11.05.2017 - 12.05.2017

Konferencja "Religia a kultura"

Religia a kulturaJaki typ kultury generują doktryny poszczególnych religii? Dlaczego współczesna kultura europejska odwróciła się od chrześcijaństwa, co zaproponowała w zamian, a co straciła?

Wydział Filozofii, Katedra Dialogu Religii i Alternatywnych Ruchów Religijnych Instytut Kulturoznawstwa KUL, Roczniki Kulturoznawcze KUL oraz Fundacja Instytut Bałkański organizują 12 maja 2017 r. piątą Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu "Kultura i metoda” - "Religia a kultura". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.00 w Gmachu Głównym KUL.

Wokół wartości formy i rytuKoło Naukowe Teologów KUL zaprasza do wzięcia udziału w debacie akademickiej poświęconej tematowi "Wokół wartości formy i rytu. Afirmacje i negacje", która odbędzie się 12 maja 2017 r. o godz. 17.30 w Kolegium Jana Pawła II, aula C-1031.

Katedra Patrologii Greckiej i Łacińskiej zaprasza na panel ekspercki "Nadzieja w starożytności pogańskiej i chrześcijańskiej", który odbędzie się 18 maja 2017 roku w godz. 9.00-13.00 w Kolegium Jana Pawła II, sala C-802.

Wydział Filozofii zaprasza na serię wykładów z cyklu Karol Wojtyła Memoral Lectures. Tegoroczną edycję wykładów "The Human Person between Objective and Subjective Truth" w dniach 8 - 12 maja poprowadzi Professor Rocco Buttiglione.

Obchodzony niedawno Światowy Dzień Autyzmu skłania do refleksji na temat obecności i miejsca osób autystycznych w społeczeństwie. Przekuwając ideę w czyny, Fundacja Pro Liberis et Arte i Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL zaprosiły młodzież ze szkół średnich do udziału konkursie "Być jak autystyczny hipster" i podjęcia trudu przygotowania plakatów społecznych oraz spotów reklamowych, które mogłyby nam pomóc zrozumieć i włączyć w nasz świat pracy, zabaw i wypoczynku osoby autystyczne. Wszystko po to, aby osoby te zaczęły żyć nie obok nas, ale z nami. Akcja rozpoczęła się 10 kwietnia 2017 r., a laureatów konkursu poznamy w czerwcu b.r.

Konferencja „Aktualność przesłania Prymasa Wyszyńskiego w oczekiwaniu na beatyfikację”Kardynał Stefan Wyszyński przewodził polskiemu Kościołowi przez ponad 30 lat. Przez ten czas wielokrotnie zabierał głos nie tylko w sprawach istotnych dla Kościoła, ale także dla społeczeństwa. Przybliżenie bogatego dziedzictwa nauczania Prymasa w oczekiwaniu na Jego beatyfikację to cel konferencji naukowej online, na którą zaprasza KUL w sobotę 30 stycznia 2021. – Nauczanie kardynała Stefana Wyszyńskiego nie straciło na swej aktualności – mówi jeden z organizatorów konferencji, prorektor ds. misji i administracji KUL ks. prof. Mirosław Sitarz.