Studenci KUL z aresztu otrzymali list od papieża Franciszka
List z Watykanu przesłany został do rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego w październiku br., z okazji inauguracji roku akademickiego w Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie. Podczas spotkania w zakładzie karnym rektor KUL odczytał i wręczył go ponad 30 swoim studentom, którzy odbywają karę pozbawienia wolności. Studenci z aresztu obiecali, że odpiszą na list papieża.
Dla osadzonych był to niezwykle wzruszający moment. – Przez dwie dekady spędzone we więzieniu zawsze chciałem czuć się potrzebny, żeby ktoś mnie dostrzegł. Dziś list od samego papieża bardzo wzrusza, a nawet szokuje. Franciszek pisze do nas, do więźniów zepchniętych na margines – mówi Dariusz, student Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie.
W liście papież napisał: Wszyscy popełniamy w życiu błędy (...). Nie zapominajmy, że Bóg przebacza wszystko i zawsze (...). Jeśli ktoś czuje się samotny i opuszczony nie zapominajmy, że Matka Boża jest blisko nas, zwłaszcza gdy odczuwamy trudy. Ojciec Święty skierował również błogosławieństwo do więźniów, prosząc ich jednocześnie o modlitwę.
Korespondencja będzie miała ciągłość. W najbliższym czasie osadzeni napiszą jeden wspólny list, który odeślą do Watykanu.
– To pierwsza tego typu sytuacja w historii mojej pracy z osadzonymi, kiedy osobiście przekazuję list od Ojca Świętego – podkreśla rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II od ponad 10 lat prowadzi studia stacjonarne I i II stopnia dla więźniów na kierunku nauki o rodzinie. 24 października br. ponad 50 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki w Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie.
Pod koniec minionego roku akademickiego Akademia Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL zrealizowała film, który ukazuje ideę kształcenia osadzonych, przemiany zachodzące w więźniach, życie w zakładzie karnym, nabierające innego wymiaru, gdy ktoś daje nadzieję i przychodzi z ewangelizacją.
Film, przetłumaczony na język angielski, włoski i niemiecki, został przekazany do mediów watykańskich Vatican News. Informacja o areszcie wraz z filmem przez media Stolicy Apostolskiej dotarła do setek tysięcy osób na świecie. Reportaż obejrzeli również osadzeni.