem prezenterskiej karty ekranowej. Pracował także jako lektor przy rożnych produkcjach telewizyjnych.

 

Jest współautorem scenariusza do jednego z najgłośniejszych polskich filmów, pt. „Młode wilki” (1995). Opublikował dziesięć powieści – m.in.: „Telemaniak”, „Prawo śmierci”, „Pieszczochy losu” i „Diabelska przypadłość”, „Złodziej twarzy” i „Ryzykowny pomysł”, „Największa przyjemność świata” oraz tragifarsę polityczną „Mechanizm”. Za powieść „Pieszczochy losu” otrzymał w 1997 r. Nagrodę Literacką im. B. Prusa. Napisał monografię wybitnego polskiego conradysty emigracyjnego, pt. „Wit Tarnawski jako krytyk literacki” oraz opracował pierwszy w Polsce wybór tekstów krytycznych Tarnawskiego – „Uchwycić cel”. Opracował także „Antologię polskiej krytyki literackiej na emigracji 1945-1985″. Jest autorem książki – w ramach retoryki dziennikarskiej – na temat sztuki pisania, pt. „Tajemnica i suspens. Wokół głównych problemów creative writing” (2004). Drugie wydanie tej książki, zmienione i uzupełnione, ukazało się pod tytułem: „Tajemnica i suspens w sztuce pisania. W kręgu retoryki dziennikarskiej i dramaturgii medialnej” (2010). Opublikował podręcznik z dziedziny dziennikarstwa telewizyjnego, pt. „Warsztatowo-aksjologiczne mechanizmy tworzenia telewizji” (2011). Problematykę warsztatowo-aksjologiczną w mediach (także w kontekście literackim) zarysował w książce „Horyzonty komunikacji medialnej” (2006).

W 2012 r. uhonorowany Orderem Świętego Stanisława.

 

 

prof. zw. dr hab. Jacek Dąbała

 

 


 

 ks. dr Rafał Pastwa

 

Poeta, teolog, dziennikarz, duchowny archidiecezji lubelskiej. Pochodzi z Józefowa nad Wisłą. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Założyciel fundacji „Za Bramą”. W latach 2012-2013 prezes zarządu Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym „Agape” w Lublinie i prefekt w III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Od czerwca 2013 kierownik redakcji „Gościa Niedzielnego” w Lublinie.

Członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, członek Komisji Bioetycznej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Lublinie, Członek Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Lublinie, członek Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym „Agape”.

 

Autor publikacji literackich: Razem z Mamą (2009, 2011), Za drugą bramą (2010), Pokój mojej samotności (2011), Ipilimumab (2019); „Zrost” (2019); książek edukacyjno-profilaktycznych dla dzieci Pan Kiciuś (2009) i Pan Kiciuś na wakacjach (2010); książek naukowych: Chrystus zwyciężający szatana (2010),  W imię postępu i przetrwania. Początki polskiej bioetyki inspiracji personalistycznej na tle rozwoju bioetyki amerykańskiej(2015).

 

Laureat nagrody „Angelus lubelski” w dziedzinie kultury medialnej. Wyróżniony Medalem Unii Lubelskiej przyznawanym przez prezydenta Miasta Lublin.

Interesuje się mediami, literaturą, piłką nożną, brzmieniem Soundgarden. Uwielbia zwierzęta.

 

https://pracownik.kul.pl/rafal.pastwa/o_mnie

 

 

 


 

mgr Robert Furmańczuk 

 

Związany z telewizją od 1996 roku. Pierwsze dziennikarskie kroki stawiał w lubelskim oddziale TVP przygotowując materiały do programów informacyjnych „Panoramy Lubelskiej” i ogólnopolskich: „Wiadomości”, „Panoramy”’ „Teleexspressu” . Autor wielu reportaży i felietonów.  Publikowano je w programach:  „997”, ”Telekurier”, „Hobby”. Współautor zdjęć do filmu dokumentalnego pt. „Spotrafić rock’n’ roll’a” i teledysku zespołu „Backbeat” – „Potrafisz”. Zrealizował cykl reportaży pt. „Parlamenty Europy”. Współpracował z TVN przy produkcji programów: „Supergliny”, „Uwaga”, „Rozmowy w toku” i „Fakty” . Autor wielu materiałów dla redakcji biznesowej i sportowej. Był korespondentem TVN24. Pracował dla TVN Meteo  („Maja w ogrodzie”),  TV Biznes („Kanapa Forbesa”), Polsatu („Wydarzenia” i „Kurier TV”), Podróży TV oraz Superstacji.  Współpracował również z Channel One Russian TV. Obecnie zajmuje się realizacją materiałów telewizyjnych dla Thomson Reuters

 

mgr Robert Furmańczuk

 

 


 

mgr Stanisław Dunin-Wilczyński

 

 

Ma szerokie zainteresowania naukowe wybiegające daleko poza dziennikarstwo/ medioznawstwo. Zajmuje się m. in. tłumaczeniami specjalistycznymi, metodyką nauczania języków obcych, literaturoznawstwem, filmoznawstwem, zagadnieniami związanymi z Creative Writing. Obecnie pracuje nad ukończeniem rozprawy doktorskiej pt. Suspens jako chwyt retoryczny w filmach o Jamesie Bondzie pod kierownictwem prof. Jacka Dąbały. Praca ta odnosi się do zagadnień, w polskim dyskursie naukowym praktycznie nieobecnych, które cechuje interdyscyplinarność tematyczna, wchodząca w obszary filmoznawstwa, literaturoznawstwa, retoryki dziennikarskiej, a także creative writing.

 

Prowadzi badania nad problemami i wyzwaniami współczesnych mediów amerykańskich, strukturą napięcia i dramaturgii w dziełach medialnych, oraz, wykorzystując filologiczne wykształcenie, tworzy teoretyczne i praktyczne podstawy kursu z Angielskiego Medialnego, które w perspektywie mają się zakończyć stworzeniem kompleksowego podręcznika akademickiego z tego przedmiotu.      

 

mgr Stanisław Dunin-Wilczyński

 


 

 

Śp. dr Marek Gędek (1965 – 2018)

 

 

Zmarły w czerwcu dr Marek Gędek dysponował bogatym doświadczeniem związanym z prowadzeniem krajowych i regionalnych kampanii medialnych, public relations, reklamowych, marketingowych. Swoje doświadczenie medialne zdobywał w wielu firmach jako redaktor naczelny, sekretarz redakcji, wydawca, m.in. „Dzień”, „Dziennik Lubelski”, „Biuletyn Informacyjny Lubelskiego Sejmiku Samorządowego” „Stop” „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Dziennik Wschodni”, „Kurier Lubelski”, „Nasz BeDeK”, „Lubzel”, „Boss”, „Bankier”, „Lider”. Doświadczenie z zakresu marketingu, reklamy i public relations zdobywał jako dyrektor, ekspert, rzecznik prasowy, doradca zarządu do spraw public relations i marketingu m.in. w Banku Depozytowo-Kredytowym S.A., Banku Pekao S.A., IMC Consulting, Lubzel S.A., Polmos S.A., Galerii Handlowej Olimp.

 

Był członek organizacji dziennikarskich m.in. Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (od 1993); Syndykatu Dziennikarzy Polskich (gdzie był przewodniczącym oddziału lubelskiego i członkiem Rady Głównej); Towarzystwa Dziennikarskiego (wiceprezes 1993-1996); członek Konferencji Mediów Polskich oraz Rady Etyki Mediów (w latach 1994-1998).

 

Mimo iż fizycznie już Go z nami nie ma, pozostaje w naszych myślach i sercach, a na co dzień wciąż możemy korzystać z jego doświadczenia i mądrości czytając jego liczne publikacje. Non omnis moriar. 

 

dr Marek Gędek

 

Autor: Stanisław Dunin-Wilczyński
Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019, godz. 12:00 - Maria Mazurek-Olszowa