Zmierzch ery homo sapiens

W ramach tegorocznych Aktualiów Piotr Francuz przygotował i poprowadził wieczór dyskusyjny na temat istoty i oddziaływania telewizji oraz jej znaczenia jako środka komunikowania społecznego. Pretekstem do dyskusji i rozważań na ten temat stała się książka włoskiego politologa i analityka Giovanni Sartoriego pt. Homo Videns, który w zdecydowany sposób rozprawia się w niej z wszelkimi środkami komunikowania opartymi na obrazie, z telewizją na czele, twierdząc, że właśnie media korzystające z obrazu jako głównego kanału informacyjnego, przyczyniają się do wytworzenia nowej istoty, która zastąpić ma człowieka definiowanego w antropologii jako homo sapiens. Tworem tym jest nowy człowiek, istota, której zdolności poznawcze i intelektualne są coraz bardziej ograniczone - homo videns - człowiek widzący, odbierający wszelkie informacje ze świata za pomocą wzroku w sposób bierny i bezmyślny, człowiek niezdolny do dokonywania abstrakcyjnych syntez i krytycznego myślenia.

hv03_400

W dyskusji prowadzonej przez Piotra Francuza wzięli udział prof. Maciej Mrozowski (medioznawca, Instytut Dziennikarstwa, Uniwersytet Warszawski), prof. Wojciech Chudy (filozof, etyk, Katedra Filozofii Wychowania KUL), prof. Dobrosław Bagiński (plastyk, Wydział Artystyczny UMCS, w latach 90. dyrektor TVP 3 w Lublinie), dr Piotr Zawojski (medioznawca, Instytut Nauk o Kulturze, Uniwersytet Śląski), red. Maria Brzezińska (publicystka Radia Lublin S. A.), Jerzy Uszyński (analityk telewizyjny, Biuro Programowe TVP S. A. w Warszawie, tłumacz książki Giovanni Sartoriego).

hv01_400
Piotr Francuz i Maciej Mrozowski

hv04_400
Dobrosław Bagiński

Zdania na temat kondycji i stanu współczesnej telewizji i mediów były podzielone, jednak dyskutanci uznali zgodnie, że Giovanni Sartori w wielu kwestiach wyciąga zbyt pochopne wnioski, a czasem wręcz przesadza, przerysowuje lub też krytykuje retorykę i sposób myślenia, którym sam się posługuje.

hvp_400
Piotr Francuz

hv05_400
Maria Brzezińska

Dyskusję wzbogacił wizualnie przekazywany na żywo obraz rozmówców wyświetlany na dużym ekranie powyżej sceny, co niewątpliwie dodało spektakularności i elementu widowiskowości. Dyskusja trwała niespodziewanie długo i zakończyła się później niż planowano.

hv06_400
Maria Brzezińska i Piotr Zawojski

hv07_400
Dobrosław Bagiński i Wojciech Chudy

hv_400
Tło muzyczne
Autor: Radosław Bułtowicz
Ostatnia aktualizacja: 11.01.2007, godz. 20:12 - Piotr Francuz