kul_plakat_2018_WNH_DR_Mercy_Kuo_FINAL1 Wydział Nauk Humanistycznych zaprasza na piąty wykład  z serii Jubileuszowe wykłady otwarte WNH, który wygłosi dr Mercy Kuo pt. "US-China Relations in the Trump Era". Wydarzenie odbędzie się 16 października 2018 r. o godz. 11.00 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW - 102.

Wykład w języku angielskim.

Opera Omnia XIIIKUL wydał kolejny tom dzieł zebranych Josepha Ratzingera – papieża Benedykta XVI. Jest to tom XIII pt. W rozmowie z czasem, pod redakcją ks. prof. Krzysztofa Góździa i prof. Marzeny Góreckiej. Uroczysta prezentacja nowego tomu odbędzie się 16 października 2018 r. o godz. 16.00 w sali 1031 Kolegium Jana Pawła II. Wykład towarzyszący: Odpowiedź Josepha Ratzingera na historyczno-religijne relatywizowanie chrześcijaństwa wygłosi ks. prof. Karl-Heinz Menke z Uniwersytetu Bonn (laureat Nagrody Ratzingera 2017).

Rekolekcje na dobry początekDuszpasterstwo Akademickie KUL zaprasza na rekolekcje na dobry początek nowego roku akademickiego. Na pytanie gdzie mieszka nasz Nauczyciel postara się odpowiedzieć wyjątkowy gość – s. Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty „Chleb Życia”. Rekolekcje odbędą się w Kościele Akademickim KUL w dniach 16-18 października o godz. 19.00.

Msza w 40. rocznicę wyboru Jana Pawła IIZ okazji 40. rocznicy wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową 16 października 2018 r. o godz. 19.00 w kościele akademickim zostanie odprawiona Msza św. Wspólnej modlitwie dziękczynnej za posługę Jana Pawła II będzie przewodniczył prorektor KUL ks. prof. Andrzej Kiciński.

Opera Omnia XIIIKUL wydał kolejny tom dzieł zebranych Josepha Ratzingera – papieża Benedykta XVI. Jest to tom XIIIW rozmowie z czasem", pod redakcją ks. prof. Krzysztofa Góździa i prof. Marzeny Góreckiej. Uroczysta prezentacja nowego tomu odbędzie się 16 października 2018 r. o godz. 16.00 w sali 1031 Kolegium Jana Pawła II. Wykład towarzyszący: Odpowiedź Josepha Ratzingera na historyczno-religijne relatywizowanie chrześcijaństwa wygłosi ks. prof. Karl-Heinz Menke z Uniwersytetu Bonn (laureat Nagrody Ratzingera 2017).

Tom XIII, składający się z trzech części, to najpierw (cz. 1-2) cztery wielkie dialogi Josepha Ratzingera-Benedykta XVI z dwoma dziennikarzami, Vittorio Messorim i Peterem Seewaldem, przeprowadzone w latach 1984-2010. A następnie (cz. 3) wywiady z lat 1969-2004.

14.10.2018 - 03.12.2018

XIX Akcja „Polacy-Rodakom”

Polacy-rodakomSpołeczność akademicka KUL nie pozostaje obojętna na los Polaków za wschodnią granicą. W ramach akcji „Polacy-Rodakom”, organizowanej przez Senatora RP Stanisława Gogacza, od 15 października do 3 grudnia 2018 r., prowadzona będzie zbiórka produktów spożywczych oraz zabawek-przytulanek. Zebrane produkty posłużą do przygotowania paczek świąteczno-noworocznych, które trafią do polskich rodzin mieszkających za wschodnią granicą, m.in. na Ukrainie.

W dniach 13 - 21 października br. gośćmi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II będą - po raz kolejny - studenci z University of Notre Dame w USA.

Dziesięciodniowy program przygotowany specjalnie dla studentów jednego z najbardziej prestiżowych katolickich uniwersytetów na świecie zatytułowany jest The Church in Poland, Iconography, and John Paul II on the Human Person.

Wykłady kard. MuelleraNa zaproszenie Wydziału Teologii na KUL gości kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012–2017. W dniach 8-19 października 2018 roku kardynał wygłosi cykl wykładów "Wartości chrześcijańskie a wyzwania współczesności". Wykłady będą prowadzone w języku niemieckim, hiszpańskim, włoskim i angielskim.

10.01.2021 - 15.02.2021

Rekrutacja zimowa na KUL

Spotkanie online Męczennicy za Kosciół i Polskę z Cerkwi UnickiejZa dążenie do jedności Kościoła zapłacił własnym życiem. Postać błogosławionego Jozefata Kuncewicza, męczennika jedności, oraz dzieje jego kultu przypomina książka „Unii i Polski ozdoba i chwała. Księża zmartwychwstańcy wobec kultu i kanonizacji św. Jozafata”, której autorami są ks. prof. Andrzej Gieniusz CR (Papieski Uniwersytet Urbaniana) oraz dr hab. Włodzimierz Osadczy prof. KUL. Centrum Ucrainicum KUL, jako współorganizator wydarzenia, zaprasza na spotkanie online Męczennicy za Kościół i Polskę z Cerkwi Unickiej, w ramach którego odbędzie się prezentacja książki z udziałem autorów. Wydarzenie odbędzie się 23 stycznia 2021 o godz. 16, w dzień liturgicznego wspomnienia błogosławionych męczenników unickich, na Facebooku, profile Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie.

wspólczesny widok KoloseumKUL jest jednym z kilku polskich uniwersytetów, które prowadzą studia z filologii klasycznej. Nic więc dziwnego, że pracownicy uniwersytetu od wielu lat są zaangażowani w organizację Olimpiady Języka Łacińskiego, która w tym roku odbywa się już po raz trzydziesty dziewiąty. 21-22 stycznia 2021 r. odbędzie się II etap Olimpiady. Ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa będzie przebiegał zdalnie. Weźmie w nim udział 6 uczniów z liceów ogólnokształcących woj. lubelskiego.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na LubelszczyźnieJuż po raz trzeci w naszym regionie będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Lubelszczyźnie (25-29 stycznia 2021). Inauguracja obchodów odbędzie się w poniedziałek 25 stycznia o godz. 10 na KUL i będzie transmitowana na profilu Facebook Pracowni Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL.

Program Dni