Literackie przesłanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II na XXI wiek”Spuścizna literacka, dramaturgiczno-teatralna oraz filozoficzno-teologiczna Papieża-Polaka będzie tematem konferencji naukowej „Czy daleko jeszcze od źródła? Literackie przesłanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II na XXI wiek”, która odbędzie się online  29 września 2020 r. Wśród podejmowanych tematów znajdą się m.in. „nowy feminizm” Jana Pawła II i jego prekursorki, kobieta w twórczości Karola Wojtyły - Jana Pawła II czy idea uniwersytetu w myśli Jana Pawła II.

Jak mówi jeden z organizatorów konferencji prof. Wojciech Kaczmarek (Katedra Dramatu i Teatru KUL): „Spuścizna literacka, dramaturgiczno-teatralna oraz filozoficzno-teologiczna Karola Wojtyły-Jana Pawła II jest na tyle głęboka, że  wiele jej aspektów omówionych i zinterpretowanych będzie po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że konferencja przyczyni się do ponownego odczytania tekstów literackich Autora w obliczu zmieniającej się sytuacji społecznej i poważnych zmian w kulturze współczesnej. Lektura poetyckich i dramatycznych dzieł Karola Wojtyły-Jana Pawła II w dzisiejszej fazie dziejów pozwala nie tylko lepiej zrozumieć przesłanie artystyczne i ideowego tych tekstów, ale przede wszystkim wskazuje na potrzebę powrotu do ponadczasowych, a dziś, niestety, coraz bardziej zamazywanych, aksjologicznych wartości humanistycznych. Tym właśnie wartościom Autor był wierny we wszystkich działaniach jakie podejmował jako artysta, myśliciel i papież.”

Program konferencji

29 września o godz. 17.00 w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (przy ul. Narutowicza 4) odbędzie się promocja nowej książki prof. Sławomira Jacka Żurka - Polonistyczny autoportret dydaktyczny. Studia – Rozprawy – Szkice.

Podczas promocji przewidziana jest dyskusja „Edukacja polonistyczna: wczoraj – dziś – jutro” z udziałem polonistów akademickich, m.in. prof. Krzysztofa Biedrzyckiego (Uniwersytet Jagielloński), prof. Jerzego Bartmińskiego (UMCS) oraz prof. Sławomira Jacka Żurka (KUL).

Polonistyczny autoportret dydaktyczny to publikacja zawierająca studia, rozprawy i szkice z zakresu dydaktyki literatury i języka polskiego. Jak informuje wydawca - Towarzystwo Naukowe KUL – „To, co je wszystkie łączy, to przeświadczenie, że szkoła winna nieustannie się reformować, odnawiać i wychodzić naprzeciw potrzebom współczesności. W przeciwnym wypadku nie wytrzyma rywalizacji z szybko zmieniającym się stechnicyzowanym światem i stanie się edukacyjnym skansenem”.

Spotkanie będzie transmitowane online na Facebooku oraz na stronie WWW biblioteki: wbp.lublin.pl. Organizatorzy - Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Towarzystwo Naukowe KUL oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przypominają, by podczas spotkania należy przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa sanitarnego (noszenie maseczek, przestrzeganie dystansu społecznego, dezynfekowanie rąk).