10.05.2017 - 13.05.2017

V Foro de Lingüística Hispánica

Foro de Lingüística HispánicaInstytut Filologii Romańskiej KUL zaprasza na piąte forum językoznawstwa hiszpańskiego: V Foro de Lingüística Hispánica Foro de Lingüística Hispánica organizowane we współpracy z Instytutem Filologii Romańskiej UMCS, które odbędzie się 11-13 maja 2017 r. W odbywającej się co dwa lata konferencji, biorą udział wszyscy liczący się polscy hispaniści oraz znani językoznawcy z Hiszpanii. W tym roku gośćmi specjalnymi będą członkowie Królewskiej Akademii Hiszpańskiej (Real Academia Española): prof. Guillermo Rojo Sánchez (Universidad de Santiago de Compostela) i prof. Wiaczesław Nowikow (Uniwersytet Łódzki). Odczyty plenarne wygłoszą również: prof. Joanna Wilk-Racięska (Uniwersytet Śląski) oraz prof. Ramón González Ruiz (Universidad de Navarra). Drugi dzień obrad będzie miał miejsce w Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala CTW-113.

Obchodzony niedawno Światowy Dzień Autyzmu skłania do refleksji na temat obecności i miejsca osób autystycznych w społeczeństwie. Przekuwając ideę w czyny, Fundacja Pro Liberis et Arte i Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL zaprosiły młodzież ze szkół średnich do udziału konkursie "Być jak autystyczny hipster" i podjęcia trudu przygotowania plakatów społecznych oraz spotów reklamowych, które mogłyby nam pomóc zrozumieć i włączyć w nasz świat pracy, zabaw i wypoczynku osoby autystyczne. Wszystko po to, aby osoby te zaczęły żyć nie obok nas, ale z nami. Akcja rozpoczęła się 10 kwietnia 2017 r., a laureatów konkursu poznamy w czerwcu b.r.

Konferencja „Aktualność przesłania Prymasa Wyszyńskiego w oczekiwaniu na beatyfikację”Kardynał Stefan Wyszyński przewodził polskiemu Kościołowi przez ponad 30 lat. Przez ten czas wielokrotnie zabierał głos nie tylko w sprawach istotnych dla Kościoła, ale także dla społeczeństwa. Przybliżenie bogatego dziedzictwa nauczania Prymasa w oczekiwaniu na Jego beatyfikację to cel konferencji naukowej online, na którą zaprasza KUL w sobotę 30 stycznia 2021. – Nauczanie kardynała Stefana Wyszyńskiego nie straciło na swej aktualności – mówi jeden z organizatorów konferencji, prorektor ds. misji i administracji KUL ks. prof. Mirosław Sitarz.