15.11.2020 - 19.11.2020

Orientation Week 2020

Orientation week 2020W poniedziałek 16 listopada 2020 r. rozpoczął się tygodniowy cykl warsztatów w języku angielskim wprowadzających studentów-obcokrajowców w polską kulturę i realia uniwersyteckie. W trakcie szkolenia online studenci poznają polską historię, tradycje i podstawy języka polskiego, a także topografię Lublina i Uniwersytetu. Uwaga zwracana jest również na zagadnienia praw i obowiązków studentów oraz obcokrajowców przebywających w Polsce, a także podstawowe zasady funkcjonowania Uniwersytetu. Dzięki kursowi uczestnicy zyskają szeroki zasób przydatnych informacji dostosowany do bieżącej sytuacji. Kurs został przygotowany przez Uniwersytet Otwarty KUL w ramach projektu Lubelskiej Koalicji na rzecz Integracji.

15.11.2020 - 18.11.2020

LXII Tydzień Filozoficzny

Koło Filozoficzne Studentów KUL zaprasza na LXII edycję Tygodnia Filozoficznego pod hasłem Bóg – Świat – Umysł, która odbędzie się w dniach 16-18 listopada 2020 r. Ze względu na sytuację epidemiczną nie odbyła się ona zgodnie z pierwotnymi planami w kwietniu br., jednak mamy nadzieję, że ta nadzwyczajna jesienna edycja wydarzenia będzie równie owocna.

Z powodu pandemii COVID-19 nadchodzący Tydzień Filozoficzny przybierze formę online. Słuchacze będą mieli możliwość śledzenia wykładów korzystając z transmisji wideo.

Biblioteka uniwersytecka nie nieczynna do 29 listopadaW związku z obostrzeniami sanitarnymi i decyzją o zamknięciu dla użytkowników instytucji kultury Biblioteka Uniwersytecka KUL zostanie zamknięta dla Czytelników od 7 do 29 listopada 2020 roku.

W tym okresie nie będą działały czytelnie, oraz wypożyczalnie. Możliwe będzie również uzyskanie skanu wybranych materiałów drogą elektroniczną. Do dyspozycji czytelników pozostaną również czat online, formularze, kontakt mailowy oraz telefoniczny.

Więcej informacji

16.02.2021 - 21.04.2021

IX Ogólnopolski Konkurs Logiczny

Wydział Filozofii i Fundacja Rozwoju KUL zapraszają do wzięcia udziału w IX Ogólnopolskim Konkursie Logicznym. Konkurs Logiczny ma charakter unikatowy w skali kraju. Jego celem jest rozwój sprawności logicznych u młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz popularyzacja wiedzy o logice jako nauce o sposobach jasnego i ścisłego formułowania myśli, jak i regułach poprawnego rozumowania i uzasadniania twierdzeń.

Ze względu na panującą epidemię w tegorocznej edycji Konkursu wprowadziliśmy kilka zmian organizacyjnych. Najważniejszą jest ta, że pierwszy (szkolny) etap IX Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego odbędzie się w formie ONLINE w dniu 21 kwietnia 2021 r. (środa) w godzinach 09.00-10.00 CET.

Krucyfiks w Kościele Akademickim KULW czasie Wielkiego Postu zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych w Kościele Akademickim KUL. W każdy piątek o godz. 18.00 odprawiana będzie Droga Krzyżowa. W jej trakcie studenci będą przypominać rozważania Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

Natomiast w każdą niedzielę Wielkiego Postu, o godz. 18.15, sprawowane będzie nabożeństwo Gorzkich Żali. Kazanie podczas tego nabożeństwa, zatytułowane „Żyjemy w trudnych czasach”,  będzie głosił ks. Tomasz Gajda, doktorant na Wydziale Teologii KUL. Z racji ogłoszonego przez papieża Franciszka roku rodziny, który rozpocznie się już 19 marca, rozważania będą dotyczyły właśnie rodziny.

plakaty_2021_03_07 "Gdzie jest mędrzec? Gdzie uczony? Gdzie badacz tego, co doczesne?" - to tytuł rekolekcji wielkopostnych, które rozpoczną się w niedzielę, 7 marca i potrwają do  9 marca 2021 roku. Tegoroczne rozważania poprowadzi bp Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, wieloletni dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Nauki rekolekcyjne głoszone będą w niedzielę na Mszach świętych o godz. 11.00, 12.30 i 19.00, w dni powszednie o godz. 12.30 i 19.00.

Jednocześnie przypominamy, że w związku z obowiązującymi obostrzeniami epidemicznymi w Kościele Akademickim KUL może przebywać jednocześnie maksymalnie 16 osób. Wszystkie Msze św. są transmitowane online.

Czas na umysł 3.0 to skierowana do młodych naukowców ogólnopolska konferencja organizowana przez Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL.

Serdecznie zapraszamy studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych do wzięcia udziału w studium w zakresie szeroko rozumianego umysłu i poznania. W tym roku nasze spotkanie zaplanowaliśmy w dniach 18 i 19 marca w Tygodniu Wiedzy o Mózgu 2021. Zamiarem organizatorów jest, aby wykłady i warsztaty w tegorocznej edycji Czasu na umysł wykroczyły poza interdyscyplinarne ramy neuronauki i kognitywistyki. Dlatego do udziału w naszym marcowym spotkaniu, które rozpocznie się w Europejski Dzień Mózgu, niezależnie od neuronaukowców i kognitywistów, zapraszamy przedstawicieli dyscyplin pokrewnych tj. filozofia, językoznawstwo, antropologia, neurobiologia, a także reprezentujących nauki społeczne socjologów i psychologów.

Problematyka podejmowana podczas wykładów plenarnych związana będzie z osobą i różnymi polami naukowych zainteresowań zmarłego 14 listopada 2020 r. Prof. Piotra Francuza, któremu dedykujemy naszą konferencję.

Zapraszamy!