17.05.2019 - 18.05.2019

Noc Muzeów w Muzeum KUL

muzeum_plakat_kuchnia_noc1 Muzeum KUL po raz kolejny przyłącza się do Nocy Muzeów. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w najbliższą sobotę 18 maja 2019 r., podczas której będzie można zwiedzać wystawę "Muzeum od kuchni!" w godz. 18.00 - 24.00. Prezentowane zbiory  zostały przygotowane przez zespół kuratorski pod kierunkiem dr. Krzysztofa Przylickiego wraz ze studentami historii sztuki KUL. Wspólnym mianownikiem dla pokazanych obiektów jest magazyn muzealny, tzn. miejsce, w którym spotykają się przedmioty różnej klasy artystycznej i w różnym stanie zachowania.

W trakcie wydarzenia zaplanowano oprowadzanie kuratorskie po wystawie o godz. 18.30; 20.30; 22.30.

wschody Fundacja Rozwoju KUL oraz Biblioteka Uniwersytecka zapraszają na "East est - I Festiwal Wschodnich Podróży", który odbędzie się w dniach 17 - 18 maja 2019 r. w przestrzeni Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. Celem wydarzenia będzie przybliżenie uczestnikom kultury, przyrody i mentalności mieszkańców szeroko pojętego Orientu. Poza spotkaniami z podróżnikami organizatorzy przewidzieli szereg wydarzeń towarzyszących inspirowanych Wschodem m.in.: warsztaty ceramiczne i origami, pokaz florystyczny, wystawy fotografii i zabytkowych map. Otwarcie Festiwalu nastąpi 17 maja 2019 r. o godz. 11.00 w Czytelni Teologiczno- Filozoficznej BU KUL.

14.04.2019 - 24.05.2019

Wystawa „Muzeum od kuchni!”

muzeum_plakat_kuchnia_www1 Muzeum KUL we współpracy ze studentami historii sztuki KUL  zaprasza na wystawę „Muzeum od kuchni!”, której wernisaż odbędzie się 15 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 w pomieszczeniach Muzeum w Gmachu Głównym KUL.  Ekspozycja będzie czynna do 24 maja.

Odzyskany blask9 grudnia 2019 r. zakończyły się prace konserwatorskie przy pięciu barokowych rzeźbach ołtarzowych ze zbiorów Muzeum KUL dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Rzeźby można podziwiać w Muzeum KUL do 30  stycznia 2020.

W dniach 16-17 stycznia 2020 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się okręgowy etap XXXVIII Olimpiady Języka Łacińskiego, składający się z części pisemnej i ustnej. Weźmie w nim udział udział 11 uczniów z 6 szkół województwa lubelskiego. Uczestnicy najpierw zmierzą się z tłumaczeniem oryginalnego tekstu łacińskiego i rozwiązaniu testu gramatycznego w części pisemnej. Następnie najlepsi z nich wezmą udział w rozmowie z jury sprawdzającej znajomość kultury antycznej.

tmojch_2020_kul1 Tradycyjnie już Sekcja Ekumeniczna Instytutu Nauk Teologicznych KUL włącza się w archidiecezjalne obchody Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, który w tym roku będzie trwał od 18 do 25 stycznia. Codziennie o godz. 12.30 w Kościele Akademickim będzie sprawowana Eucharystia w tej intencji, podczas której przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich będą dzielić się swoim świadectwem wiary.

Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw są słowa z Dziejów Apostolskich: Życzliwymi bądźmy (Dz 28,2).

Przy drzwiach zamknięrychTeatr Enigmatic KUL zaprasza na adaptację sceniczną dramatu Jeana Paula Sartre'a „Przy drzwiach zamkniętych". Przedstawienie w nowej obsadzie będzie można zobaczyć 22, 24 i 26 stycznia 2020 r. o godz. 20.00 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-02. Wstęp bezpłatny, możliwa wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem teatrenigmatic@gmail.com

kul_plakat_2020_sesja_o_chrzcie_ekumenicznie Sekcja Ekumenizmu Instytutu Nauk Teologicznych KUL zaprasza na sesję naukową w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zatytułowaną "O chrzcie ekumenicznie", która odbędzie się 22 stycznia 2020 r. w Kolegium Jana Pawła II, sala C -1031 o godz. 10.00.