kul_seminarium_tomos_ukraina_18.1.2019 Instytut Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych KUL, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Towarzystwo Nauki i Kultury "Libra" zapraszają na seminarium naukowe "Między Tomosem a konfliktem na Morzu Azowskim. Dynamika stosunków ukraińsko- rosyjskich a bezpieczeństwo Europy". Wydarzenie odbędzie się 18 stycznia 2019 r. o godz. 11.40 w sali DMMII 116 (ul. Droga Męczenników Majdanka 70).

17.01.2019 - 18.01.2019

Nieszpory Ekumeniczne

Nieszpory EkumeniczneZapraszamy na Nieszpory Ekumeniczne, które w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędą się 18 stycznia 2019 r. o godz.20.00 w Kościele Akademickim. Nabożeństwo poprowadzi Wspólnota Chemin Neuf.

Tydzień modlitw o chrześcijanTradycyjnie już Instytut Ekumeniczny KUL włącza się w archidiecezjalne obchody Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, który w tym roku będzie trwał od 18 do 25 stycznia. Codziennie (oprócz soboty) o godz. 12.30 w Kościele Akademickim będzie odprawiana Eucharystia w tej intencji .

Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw są słowa z Księgi Powtórzonego Prawa: Dąż do sprawiedliwości (Pwt 16,20).

W dniach 17-18 stycznia 2019 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się II etap XXXVII Olimpiady Języka Łacińskiego. Do części pisemnej polegającej na tłumaczeniu tekstu łacińskiego na język polski i rozwiązaniu testu gramatycznego przystąpi 11 uczniów z liceów ogólnokształcących województwa lubelskiego. Osoby, które otrzymają odpowiednią ilość punktów w części pisemnej, przystąpią do egzaminu ustnego.

Część pisemna odbędzie się 17 stycznia o godz. 9.00 w sali C-623, część ustna - 18 stycznia, od godz. 9.00, sala C-924.

Od 4 do 30 stycznia 2019 r. Uniwersytet Otwarty KUL po raz kolejny gości grupę studentów z University of St. Thomas (Minnesota, USA), którzy uczestniczą w programie edukacyjnym John Paul II in His Polish Context.

W hołdzie NiepodległejMuzeum KUL oraz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zapraszają na wystawę „W hołdzie Niepodległej. Zbiory Muzeum KUL w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze”. Wystawa w Muzeum Karkonoskim będzie czynna do 31 stycznia 2019 r. Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 26 października 2018 r. o godz. 16.00.

Odpoczynek tancerzyMuzeum KUL zaprasza na kolejną odsłonę wystawy dzieł sztuki „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni”z kolekcji sztuki polskiej zgromadzonej przez Krzysztofa Musiała. Wystawę, która będzie czynna do 26 stycznia 2019 r., opuściło kilka obrazów, a w ich miejsce pojawiły się nowe. Ekspozycja w Muzeum KUL liczy ponad 70 prac – wybitnych dzieł malarstwa polskiego i rzeźby, ukazuje przekrój przez style i nurty sztuki polskiej, począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po dwudziestolecie międzywojenne, École de Paris i rodzącą się awangardę.

10.01.2021 - 15.02.2021

Rekrutacja zimowa na KUL

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na LubelszczyźnieJuż po raz trzeci w naszym regionie będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Lubelszczyźnie (25-29 stycznia 2021). Inauguracja obchodów odbędzie się w poniedziałek 25 stycznia o godz. 10 na KUL i będzie transmitowana na profilu Facebook Pracowni Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL.

Program Dni

Konferencja „Aktualność przesłania Prymasa Wyszyńskiego w oczekiwaniu na beatyfikację”Kardynał Stefan Wyszyński przewodził polskiemu Kościołowi przez ponad 30 lat. Przez ten czas wielokrotnie zabierał głos nie tylko w sprawach istotnych dla Kościoła, ale także dla społeczeństwa. Przybliżenie bogatego dziedzictwa nauczania Prymasa w oczekiwaniu na Jego beatyfikację to cel konferencji naukowej online, na którą zaprasza KUL w sobotę 30 stycznia 2021. – Nauczanie kardynała Stefana Wyszyńskiego nie straciło na swej aktualności – mówi jeden z organizatorów konferencji, prorektor ds. misji i administracji KUL ks. prof. Mirosław Sitarz.