Instytut Filologii Polskiej KUL, Pracownia Literatury Polsko-Żydowskiej i Katedra Teorii i Antropologii Literatury organizują wykład prof. Antony'ego Polonsky'ego Pisanie historii Żydów w Polsce i Rosji. Wydarzenie odbędzie się 25 stycznia 2016 r. o godz. 11.00 w Gmachu Głównym KUL, sala GG-244.

Instytut Filologii Polskiej KUL, Pracownia Literatury Polsko-Żydowskiej, Katedra Teorii i Antropologii Literatury organizują prezentację tomu "Polin": Jewish Writing in Poland (2016, vol.28). Wydarzenie rozpocznie się 25 stycznia 2016 r. o godz. 14.00 w Collegium Norwidianum KUL, sala CN-208.

Towarzystwo Przyjaciół KUL uruchamia nowy program stypendialny, skierowany do studentów szczególnie zaangażowanych na rzecz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Stypendium przyznawane będzie za szczególne, bezinteresowne zaangażowanie na rzecz społeczności uniwersyteckiej na różnych płaszczyznach (za wyjątkiem naukowej) osobom studiującym na studiach stacjonarnych dziennych i nieprzebywającym na urlopie dziekańskim.

Fundator planuje przyznać trzy stypendia dwa razy w ciągu roku akademickiego (każdorazowo na 5 miesięcy). Pierwsze stypendia przyznane zostaną na semestr letni roku akademickiego 2015/2016.

Kandydata może zgłosić jednostka uczelniana, organizacja, kurator organizacji studenckiej działającej na terenie Uniwersytetu lub osoba indywidualna (np. kolega-student).

Więcej informacji, regulamin stypendium oraz wniosek stypendialny znajdują się na stronie internetowej www.tpkul.pl w zakładce „Programy stypendialne”.

Termin składania wniosków na semestr letni: do 25 lutego 2016 r.

Wydział Nauk Społecznych zaprasza na studia podyplomowe w zakresie przedsiębiorczości dla nauczycieli realizowane we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Oferta skierowana jest do nauczycieli zainteresowanych uzyskaniem kwalifikacji do nauczania przedmiotu "podstawy przedsiębiorczości".

Więcej informacji

Centrum Egzaminacyjne Hanyu Shuiping Kaoshi, które działa przy SPNJO KUL od stycznia 2015 r., zaprasza wszystkich uczących się języka chińskiego na egzamin państwowy HSK. Najbliższy termin egzaminu: 20 marca 2016 r.

“John Paul II in His Polish Context” to program edukacyjny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przygotowany przez Uniwersytet Otwarty KUL dla grupy 26 studentów z University of St. Thomas (USA).

W dniach 3-29 stycznia 2016 r. goście będą uczestniczyć w zajęciach wprowadzających w historię Polski, polskiego Kościoła i społeczeństwa, tak aby możliwie szeroko poznać kontekst życia i działalności Karola Wojtyły-Jana Pawła II. Wybitni specjaliści przedstawią nie tylko filozofię Wojtyły, ale również zagadnienia zajmujące szczególnie ważne miejsce w nauczaniu Papieża, takie jak nauczanie społeczne, ekumenizm, teologia ciała, relacje wiary i rozumu. Ponadto uczestnicy wezmą udział w szeregu spotkań (m.in. z ks. abp. Stanisławem Budzikiem) oraz wyjazdów. Podczas swojego pobytu zwiedzą Zamość i Kozłówkę oraz udadzą się na objazd po miejscach ściśle związanych z Janem Pawłem II – zobaczą Kraków, Częstochowę i Wadowice. W planie podróży nie zabraknie również Warszawy oraz Oświęcimia. Niemal czterotygodniowa edukacja zostanie zakończona egzaminami. Cieszymy się, że jest to kolejna wizyta na KUL studentów i profesorów z tego amerykańskiego uniwersytetu.

Biblioteka Uniwersytecka KUL  zaprasza na wystawę "Lubelska Szkoła Filozoficzna - Założyciele".

Ekspozycja została przygotowana przez zespół Czytelni Głównej i Czytelni Teologiczno-Filozoficznej przy współudziale pracowników Katedry Metafizyki.

Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2016 r.

Instytut Historii Sztuki KUL oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zapraszają na VII edycję otwartych wykładów o sztuce Nieskończony eksperyment - sztuka i obrazy nowoczesności.

Szczegóły na stronie www.philosophy.kul.pl/cpal.