kurs pisania ikon

W ramach współpracy Wydziału Filozofii KUL z Technikum Specjalnym nr 1 dla Uczniów Niesłyszących i Słabo Słyszących w Lublinie w okresie od listopada 2016 do marca 2017 r. odbył się kurs pisania ikon. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły (15 osób). Efekty ich pracy można zobaczyć w GALERII PO 111 SCHODACH w Młodzieżowym Domu Kultury Nr 2 w LublinieWernisaż z poświęceniem ikon według dawnego rytu odbędzie się 16 maja 2017 r. o godz. 13 00, a wystawa będzie czynna do końca miesiąca.

Literackie przesłanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II na XXI wiek”Spuścizna literacka, dramaturgiczno-teatralna oraz filozoficzno-teologiczna Papieża-Polaka będzie tematem konferencji naukowej „Czy daleko jeszcze od źródła? Literackie przesłanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II na XXI wiek”, która odbędzie się online  29 września 2020 r. Wśród podejmowanych tematów znajdą się m.in. „nowy feminizm” Jana Pawła II i jego prekursorki, kobieta w twórczości Karola Wojtyły - Jana Pawła II czy idea uniwersytetu w myśli Jana Pawła II.

Jak mówi jeden z organizatorów konferencji prof. Wojciech Kaczmarek (Katedra Dramatu i Teatru KUL): „Spuścizna literacka, dramaturgiczno-teatralna oraz filozoficzno-teologiczna Karola Wojtyły-Jana Pawła II jest na tyle głęboka, że  wiele jej aspektów omówionych i zinterpretowanych będzie po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że konferencja przyczyni się do ponownego odczytania tekstów literackich Autora w obliczu zmieniającej się sytuacji społecznej i poważnych zmian w kulturze współczesnej. Lektura poetyckich i dramatycznych dzieł Karola Wojtyły-Jana Pawła II w dzisiejszej fazie dziejów pozwala nie tylko lepiej zrozumieć przesłanie artystyczne i ideowego tych tekstów, ale przede wszystkim wskazuje na potrzebę powrotu do ponadczasowych, a dziś, niestety, coraz bardziej zamazywanych, aksjologicznych wartości humanistycznych. Tym właśnie wartościom Autor był wierny we wszystkich działaniach jakie podejmował jako artysta, myśliciel i papież.”

29.09.2020 - 30.09.2020

Dialog kultur w Europie i Lublinie

30 września odbędzie się kolejne spotkanie w ramach projektu „Lublin Ekumeniczny 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie”. O godz. 19.00 w Trybunale Koronnym w debacie „Dialog kultur w Europie i Lublinie” spotkają się prof. Hanna Suchocka (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), bp Jerzy Samiec (Polska Rada Ekumeniczna), dr Krzysztof Żuk (Prezydent Lublina) i moderator prof. Sławomir Jacek Żurek (KUL).

Dyskusję poprzedzi nabożeństwo ekumeniczne w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 18.00 pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, podczas którego kazanie wygłosi bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburgskiego.

W program „Lublin Ekumeniczny 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie” zaangażowane są Kościoły chrześcijańskie Lublina: Adwentystów Dnia Siódmego, Ewangelicko-Augsburski, Polskokatolicki, Prawosławny, Rzymskokatolicki, Zielonoświątkowy oraz wspólnota ekumeniczna Chemin Neuf.

Cykl spotkań, wspólnych modlitw i wydarzeń kulturalnych jest przygotowaniem do II Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznym „Jerozolima – Lublin. Miasta dialogu 2021” (23-25 listopada 2021 Jerozolima; Watykańskie Centrum Notre Dame). Honorowym patronatem przedsięwzięcie to objęli: Grecki Prawosławny Patriarchat Jerozolimy, Papieska Rada ds. Promocji Jedności Chrześcijan, Unia Utrechcka Kościołów Starokatolickich, Światowa Rada Luterańska.

2020_Aramaic_Enoch_ConferenceSekcja Nauk Biblijnych Wydziału Teologii KUL zaprasza do uczestnictwa w konferencji online „From the Books of Enoch to Genesis Apocryphon: Aramaic Manuscripts of 1 Enoch and Related Aramaic Traditions from Qumran”, która odbędzie się 20–22 października 2020 r. Uczestnictwo w konferencji jest darmowe, konieczna jest rejestracja.

Strona konferencji

Program  (strefa czasowa - EST/EDT, wschodnie wybrzeże USA)