Co później, czyli gdzie można pracować po filologii polskiej?

 

Wybierając studia zwykle myślimy o dwóch sprawach: w czym jestem dobry/dobra i co będę mógł/mogła robić po takich studiach. Filologia polska nie jest tu wyjątkiem. Jej absolwenci zostają nauczycielami, dziennikarzami, pracują w marketingu i instytucjach kultury.

 

Choć w początkach internetu wydawało się, że osoby, które mają zdolności określane ogólnie jako humanistyczne będą mniej potrzebne na rynku pracy, to jednak w wielu dziedzinach ten pogląd nie jest prawdziwy. Internet, poza swoją infrastrukturą techniczną, pełen jest treści mówionych i pisanych, a nikt tak dobrze nie rozumie komunikacji międzyludzkiej jak poloniści, którzy uwielbiają dobrze dobrane słowa.

 

1. Kim są absolwenci filologii polskiej?

Zacznijmy od tego, gdzie w tej chwili studiują absolwenci polonistyki. Jako osoba, która ukończyła studia drugiego stopnia z filologii polskiej, a teraz pracuje m. in. na uniwersytecie poznałem wiele osób, które ukończyły studia polonistyczne na KUL. Wielu z nich to rozpoznawalni dziennikarze i dziennikarki lokalnych stacji radiowych i telewizyjnych, osoby pracujące w instytucjach kultury, nauczycielki i nauczyciele. Wśród znanych mi absolwentów znajduje się też dyrektor prestiżowego liceum, osoby pracujące w public relations, dużych agencjach marketingowych, ale też w wydawnictwach.

 

Część osób kontynuuje karierę naukową, stają się też krytykami czy felietonistami, niektórzy wydali własne książki, nieliczni utrzymują się z pisania, a wybrani weszli do kanonu literatury polskiej. Znam też osoby, które zajmują się dziś w życiu rzeczami pozornie zupełnie niezwiązanymi z polonistyką, np. moja znajoma została graficzką. Jednak nawet w tym wypadku sprawne posługiwanie się słowem wiele ułatwia.

 

2. Gdzie można pracować po filologii polskiej?

Poniżej znajduje się kilka propozycji ścieżek kariery dla osób, które wybiorą studia z filologii polskiej. Ta lista nie jest zamknięta, bo trzeba pamiętać, że rynek pracy nieustannie się zmienia, a studia dają podstawę, którą następnie można kształtować i rozwijać na różne sposoby.

 

2.1. W szkole i edukacji

Wielu polonistów ma jasno sprecyzowane cele: chcą zostać nauczycielami i pracować w szkołach. Choć jest to trudny i wymagający zawód, a pisze te słowa syn nauczyciela i nauczycielki, to wiele osób wie, że to jest ich powołanie. Często takie osoby same na swojej drodze spotkały wspaniałych pedagogów. Zresztą nic w tym dziwnego, bo przekazywanie wiedzy to szlachetne zajęcie, choć wciąż nie jest dostatecznie doceniane i opłacane w naszej kulturze.

 

Jeśli ktoś uważa, że spełni się jako nauczyciel, to nie zapominajmy, że możemy pracować też poza tradycyjnym systemem edukacji. Dla przykładu ścieżka glottodydaktyczna pozwala na uczenie języka polskiego osób z innych krajów. W dzisiejszym, zglobalizowanym świecie trudnego języka polskiego uczą się osoby o polskich korzeniach wychowane poza Polską, osoby przyjeżdżające tu do pracy czy na studia.

 

2.2. W instytucjach kultury

Choć istnieją studia z animacji kultury, to jednak w instytucjach nieustannie jest zapotrzebowanie na osoby, które płynnie posługują się językiem polskim, mają lekkie pióro i bogatą wiedzę o kulturze. Przecież literatura to też podstawa wielu innych sztuk takich, jak choćby teatr. Lublin jest pod względem kulturalnym i teatralnym dość mocnym ośrodkiem, a na samym KUL jest kilka grup teatralnych, w tym prężnie działający Teatr ITP, którego nazwę rozwija się Inicjatywa Teatralna Polonistów.

 

2.3. W marketingu i public relations

Istnieje nieustanne zapotrzebowanie na słowo pisane i mówione, które skutecznie sprzedaje. Agencje marketingowe szukają copywriterów i content designerów, niektóre osoby wybierają też pracę jako freelancerzy realizujący projekty na zlecenie przedsiębiorstw. To ścieżka kariery, w której z jednej strony czeka nas żmudna pisaninia (np. opisów produktów), ale też bardziej kreatywne teksty do mediów społecznościowych, ofert czy wreszcie hasła reklamowe dystrybuowane w wielu mediach, z których niektóre trafią do mowy potocznej.

 

Jeśli chodzi o public relations, to tutaj umiejętności polonistów często są wykorzystywane w pisaniu informacji prasowych, wypowiedzi na zasadach ghost writingu czy też odpowiedzi do prasy. To też często pisanie całych opowieści o jakimś temacie jak i przygotowywanie opisów wydarzeń.

 

2.4. W mediach

Można w tym celu wybrać dziennikarstwo, ale jeśli ktoś nie jest w stu procentach pewny kariery dziennikarskiej, to z pewnością ucieszy go informacja, że poloniści są zatrudniani w redakcjach tradycyjnych i online. Wygrywają tu sprawnością w pisaniu i mówieniu oraz ogólnym obyciem z kulturą.

 

2.5. W wydawnictwach i literaturze

Książka nie umarła, a zmieniła swoją rolę. Tak, nie jest już centrum naszej kultury, ale rynek książki wciąż jest bardzo bogaty: od wiedzy specjalistycznej, poradników, przez biografie, beletrystykę po literaturę piękną. Potrzebni są redaktorzy, korektorzy i edytorzy, a dodatkowo: nie wszystkie sławne osoby piszą same swoje książki. Książka to też dziś e-booki sprzedawane w social mediach, platformy z audiobookami, książki artystyczne dla dzieci i wiele innych wariacji na temat tradycyjnej książki.

 

Oczywiście co i rusz pojawiają się też nowi autorzy i autorki na rynku, ale o tym osobom zainteresowanym polonistyką nie trzeba chyba wiele pisać :)

 

2.6. Na uniwersytecie

Kariera naukowa nie jest łatwa, a humaniści ciągle muszą udowadniać swoją przydatność, publikować, dbać o punkty, szukać grantów. A jednak bez badaczy języka, komunikacji i literatury trudno myśleć o tym, że jako społeczeństwo będziemy w stanie się porozumieć. Trudno, żeby kolejne pokolenia zachowały zrozumienie dla naszej kultury, dla kluczowych tekstów naszej cywilizacji, dla całej tej, potężnej wiedzy i olbrzymiego doświadczenia człowieka zawartego w książkach.

 

3. Jakie przewagi na rynku pracy mają poloniści?

Słowo pisane i mówione, dobrze dobrane i skutecznie ułożone w teksty jest w cenie. Widzicie i słyszycie je w mediach społecznościowych, w książkach, w reklamach, w artykułach prasowych i podcastach.

 

Osoba, która wiele przeczytała i często pisze ma tę przewagę nad innymi, że sprawnie i w większości bezbłędnie posługuje się językiem. Tym językiem dzięki któremu dogadują się między sobą zarówno twórcy teorii matematycznych, wielkich budowli jak i informatycy i przedsiębiorcy.

 

4. Polonistyka i co dalej? Jak planować karierę

Idąc na jakiekolwiek studia musimy pamiętać, że studiowanie to nie tylko same zajęcia uniwersyteckie. Bardzo ważne będzie dla naszej przyszłej kariery jakie praktyki i staże wybierzemy, bo to często nasz pierwszy kontakt z realną pracą i pierwsze kontakty w dziedzinie, która nas interesuje.

 

Warto też dobrze zastanowić się nad specjalizacją, którą wybierzemy podczas studiów. W dzisiejszych czasach nie ma też ucieczki od ciągłego doszkalania się na dodatkowych kursach, które uzupełnią naszą wiedzę kierunkową. To składnik sukcesu wielu profesjonalistów. Warto też czytać książki spoza naszej głównej specjalizacji, które poszerzą nasz punkt widzenia i umiejętności.

 

Planując studia polonistyczne, które często wybieramy dlatego, że po prostu uwielbiamy literaturę, warto pomyśleć o uzupełnieniu naszej wiedzy o podstawowy mediów społecznościowych, marketingu, technologii informacyjnych czy dodatkowe języki. W ten sposób bardzo mocno zwiększamy swoje szanse na rynku pracy.

 

Ważne są też działania dodatkowe takie jak wolontariaty czy obecność w kołach naukowych oraz organizacjach studenckich. Nabieramy wtedy umiejętności tworzenia i organizacji projektów, szlifujemy swoje zdolności i odkrywamy mocne strony.

 

Nie bez znaczenia są kontakty, które uda nam się nawiązać podczas studiów. Polecenie to wciąż jeden z najlepszych sposobów znalezienia fajnej pracy.

Opisy kierunków i wymagania znajdziesz w serwisie rekrutacyjnym:

 

Zadaj nam pytanie!

Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi! Znacie to powiedzenie? My się z nim zgadzamy.Naukowcy to ludzie ciekawi świata i takie też osoby chętnie widzimy wśród studentek i studentów. Jeśli masz pytanie o filologię polską, na którego odpowiedzi tutaj nie ma, wyślij nam wiadomość na adres filpol@kul.pl, a my odpowiemy i chętnie też uzupełnimy nasz FAQ.

 

 

 

Autor: Grzegorz Jędrek
Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021, godz. 20:07 - Grzegorz Jędrek