inauguracjaW trzecią niedzielę października, 16 października 2016 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2016/2017.

Tegoroczna Inauguracja zakończyła obrady V. Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który trwał na KUL w dniach 13-16 października 2016 r.

Dni KUltury ChrześcijańskiejW Stalowej Woli, Sandomierzu i Tarnobrzegu od 15 do 18 października 2016 r. trwać będą Dni Kultury Chrześcijańskiej Diecezji Sandomierskiej. Będą one dedykowane współcześnie prześladowanym chrześcijanom. W części wydarzeń weźmie udział społeczność Wydziału Zamiejscowego Prawa i Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli.

logo Kongres Kultury Chrześcijańskiej

Zakończył się V Kongres Kultury Chrześcijańskiej, który trwał w KUL od 13 do października 2016 r. pod hasłem „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”.

Zapraszamy do zapoznania się z przesłaniem końcowym Kongresu, a także materiałami dotyczącymi jego przebiegu.

100 na 100Obrazy i rysunki Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego czy Jerzego Nowosielskiego, a także cenne rzeźby, porcelanę i rękopisy pochodzące ze zbiorów KUL  można podziwiać w Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa „100 na 100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów KUL na stulecie KUL” została przedłużona i będzie prezentowana do 31 stycznia 2017 r. Wystawa inauguruje oficjalne obchody jubileuszu 100-lecia KUL.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotr Gliński, Arcybiskup Metropolita Warszawski Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Lubelski Jego Ekscelencja Stanisław Budzik.

Fotorelacja z otwarcia wystawy

JP II - dar Polski dla świataKUL włącza się również w obchody Dnia Papieskiego w Puławach. Do 23 października 2016 r. w kościele p.w. św. Rodziny będzie można oglądać wystawę „Papież Jan Paweł II – dar Polski dla świata, przygotowaną na Uniwersytecie w związku z kanonizacją Patrona Uczelni.

s. zdybicka totus laureatSiostra Profesor Zofia Zdybicka filozof, pedagog, religioznawca, emerytowana profesor KUL, otrzymała Nagrodę TOTUS 2016 w kategorii Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II. Nominacja a następnie nagroda zostały przyznane „za dokonania na polu filozofii i zaangażowanie w organizację życia naukowego, szczególnie za świadectwo dawane o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II”.

Nagrody TOTUS określane są mianem „katolickiego Nobla”. Te prestiżowe wyróżnienia przyznaje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia osobom i instytucjom, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania Świętego Jana Pawła II.

Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

Siostrze Profesor serdecznie gratulujemy!

Dodatkowy nabór na studia podyplomowe trwa jeszcze

do 22 października 2016 r.
Więcej informacji można znaleźć na stronie studiów podyplomowych lub na profilu Facebook.

plakat II Kongres HispanistówKoło Hiszpańsko-Polskie przy KUL wraz z Kołem Naukowym Doktorantów Wydziału Nauk Humanistycznych KUL zapraszają wszystkich młodych badaczy (studentów, doktorantów) do wzięcia udziału w II Ogólnopolskim Kongresie Młodych Hispanistów, który odbędzie się w dn. 17-19 listopada 2016 r. Kongres jest skierowany do osób zainteresowanych problematyką hispanistyczną i prowadzących badania w zakresie studiów hispanistycznych w szerokim tego słowa znaczeniu. Termin zgłoszeń upływa 21 października 2016 r.

Katolicki Uniwersytet Lubelski podjął inicjatywę wzniesienia w Lublinie pomnika założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego.

ks._Idzi_RadziszewskiKs. Idzi Benedykt Radziszewski był nie tylko pomysłodawcą i pierwszym rektorem KUL, ale także prekursorem szkolnictwa wyższego w Lublinie. Jego idea zapoczątkowała akademicki charakter Lublina i dała podwaliny pod powstawanie kolejnych uczelni, w których dziś studiuje kilkadziesiąt tysięcy studentów, a miasto Lublin jest prężnym ośrodkiem akademickim.

1_baner_muzeum_rzeby_pokaz_3iv 9 grudnia 2019 r. zakończyły się prace konserwatorskie przy pięciu barokowych rzeźbach ołtarzowych ze zbiorów Muzeum KUL dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Rzeźby można podziwiać w Muzeum KUL do 3 kwietnia 2020.

II Obchody  Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie,Międzynarodowy Ośrodek Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej KUL, Pracownia Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL oraz Fundacja Rozwoju KUL zapraszają na II Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie, które odbędą się od 27 stycznia do 1 lutego 2020 r.

zmartwychwstancy-1 Centrum Ucrainicum KUL, Kuria Generalna Zmartwychwstańców w Rzymie, Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego w Lublinie oraz Fundacja Kisiela  zapraszają na międzynarodową konferencję naukową "Praca dla chrześcijańskiego Wschodu. Księża Zmartwychwstańcy wobec obrządku greckokatolickiego". Wydarzenie odbędzie się 31 stycznia 2020 r. o godz. 9.30 w Kolegium Jana Pawła II, sala C-925

04.03.2020 - 06.03.2020

Czas na umysł 2.0

Czas na umysł 2.0 to Ogólnopolska konferencja organizowana przez Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL dla młodych naukowców i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Odbędzie się ona 5 i 6 marca 2020 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Konferencja ma charakter interdyscyplinarnych wykładów oraz warsztatów obejmujących takie dyscypliny jak kognitywistyka, nauki społeczne, filozofia, psychologia ewolucyjna, retoryka, językoznawstwo, kognitywistyka sztuki, antropologia, neuroetyka oraz neurobiologia.

Szczegóły na stronie www.philosophy.kul.pl/cpal.