PiaśnicaKUL oraz Muzeum Piaśnickie zapraszają na pokazy filmu „Piaśnica” o zbrodni pomorskiej w 1939 r. Seanse odbędą się 19 września 2019 r. o godz. 19.00 i 20 września 2019 r. o godz. 12.00 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-113.

lcc-poster-2019 Katedra Filologii Celtyckiej KUL zaprasza na konferencję naukową "3rd Lublin Celtic Colloquium – Changing Perspectives in Celtic Studies", która odbędzie się w dniach 19-20 września 2019 r. w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW - 219. Referaty dotyczyć będą literatury, historii, kultury i tradycji celtyckiego obszaru językowego (Irlandii, Walii, Szkocji, Bretanii) oraz analizy języków celtyckich w ujęciu synchronicznym i diachronicznym.

Konferencja odbywa się pod patronatem honorowym Ambasady Irlandii.

Program konferencji

Zjazd Historyków PolskichW dniach 18-22 września w Lublinie odbędzie się jubileuszowy XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich, którego współorganizatorem jest KUL. Zapraszamy do Lublina wszystkich, dla których historia jest ważna, których ona interesuje, pasjonuje i bawi. Szczególnie wykładowców akademickich, doktorantów, nauczycieli historii, studentów i uczniów z całej Polski. Zjazd będzie okazją do zmierzenia się z pytaniami o kondycję i znaczenie historii jako dziedziny wiedzy. Jakie miejsce zajmuje polska akademicka historiografia w nauce europejskiej i światowej? Jak badać wielkie zmiany w historii? Jakie jest miejsce historii w rzeczywistości wirtualnej? - to tylko niektóre z proponowanych zagadnień. Nie zabraknie również interesujących wydarzeń towarzyszących, w ramach Festiwalu Historii bez Liku, a wśród nich rekonstrukcje historyczne, turniej historycznych gier komputerowych, branżowe targi książek i festiwal filmowy.

Program główny

Program towarzyszący

Wydarzenia na KUL

13.09.2019 - 20.09.2019

Lubelski Festiwal Nauki

Lubelski Festiwal NaukiSerdecznie zapraszamy na XVI Lubelski Festiwal Nauki pod hasłem "Nauka - Technika - Innowacje", który odbędzie się 14-20 września 2019 r. Wśród projektów przygotowanych przez KUL będzie można znaleźć interesujące propozycje dla ciekawskich w każdym wieku: przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej, szkół ponadgimnazjalnych, studentów, nauczycieli, rodziców czy dziadka i babci.

Nie zabraknie nas także na Pikniku Naukowym, który odbędzie się w niedzielę, 15 września br. na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.

wystawa kierunek SZTUKAZbiory sztuki Muzeum KUL prezentowane były w ostatnim czasie w wielu renomowanych instytucjach m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Zamkowym w Malborku czy też w Zamku Książ w Wałbrzychu. kolejnym miejscem, gdzie będzie można je podziwiać jest Muzeum Miejskie Dzierżoniowa. Wystawę „kierunek SZTUKA. Malarstwo, ceramika i szkło ze zbiorów Muzeum KUL” można zwiedzać do 27 października 2019 r., a jej wernisaż odbył się 5 września 2019 r.

Franciszkańki HofmanKatolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych zapraszają na wystawę „Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą”. Wernisaż odbędzie się 7 czerwca 2019 r. o godz. 18.00. Ekspozycję w Muzeum KUL będzie można zwiedzać do 30 września 2019 r.

The Problem of Culture in Maritain's Integral HumanismWydział Filozofii zaprasza na serię wykładów z cyklu Jacek Woroniecki Memorial Lectures. Tegoroczną edycję wykładów "The Problem of Culture in Maritain's Integral Humanism" w dniach 25-29 maja 2020 r. poprowadzi prof. John P. Hittinger.

Wykłady odbędą się online.

webinarium 29 maja 2020 r.  odbędzie się międzynarodowe webinarium współorganizowane przez Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL zatytułowane „European Union in a transition period. Debate on the future of secure Europe".  Głównym celem wydarzenia będzie identyfikacja ogólnoeuropejskiego dyskursu na temat roli i miejsca Unii Europejskiej w świecie w okresie poszukiwania nowego paradygmatu jej polityki zewnętrznej. Seminarium rozpocznie się o godzinie 12.00 i będzie transmitowane online.

Noc Ducha w Kościele Akademickim KULDuszpasterstwo Akademickie KUL zaprasza w nocy z 30 na 31 maja 2020 r. na Zieloną Noc - Noc dla Ducha w Kościele Akademickim KUL czyli wspólną modlitwę przed Zesłaniem Ducha św.

Program:

• 18.30 Nabożeństwo majowe
  • 19.00 Czuwanie prowadzone przez Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym
  • 21.00 Msza Wigilii Zesłania Duch Świętego
  • 23.00-2.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy

Ze względu na ograniczenia dotyczące liczby osób przebywających w kościele związane ze stanem epidemii konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Trzy możliwości zgłoszenia swojego udziału na wybrany punkt programu i

lub czas adoracji (na każde 30 min możliwość zapisania dla 23 osob w/g

obecnych norm dla Kościoła DA co może to ulec zmianie)

1. On-line : REJESTRACJA

Uwaga : aby wpisać się na kilka punktów programu należy wypełnić odzielne zgłoszenia)

2. Telefonicznie codziennie od poniedziałku 25 maja do piatku 29 maja w godz. Od 12.00 do 20.00 na 798 771 717.

3. Osobiście, przed każdą mszą wieczorną przed Kościołem u oo. Jezuitów.

Szczegóły na stronie www.philosophy.kul.pl/cpal.