18.11.2016 - 19.11.2016

Nabór do Legii Akademickiej KUL

legia akademicka KULWszystkich Studentów KUL pragnących przeżyć przygodę z mundurem zapraszamy do wzięcia udziału w rekrutacji do Legii Akademickiej KUL. Nabór rozpocznie się 19 listopada 2016 r. o godz. 9.00 w Kampusie Wschodnim KUL.

Legia Akademicka KUL jest jedyną organizacją studencką w Polsce prowadzącą szkolenia wojskowe oraz ściśle współpracującą z Wojskiem Polskim, Policją, Strażą Graniczną itd. Bycie legionistą może stać się nie tylko przygodą życia, ale okazać się biletem do dalszej kariery w profesjach, których wykonywanie nie polega jedynie na siedzeniu za biurkiem.

Sympozjum ArystotelesowskieWydział Filozofii, Katedra Filozofii Prawa i Praw Człowieka oraz Katedra Metafizyki KUL zapraszają na XXVII Sympozjum Arystotelesowskie „Główne problemy filozofii Arystotelesa”, które zostało zorganizowane z okazji 2400 rocznicy urodzin Stagiryty. Sympozjum odbędzie się w Domu Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu Dolnym w dniach 18-20 listopada 2016 r.

katecheza w parafiiSpecjalizacja Katechetyki KUL zaprasza do wzięcia udziału w XXXVII Ogólnopolskim Sympozjum Katechetycznym „Katecheza w parafii”, które odbędzie się 18-19 listopada 2016 r. w Centrum Transferu Wiedzy KUL, aula CTW – 408.

Wśród podejmowanych tematów znajdą się m.in.:

• Jaka katecheza w parafii przygotowująca młodzież do sakramentu bierzmowania?
  • Tradycyjna I Komunia święta w parafii w nowej formie
  • Katecheza parafialna dzieci – prawda czy fałsz, sukces czy porażka?

16.11.2016 - 19.11.2016

XIX Targi Wydawców Katolickich

XIX Targi Wydawców KatolickichBiografie, albumy, filmy, gry i setki innych pozycji zaprezentują firmy wydawnicze podczas XIX Targów Wydawców Katolickich, które odbędą się dniach 17-19 listopada 2016 r. w KUL. Na Targach wystawionych zostanie wiele nowości wydawniczych nie tylko z literatury religijnej, bo dziś oferta wydawnictw katolickich jest znacznie szersza. Wiele książek będzie można nabyć w cenach promocyjnych. Targom towarzyszyć będą spotkania autorskie, koncerty i wystawy. Wstęp na Targi jest wolny.

kongres hispanistówKoło Hiszpańsko-Polskie przy KUL, Koło Naukowe Doktorantów Wydziału Nauk Humanistycznych KUL, Katedra Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych KUL oraz Instytut Hiszpańsko-Polski w Lublinie zapraszają na II Ogólnopolski Kongres Młodych Hispanistów, który odbędzie się w dniach 17-19 listopada 2016 w Centrum Transferu Wiedzy KUL, sale CTW 113 i 114.

Program

wystawa zaczęło się a KULBiblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy Zaczęło się w Lublinie... na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim: „Od Nieocenzurowanej Oficyny Wydawniczej do NOW-ej 1976-1989”, które odbędzie się 20 października 2016 r. o godz. 14.00 w Czytelni Teologiczno-Filozoficznej (IV p.) w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL.

16.10.2016 - 05.12.2016

Akcja „Polacy-Rodakom”

Polacy rodakomSpołeczność akademicka KUL nie pozostaje obojętna na los Polaków za wschodnią granicą. W ramach „Polacy-Rodakom”, organizowanej przez Senatora RP Stanisława Gogacza, od 17 października do 5 grudnia 2016 r., prowadzona będzie zbiórka produktów spożywczych, artykułów szkolnych i książek. Zebrane produkty posłużą do przygotowania paczek świąteczno-noworocznych, które trafią do polskich rodzin mieszkających za wschodnią granicą, m.in. na Ukrainie.

100 na 100Obrazy i rysunki Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego czy Jerzego Nowosielskiego, a także cenne rzeźby, porcelanę i rękopisy pochodzące ze zbiorów KUL  można podziwiać w Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa „100 na 100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów KUL na stulecie KUL” została przedłużona i będzie prezentowana do 31 stycznia 2017 r. Wystawa inauguruje oficjalne obchody jubileuszu 100-lecia KUL.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotr Gliński, Arcybiskup Metropolita Warszawski Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Lubelski Jego Ekscelencja Stanisław Budzik.

Fotorelacja z otwarcia wystawy

Katolicki Uniwersytet Lubelski podjął inicjatywę wzniesienia w Lublinie pomnika założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego.

ks._Idzi_RadziszewskiKs. Idzi Benedykt Radziszewski był nie tylko pomysłodawcą i pierwszym rektorem KUL, ale także prekursorem szkolnictwa wyższego w Lublinie. Jego idea zapoczątkowała akademicki charakter Lublina i dała podwaliny pod powstawanie kolejnych uczelni, w których dziś studiuje kilkadziesiąt tysięcy studentów, a miasto Lublin jest prężnym ośrodkiem akademickim.

„The History of Philosophy as Told from the Future” Wydział Filozofii zaprasza na serię wykładów z cyklu Stanisław Kamiński Memorial Lectures. Tegoroczną edycję wykładów „The History of Philosophy as Told from the Future” w dniach 11-15 maja 2020 r. poprowadzi prof. Steve Fuller (University of Warwick).

wykłady „New World Order and New Atheism”Wydział Filozofii zaprasza na serię wykładów z cyklu Jacek Woroniecki Memorial Lectures. Tegoroczną edycję wykładów „New World Order and New Atheism” w dniach 18-22 maja 2020 r. poprowadzi prof. Curtis Hancock (Rockhurst Jesuit University, Kansas City, Missouri).

2020_kul_wojtyla_memorial_lectures_plakat_reimersWydział Filozofii zaprasza na serię wykładów z cyklu Karol Wojtyła Memoral Lectures. Tegoroczną edycję wykładów Veritas splendor and Philosophy w dniach 1-5 czerwca 2020 r. poprowadzi prof. Adrian Reimeres (Notre Dame University).

Szczegóły na stronie www.philosophy.kul.pl/cpal.