Polska Akademia Nauk Oddział w Lublinie oraz Katedra Historii XIX w. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – przy wsparciu organizacyjnym władz miasta Lublina – inaugurują obchody 700-letniej rocznicy lokacji miasta sesją naukową "Lublin: miasto i ludzie (W przededniu obchodów 700-lecia)", która odbędzie się 18-19 października 2016 r. w Trybunale Koronnym. Lubelscy historycy, historycy sztuki i literatury przybliżą na niej ciekawe dzieje miasta, a także jego oryginalne związki z innymi krajami Europy.

Zmiany demograficzne w miastach Polski po 2000 r. oraz pozyskiwanie i wykorzystanie środków Unii Europejskiej w rozwoju miast to tylko niektóre z tematów konferencji II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Miasta Polski na początku XXI wieku. Społeczeństwo – Gospodarka – Rozwój. W dyskusji nad ważnymi dla przyszłości kraju kwestami społecznymi i ekonomicznymi miast Polski wezmą udział przedstawiciele nauk społecznych, ekonomicznych, technicznych. Wydarzenie odbędzie się 18 października 2016 r.  w Stalowej Woli, a jego organizatorem jest Instytut Prawa i Ekonomii WZPiNoS KUL.

sympozjum świadek nadzieiInstytut Teologii Moralnej KUL oraz Lubelskie Towarzystwo Naukowe zapraszają na sympozjum z okazji X rocznicy śmierci ks. prof. Janusza Nagórnego „Świadek Ewangelii nadziei”, które odbędzie się 18 października 2016 r. w auli Collegium Joannis Pauli II, C-1031.

Katedra Prawa Rzymskiego KUL organizuje sympozjum „Gaius noster. Polskie studia nad »Instytucjami« Gajusa w latach 1816-2016”, które odbędzie się 17-18 października 2016 r. w Collegium Iuridicum, ul. Spokojna 1, Sala Rady Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL (CI-204).

plakat II Kongres HispanistówKoło Hiszpańsko-Polskie przy KUL wraz z Kołem Naukowym Doktorantów Wydziału Nauk Humanistycznych KUL zapraszają wszystkich młodych badaczy (studentów, doktorantów) do wzięcia udziału w II Ogólnopolskim Kongresie Młodych Hispanistów, który odbędzie się w dn. 17-19 listopada 2016 r. Kongres jest skierowany do osób zainteresowanych problematyką hispanistyczną i prowadzących badania w zakresie studiów hispanistycznych w szerokim tego słowa znaczeniu. Termin zgłoszeń upływa 21 października 2016 r.

zmartwychwstancy-1 Centrum Ucrainicum KUL, Kuria Generalna Zmartwychwstańców w Rzymie, Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego w Lublinie oraz Fundacja Kisiela  zapraszają na międzynarodową konferencję naukową "Praca dla chrześcijańskiego Wschodu. Księża Zmartwychwstańcy wobec obrządku greckokatolickiego". Wydarzenie odbędzie się 31 stycznia 2020 r. o godz. 9.30 w Kolegium Jana Pawła II, sala C-925

04.03.2020 - 06.03.2020

Czas na umysł 2.0

Czas na umysł 2.0 to Ogólnopolska konferencja organizowana przez Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL dla młodych naukowców i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Odbędzie się ona 5 i 6 marca 2020 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Konferencja ma charakter interdyscyplinarnych wykładów oraz warsztatów obejmujących takie dyscypliny jak kognitywistyka, nauki społeczne, filozofia, psychologia ewolucyjna, retoryka, językoznawstwo, kognitywistyka sztuki, antropologia, neuroetyka oraz neurobiologia.

Szczegóły na stronie www.philosophy.kul.pl/cpal.