logo Kongres Kultury Chrześcijańskiej

Zakończył się V Kongres Kultury Chrześcijańskiej, który trwał w KUL od 13 do października 2016 r. pod hasłem „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”.

Zapraszamy do zapoznania się z przesłaniem końcowym Kongresu, a także materiałami dotyczącymi jego przebiegu.

Opus Magnum 13 XRektor KUL zaprasza 13 października 2016 r. na koncert OPUS MAGNUM - KULowskie wieczory z muzyką. W dniu Inauguracji V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej z Nadzwyczajnym Recitalem Skrzypcowym wystąpią Alexander Trosiansky (skrzypce) oraz NATALYA ARDASHEVA (fortepian).

Koncert odbędzie się w Auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego KUL o godz. 19.30.

100 na 100Obrazy i rysunki Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego czy Jerzego Nowosielskiego, a także cenne rzeźby, porcelanę i rękopisy pochodzące ze zbiorów KUL  można podziwiać w Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa „100 na 100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów KUL na stulecie KUL” została przedłużona i będzie prezentowana do 31 stycznia 2017 r. Wystawa inauguruje oficjalne obchody jubileuszu 100-lecia KUL.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotr Gliński, Arcybiskup Metropolita Warszawski Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Lubelski Jego Ekscelencja Stanisław Budzik.

Fotorelacja z otwarcia wystawy

Katolicki Uniwersytet Lubelski podjął inicjatywę wzniesienia w Lublinie pomnika założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego.

ks._Idzi_RadziszewskiKs. Idzi Benedykt Radziszewski był nie tylko pomysłodawcą i pierwszym rektorem KUL, ale także prekursorem szkolnictwa wyższego w Lublinie. Jego idea zapoczątkowała akademicki charakter Lublina i dała podwaliny pod powstawanie kolejnych uczelni, w których dziś studiuje kilkadziesiąt tysięcy studentów, a miasto Lublin jest prężnym ośrodkiem akademickim.