Wystawa "Królowa Polski o wielu obliczach"

Dzięki staraniom Pani dr hab. Agnieszki Kulik w dniach od 28 sierpnia do 14 września 2014 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II prezentowana była wystawa „Królowa Polski o wielu obliczach”.

Wystawa "Królowa Polski o wielu obliczach" to 47 kopii wizerunków Matki Bożej koronowanych przez Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, od rekoronowanego obrazu Bogarodzicy Unitów w Chełmie Lubelskim w 1946 roku do Wambierzyckiej Królowej Rodzin koronowanej w 1980 roku. Wszystkie kopie namalowała w ciągu 5 lat Pani Bożena Aleksy z Warszawy.

 Relacja z uroczystego otwarcia wystawy jest dostępna na podanych stronach internetowych:

https://www.youtube.com/watch?v=YGvVeUfCtXY&list=UUDqzZmdBmzMbfXg4DBJDWrA

28-08-2014-wernisaz-wystawy-quot-krolowa-polski-o-wielu-obliczach-quot,gal_14474.html

Wystawie towarzyszy książka "KRÓLOWA POLSKI O WIELU OBLICZACH. WIZERUNKI MATKI BOŻEJ KORONOWANE PRZEZ PRYMASA TYSIĄCLECIA STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO".

Książka opowiada o koronacjach łaskami słynących wizerunków Matki Bożej, zapoznaje z historią i znaczeniem sanktuariów maryjnych, przedstawia chronologicznie koronacje w powiązaniu z historią kościoła w Polsce oraz przytacza fragmenty homilii wygłoszonych przez Prymasa Wyszyńskiego podczas Mszy św. koronacyjnych.

 

 

Autor: Joanna Grądziel
Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014, godz. 16:58 - Joanna Mielniczek