Kongres Teologów Krajów Trójmorza

Międzynarodowy Kongres Teologów Krajów Trójmorza pt. TEOLOGIA W DIALOGU ZE WSPÓŁCZESNOŚCIĄ jest przedsięwzięciem mającym na celu pogłębienie więzi środowisk naukowych i kościelnych sąsiednich regionów Europy w dziedzinie teologii. Integracja środowiska akademickiego państw regionu Trójmorza, uwidoczniona na przykład w zawiązaniu sieci ich uniwersytetów, potrzebuje współpracy także w ramach nauk teologicznych. Spotkanie teologów z krajów o podobnej historii i bliskim dziedzictwie duchowym i kulturowym ma pomóc w sprecyzowaniu problematyki, która jest szczególnym wyzwaniem dla współczesnej refleksji teologicznej. Celem Kongresu jest także ukazanie, że misja teologa nie ogranicza się do działalności uniwersyteckiej, naukowej, ale jest także służbą Kościołowi, społeczeństwu i ludziom w przeżywaniu ich wiary na co dzień.

Inicjatywa Trójmorza (3SI - Three Seas Initiative) jest od 2016 r. platformą współpracy regionalnej 12 państw Unii Europejskiej, położonych między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym, to jest: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumuni, Słowacji, Słowenii i Węgier. W jej ramach 16 maja 2023 w Lublinie została zainaugurowana Sieć Uniwersytetów Trójmorza (3SUN – The Three Seas University Network), do której zostały zaproszone także uczelnie Ukrainy. Sieć ma wspierać integrację środowiska akademickiego wymienionych krajów m.in. przez współpracę w zakresie komercjalizacji wiedzy oraz wymianę doświadczeń dydaktyczno-naukowych.

Teologia była istotnym komponentem działalności uniwersytetów od samego początku ich istnienia. Także dzisiaj, wydziały czy fakultety teologiczne, stosując metodologię właściwą naukom teologicznym (fides et ratio – wiara i rozum) mają do spełnienia ważną rolę w społeczeństwie, służąc zdobywaniu mądrości scalającej różne wymiary ludzkiego życia. Stąd klamra tematyczna spajająca część naukową (teologiczną) oraz różne wymiary rozumienia i przeżywania wiary: „Wiara i teologia bliżej nas”.

Międzynarodowy Kongres Teologiczny odbędzie się w dniach 23-27 października 2023 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, który jest jego organizatorem. Każdy dzień Kongresu będzie się składać z trzech części: naukowej (przed południem), popularnonaukowej (po południu) i wieczornej części duszpastersko-ewangelizacyjnej z serią wydarzeń modlitewnych i kulturalnych.  

W części naukowej (przedpołudniowej) pod tytułem „Teologia w dialogu ze współczesnością” – zostaną postawione pytania o postawę Kościołów i teologii wobec totalitaryzmów, polityki, wojny, kwestii antropologicznych i tego, co stanowi dzisiaj wyzwanie dla wiary. „Kościoły Trójmorza – pomiędzy oporem a konformizmem”, „Polityczne uwarunkowania Kościołów”, „Teologia człowieka wystawiona na próbę, „Redefinicja rodziny?”, „Wiara wciąż aktualna”, „Obraz Boga dziś”, „Kościół w społeczeństwie pluralistycznym” – to niektóre tematy poszczególnych dni naukowej części Kongresu i paneli dyskusyjnych. Ostatniego dnia odbędzie się Forum Teologów Trójmorza, które jest pomyślane jako zwieńczenie Kongresu.

JESIENNE DNI BIBLIJNE

W dniach 25-26 października 2023 r. odbywać się będzie doroczna, międzynarodowa konferencja Instytutu Nauk Biblijnych, która odbywa się od kilku dekad. W tym roku z racji wielkiego wydarzenia na Wydziale Teologii, jakim jest Kongres Teologów Trójmorza ma ona status wydarzenia towarzyszącego. Tematem konferencji jest spuścizna papieża Bendekta XVI w odniesieniu do Pisma Świętego. Wśród prelegentów będzie między innymi Gary Anderson (University of Notre Dame) oraz Scott Hahn (Franciscan University of Steubenville), autor książki Przymierze i komunia. Teologia biblijna papieża Benedykta XVI (Kraków: Espirt 2021). Sesje w dniu 25.10.2023 odbywać się będą w językach włoskim i angielskim, a 16.10.2023 w języku polskim. Oficjalny tytuł konferencji brzmi: "Biblia Benedicti. Hermeneutical and Exegetical Legacy of Joseph Ratzinger/ Benedict XVI". Program konferencji wraz z linkiem do wydarzenia na TEAMS znajduje się na stronie Instytutu


FORUM MŁODYCH
Na Forum Młodych składać się będą dwie części „Wiara dla mnie i dla ciebie” oraz "Wiara ważna sprawa". W pierwszej części (popołudniowej) będą panele popularnonaukowe poruszające ważne tematy z życia społecznego i religijnego. Część ta tytuł WIARA DLA MNIE I DLA CIEBIE. Poruszane będą tematy: „Po co komu Biblia?”, „Trudne sprawy Kościoła”, „Wiara i odwaga”, „O wolności religijnej na świecie”, „Ks. Franciszek Blachnicki i jego wizja wyzwolenia człowieka”, „Wychowanie to wyzwanie”, „Ewangelia w popkulturze: mam wiarę i nie zawaham się jej użyć”.

W części duszpastersko-ewangelizacyjnej pod hasłem WIARA: WAŻNA SPRAWA! odbędzie się spotkań z przedstawicielami wspólnot o charakterze ewangelizacyjnym, formacyjnym i modlitewnym. Będzie można wysłuchać ich świadectwa i wspólnie pomodlić się. Przewidziany jest także klub dyskusyjny pt. „Ewangelia w popkulturze filmowej” oraz spektakl teatru ITP KUL.

 


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona