Bieżące

Niemal od samego wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową marzeniem społeczności akademickiej KUL stała się wizyta Ojca Świętego na KUL. I choć Jan Paweł II odwzajemniał to pragnienie to przez długi czas jego realizacja nie była możliwa ze względu na sprzeciw ówczesnych władz. Dlatego wręczenie papieżowi doktoratu honoris causa KUL w 1983 r. miało miejsce w Warszawie. Lublin znalazł się na trasie pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny dopiero w 1987 r. W programie wizyty Ojca Świętego nie mogło zabraknąć pobytu na KUL. 9 czerwca Jan Paweł II spotkał się najpierw w uniwersyteckiej auli z przedstawicielami świata nauki z całej Polski, a następnie na dziedzińcu ze społecznością akademicką KUL.

 

Fotorelacja

 

Więcej

 

 

ifigeniaTeatr ITP zaprasza na kolejne spektakle. 9, 10 i 13 czerwca 2017 r. w sali CTW-02 o godz. 19.00 będzie można obejrzeć dramat muzyczny „Ifigenia”, oparty na mitologicznych historiach opisanych przez m.in. Arystofanesa czy Eurypidesa. To opowieść o toksycznych relacjach w rodzinie żyjącej w cieniu śmierci. Tytułowa bohaterka - z(a)ginęła podczas wojny; jej ojciec (Agamemnon) został zabity; matka (Klitajmestra) żyje ciągłym rozpamiętywaniem swojej najstarszej córki; rodzeństwo - Chryzotemis, Elektra i Orestes pragną zapomnieć o tych tragediach uciekając w pracę, bądź w świat wirtualny.

Szczegóły dotyczące spektakli i możliwości otrzymania wejściówek na stronie Teatru.

08.06.2017 - 09.06.2017

Wizyta w ramach Bridge To Poland

9 czerwca 2017 r. Uniwersytet Otwarty będzie gościł grupę Amerykanów -  uczestników programu wyjazdowego organizowanego przez Bridge To Poland, organizację założoną w USA w celu upamiętniania historii Żydów w Polsce. Jej założycielka Leora Tec, której rodzina pochodzi z Lublina, jest przekonana, że poprzez warsztaty, prezentacje i wyjątkowe doświadczenia podróżnicze poznaje się historię i nawiązuje dialog.

Wizyta grupy została zaplanowana w rocznicę obecności Ojca Świętego Jana Pawła II na naszej Uczelni. Wykład zatytułowany The Catholic Church in Poland and Anti-Semitism – Past and Present wygłosi ks. prof. Andrzej Szostek, w niegdyś ulubionej sali Karola Wojtyły.

Kościół i jego prawo w nauczaniu JP IIKatedra Prawa Wyznaniowego KUL zaprasza na międzynarodową konferencję naukową organizowaną w 30. rocznicę wizyty Papieża Polaka w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim „Kościół i jego prawo w nauczaniu św. Jana Pawła II", która odbędzie się  9 czerwca 2017 r. w Collegium Iuridicum ul. Spokojnej 1, sala CI-204.

 

Program

 

 

Koncert „Święty Jan Paweł II – nasz Profesor”Z okazji 30-lecia pobytu Papieża Jana Pawła II w Lublinie Chór KUL wraz z zespołem instrumentów dętych wystąpi z koncertem „Święty Jan Paweł II – nasz Profesor” w Kościele św. Rodziny w Lublinie. Będzie on miał miejsce 8 czerwca 2017 r. o godz. 19.00. W programie koncertu „Gloria" Johna Ruttera. Partie solowe wykonają: Magdalena Jemioła – sopran, Tatiana Iwaszkiewicz – sopran, Małgorzata Papiewska – mezzosopran, dyrygent – Grzegorz Pecka. Tego samego dnia o godz. 18.00 Chór wystąpi w Kościele św. Rodziny podczas Mszy św. w intencji studentów i młodzieży, której przewodniczyć będzie ks. prof. Andrzej Kiciński, Prorektor ds. Studenckich KUL.

Chór KUL pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki zaśpiewa także 9 czerwca 2017 r. o godz. 18.00 w Kościele św. Rodziny podczas Mszy św. pod przewodnictwem ks. Abp. Stanisława Budzika, który dokona uroczystego poświęcenia kościoła pw. Świętej Rodziny.

Liturgia a Nowa EwangelizacjaInstytut Liturgiki i Homiletyki KUL oraz Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji  zapraszają na sympozjum „Liturgia i nowa ewangelizacja, które odbędzie się 8-9 czerwca 2017 r. w Centrum Transferu Wiedzy,  aula CTW-114.

 

Więcej

Piętnasta już konferencja z cyklu Argumentacja-Dialog-Perswazja w zamiarze swoim ma łączyć badania współczesnej teorii argumentacji z dociekaniami prowadzonymi w nurcie klasycznej retoryki. Wspólne dla obu dyscyplin jest zainteresowanie skutecznym przekonywaniem do swoich racji w stosunkach międzyludzkich. Różne konteksty i metody stanowią o wewnętrznym bogactwie tych dyscyplin, a także różnicują je między sobą. Liczymy, że konferencja jako miejsce spotkania badaczy z różnych środowisk i specjalizacji przyczyni się do rozwoju wiedzy o argumentacji i otworzy nowe pola do współpracy ujawniając niedostrzegane dotąd, nowe perspektywy badawcze.

Zapraszamy do Lublina! Zapraszamy na Wydział Filozofii KUL

Organizatorzy

 

Na drodze do FatimyKatedra Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych, Koło Hiszpańsko-Polskie przy KUL  zapraszają na  wystawę fotografii Kazimierza Kasprzaka „Na drodze do Fatimy”. Wernisaż wystawy odbędzie się 5 czerwca 2017 r. o godz. 11.30 w patio Colegium Norwidianum. Wystawę będzie można oglądać do 11 czerwca.

 

Więcej

Kwiat jabłoniMuzeum KUL zaprasza na wystawę prac  Jerzego Turnaua, malarza-ziemianina. Wystawa Jerzy Turnau (1869-1925) Ars e terra to pierwsza prezentacja obrazów tego zapomnianego artysty. Punktem wyjścia jest wspaniałe dzieło Jerzego Turnaua, zatytułowane Kwiat Jabłoni, które znajduje się w zbiorach KUL. Ponad 30 obrazów udało się pozyskać ze zbiorów prywatnych, głównie od rodziny malarza, oraz z klasztoru Bernardynów w Przeworsku. Poza dziełami malarskimi zostaną pokazane fotografie, dokumenty i pamiątki rodzinne artysty.

 

Wystawa będzie czynna do 10 lipca 2017 r.

 

Więcej

Wkrótce

10.01.2021 - 15.02.2021

Rekrutacja zimowa na KUL

Rekrutacja zimowa na KULJuż 11 stycznia rozpocznie się rekrutacja zimowa na KUL. W tym roku będzie ona prowadzona na dwa kierunki studiów inżynierskich II stopnia:

 

Więcej

 Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na LubelszczyźnieJuż po raz trzeci w naszym regionie będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Lubelszczyźnie (25-29 stycznia 2021). Inauguracja obchodów odbędzie się w poniedziałek 25 stycznia o godz. 10 na KUL i będzie transmitowana na profilu Facebook Pracowni Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL. 

 

Program Dni

 

Więcej

 

 

 

Konferencja „Aktualność przesłania Prymasa Wyszyńskiego w oczekiwaniu na beatyfikację”Kardynał Stefan Wyszyński przewodził polskiemu Kościołowi przez ponad 30 lat. Przez ten czas wielokrotnie zabierał głos nie tylko w sprawach istotnych dla Kościoła, ale także dla społeczeństwa. Przybliżenie bogatego dziedzictwa nauczania Prymasa w oczekiwaniu na Jego beatyfikację to cel konferencji naukowej online, na którą zaprasza KUL w sobotę 30 stycznia 2021. – Nauczanie kardynała Stefana Wyszyńskiego nie straciło na swej aktualności – mówi jeden z organizatorów konferencji, prorektor ds. misji i administracji KUL ks. prof. Mirosław Sitarz.

 

Więcej