Aktualności / Wydarzenia

Historia jako tajemnicza podróż w czasie

Studia historyczne na KUL, które pozwalają odczytywać kody kulturowe z zamierzchłej przeszłości, to nie tylko fundament wykształcenia humanistycznego, ale również pasjonujące zajęcie - zachęcali młodzież wykładowcy Instytutu Historii KUL, którzy 7 kwietnia zorganizowali wspólnie z IPN w Lublinie warsztaty pt. "Historia - tajemnicza podróż w czasie". W spotkaniu z badaczami udział wzięli uczniowie oraz nauczyciele historii z kilku szkół województwa lubelskiego.

- Wykształcenie i studia humanistyczne to podstawa współczesnej kultury, także dialogu i kształtowania elit w najszerszym tego słowa znaczeniu. A jednym z elementów tego wykształcenia są studia historyczne, dlatego naszym młodym licealistom, także maturzystom, przybliżamy specyfikę tych studiów poprzez warsztaty o historii jako tajemniczej podróży w czasie. Tajemniczej, ponieważ praca historyka polega między innymi na kontakcie ze źródłem historycznym, w którym ukryte są elementy przekazu kulturowego - powiedział współtwórca warsztatów historycznych dla licealistów dr hab. Witold Matwiejczyk (prof. KUL) z Instytutu Historii KUL.

- W przekazach zawarte są kody kulturowe, których odczytanie, interpretacja, a następnie prezentacja są - ujmując to w prostych słowach - przedmiotem badań historycznych. Nasze warsztaty uświadamiają młodym ludziom, że właśnie odczytywanie tych kodów kulturowych, dialog z nimi, a także dyskusja nad nimi jest fundamentem wykształcenia humanistycznego - dodał prof. Witold Matwiejczyk.

plakat_kul_ih_poprawiony_druk_04-04-22_1-1

 

W spotkaniu z profesjonalnymi badaczami przeszłości wzięli udział licealiści aż czterech szkół, przed którymi stoi wybór podjęcia studiów. Byli to uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, V Liceum Ogólnokształcącego im. M Skłodowskiej-Curie w Lublinie oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poniatowej. Część licealistów deklarowała, że interesuje się naukami humanistycznymi, w tym historią i rozważa podjęcie nauki na KUL.

Wśród propozycji twórców warsztatów historycznych znalazły się wykłady dr Natalii Turkiewicz "Człowiek w kosmosie - kosmos w człowieku. O średniowiecznej wizji wszechświata", dr. hab. Jacka Chachaja (prof. KUL) "Gród nad Bystrzycą. Zapadła prowincja czy lokalna metropolia? Tajemnice średniowiecznego Lublina..." oraz dyrektora IPN w Lublinie i wykładowcy KUL dr. Roberta Derewendy "Warsztat maturzysty i tajemnice matury z historii". Ważnym punktem całodniowych warsztatów było także spotkanie młodzieży licealnej ze studentami Instytutu Historii KUL oraz zwiedzanie gmachu uniwersytetu z jego dziedzińcem.

Nawiązując do słów Cycerona o historii jako nauczycielce życia dr hab. Paweł Kras (prof. KUL), który jest koordynatorem Kolegium Historii i Turystyki Kulturowej KUL, podkreślił znaczenie badania przeszłości. - To, co się dzieje dzisiaj, w naszych czasach, pokazuje, że historia choć nie powtarza się jeden do jednego, to jednak pewne jej formy wracają. Warto więc ją poznawać, bo historia jest kluczem do tego, co dzieje się obecnie i do tego, co może stać się w przyszłości - zaznaczył.

Poza warsztatami licealiści wzięli udział w uroczystym otwarciu wystawy "Użyteczność. Patriotyczny aktywizm społeczny i działania modernizacyjne w Polsce od końca XVIII wieku do II wojny światowej", którą do 8 maja można oglądać w Atrium Collegium Norwidianum KUL. Ekspozycję przygotował IPN, by przedstawić zjawiska związane z patriotycznie motywowaną aktywnością społeczną i działaniami modernizacyjnymi Polaków od czasów stanisławowskich do końca międzywojnia.

Wystawa pokazuje praktyczną użyteczność jednostek i grup pracujących pro publico bono z przekonania i z zaangażowaniem. - Istnienie takiego wzorca w długim czasie i wobec zmieniających się okoliczności potwierdza, że mamy do czynienia z dojrzałą, wielowymiarową i nadal interesującą postawą życiową członków naszego społeczeństwa, nie zaś z ideologią czy modą - poinformował Instytut Pamięci Narodowej.

Młodzież licealna otrzymała także drobne upominki z Wydawnictwa IPN: publikację "Dzieje Lubelszczyzny 1944-1956. Aspekty społeczne, gospodarcze, oświatowe i kulturalne" oraz katalog do ekspozycji zaprezentowanej w Atrium Collegium Norwidianum KUL.