10.05.2017 - 13.05.2017

V Foro de Lingüística Hispánica

Foro de Lingüística HispánicaInstytut Filologii Romańskiej KUL zaprasza na piąte forum językoznawstwa hiszpańskiego: V Foro de Lingüística Hispánica Foro de Lingüística Hispánica organizowane we współpracy z Instytutem Filologii Romańskiej UMCS, które odbędzie się 11-13 maja 2017 r. W odbywającej się co dwa lata konferencji, biorą udział wszyscy liczący się polscy hispaniści oraz znani językoznawcy z Hiszpanii. W tym roku gośćmi specjalnymi będą członkowie Królewskiej Akademii Hiszpańskiej (Real Academia Española): prof. Guillermo Rojo Sánchez (Universidad de Santiago de Compostela) i prof. Wiaczesław Nowikow (Uniwersytet Łódzki). Odczyty plenarne wygłoszą również: prof. Joanna Wilk-Racięska (Uniwersytet Śląski) oraz prof. Ramón González Ruiz (Universidad de Navarra). Drugi dzień obrad będzie miał miejsce w Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala CTW-113.

Obchodzony niedawno Światowy Dzień Autyzmu skłania do refleksji na temat obecności i miejsca osób autystycznych w społeczeństwie. Przekuwając ideę w czyny, Fundacja Pro Liberis et Arte i Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL zaprosiły młodzież ze szkół średnich do udziału konkursie "Być jak autystyczny hipster" i podjęcia trudu przygotowania plakatów społecznych oraz spotów reklamowych, które mogłyby nam pomóc zrozumieć i włączyć w nasz świat pracy, zabaw i wypoczynku osoby autystyczne. Wszystko po to, aby osoby te zaczęły żyć nie obok nas, ale z nami. Akcja rozpoczęła się 10 kwietnia 2017 r., a laureatów konkursu poznamy w czerwcu b.r.

Konferencja „Polska pedagogika wczesnoszkolna: teoria - badania - praktyka. Wiodące kierunki i szkoły naukowe"Katedra Dydaktyki, Edukacji Szkolnej i Pedeutologii zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Naukową „Polska pedagogika wczesnoszkolna: teoria - badania - praktyka. Wiodące kierunki i szkoły naukowe",  która odbędzie się 21 i 22 września 2021 r. Konferencja odbędzie się w formie online na platformie MS Teams z udziałem gości z zagranicy.

Konferencja „Zygmunt Haupt. Warsztat pisarski – inspiracje-konteksty”Zygmunt Haupt to jeden w najwybitniejszych emigracyjnych dwudziestowiecznych pisarzy polskich, laureat  Nagrody Literackiej „Kultury”, którego twórczość wciąż jest odkrywana w rodzinnym kraju. Jego postaci i dziełom poświęcona będzie międzynarodowa konferencja naukowa „Zygmunt Haupt. Warsztat pisarski – inspiracje-konteksty”,  której jednym z organizatorów będzie Ośrodek Badań nad Literaturą Religijną KUL. Konferencja odbędzie się 22-24 września 2021, w siedzibie Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM (Collegium Maius). Obrady będą odbywać się w formie hybrydowej, chętni do udziału w konferencji w formie online są proszeni o kontakt na adres konferencjahaupt2020@gmail. com.