sptkanie_wot_kul Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL oraz  2.Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" zapraszają na spotkanie zatytułowane "Zostań żołnierzem WOT", które odbędzie się 10 marca 2020 r. w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW -113, o godz. 11.00. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się o działaniach podejmowanych przez WOT oraz  zasadach rekrutacji. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja sprzętu wojskowego.

podwojnie_zaproszenie Wydział Nauk Humanistycznych KUL oraz Instytut Pileckiego zapraszają na sympozjum zatytułowane "Kobiety uniwersytetu (1918-1939)", które odbędzie się 10 marca 2020 r. o godz. 12.30 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW - 114. Sympozjum towarzyszyć będzie otwarcie wystawy przygotowanej przez Instytut Pileckiego "Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918".

podwojnie_plakat Wydział Nauk Humanistycznych oraz Instytut Pileckiego zapraszają na otwarcie plenerowej wystawy "Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918", które odbędzie się 10 marca 2020 r. Tytuł ekspozycji – „Podwójnie wolne” – podkreśla, że 1918 był dla Polek nie tylko rokiem odzyskania niepodległości, ale również momentem uzyskania praw obywatelskich. Wystawa przypomina, że dorobek i życiorysy kobiet stanowią integralną część historii Polski. Zwraca bowiem uwagę na prawa i podejmowane przez nie aktywności publiczne. Otwarcie wystawy nastąpi o godz. 15.00 przy Kolegium Jana Pawła II. Wystawa potrwa do 31 marca 2020 r.

10.01.2021 - 15.02.2021

Rekrutacja zimowa na KUL

Spotkanie online Męczennicy za Kosciół i Polskę z Cerkwi UnickiejZa dążenie do jedności Kościoła zapłacił własnym życiem. Postać błogosławionego Jozefata Kuncewicza, męczennika jedności, oraz dzieje jego kultu przypomina książka „Unii i Polski ozdoba i chwała. Księża zmartwychwstańcy wobec kultu i kanonizacji św. Jozafata”, której autorami są ks. prof. Andrzej Gieniusz CR (Papieski Uniwersytet Urbaniana) oraz dr hab. Włodzimierz Osadczy prof. KUL. Centrum Ucrainicum KUL, jako współorganizator wydarzenia, zaprasza na spotkanie online Męczennicy za Kościół i Polskę z Cerkwi Unickiej, w ramach którego odbędzie się prezentacja książki z udziałem autorów. Wydarzenie odbędzie się 23 stycznia 2021 o godz. 16, w dzień liturgicznego wspomnienia błogosławionych męczenników unickich, na Facebooku, profile Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie.

wspólczesny widok KoloseumKUL jest jednym z kilku polskich uniwersytetów, które prowadzą studia z filologii klasycznej. Nic więc dziwnego, że pracownicy uniwersytetu od wielu lat są zaangażowani w organizację Olimpiady Języka Łacińskiego, która w tym roku odbywa się już po raz trzydziesty dziewiąty. 21-22 stycznia 2021 r. odbędzie się II etap Olimpiady. Ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa będzie przebiegał zdalnie. Weźmie w nim udział 6 uczniów z liceów ogólnokształcących woj. lubelskiego.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na LubelszczyźnieJuż po raz trzeci w naszym regionie będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Lubelszczyźnie (25-29 stycznia 2021). Inauguracja obchodów odbędzie się w poniedziałek 25 stycznia o godz. 10 na KUL i będzie transmitowana na profilu Facebook Pracowni Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL.

Program Dni