Uroczystości pogrzebowe Norberta Wojciechowskiego

Społeczność akademicka KUL

z wiarą i chrześcijańską nadzieją na zmartwychwstanie

żegna

 

Norberta Wojciechowskiego

 

wieloletniego pracownika działu wydawniczego KUL,

jednego z założycieli NSZZ Solidarność na uniwersytecie

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 18 listopada 2019 roku.

Nabożeństwo żałobne w Kościele Akademickim KUL o godzinie 10.30,

pogrzeb na Cmentarzu Komunalnym na Majdanku (początek o godzinie 13.00).

 

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie

2019-11-16

Zaduszki uniwersyteckie

DSC_2515 „W naszej tradycji chrześcijańskiej, polskiej, miesiąc listopad jest tym, w którym sposób szczególny modlimy się za zmarłych. Idziemy na groby, odwiedzamy różne cmentarze, zapalamy znicze, a przede wszystkim wyrażamy naszą pamięć i zanosimy modlitwy. Przywołujemy ich imiona, aby do Tego, który jest początkiem i końcem wszystkiego zanosić nasze modlitwy. Dzisiaj robimy to jako społeczność akademicka, przywołując imiona wielkich kanclerzy, rektorów, profesorów, studentów, absolwentów, wszystkich tych, którzy współtworzyli naszą Alma Mater przez cały okres funkcjonowania od 1918 r. Robimy to przede wszystkim jako ludzie wierzący, wyznając wiarę w zmartwychwstanie, świętych obcowanie, wyrażając to, co wyraża prefacja za zmarłych, że życie nasze się zmienia, ale się nie kończy” - powiedział Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński podczas Mszy św. za zmarłych członków społeczności akademickiej, która została odprawiona 12 listopada 2019 r. w Kościele Akademickim.

 

Msza św., poprzedzona modlitwą różańcową, w której powierzeni DSC_2673 Miłosierdziu Bożemu zostali zmarli pracownicy, studenci, wykładowcy, absolwenci oraz dobroczyńcy uczelni, szczególnie ci, którzy zmarli w ubiegłym roku, należy do uniwersyteckiej tradycji. Zwyczajowo także, bezpośrednio po Mszy św. przedstawiciele uczelni udali się na cmentarz przy ul. Lipowej, by złożyć kwiaty przy grobie pierwszego rektora KUL ks. Idziego Radziszewskiego i za wstawiennictwem Najświętszego Serca Jezusowego otoczyć modlitwą zmarłych oraz prosić dla nich o dar życia wiecznego.

 

Fotorelacja

2019-11-12

Apel Rektora KUL w sprawie listy poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej

W roku obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej społeczność akademicka KUL pragnie upamiętnić pracowników, absolwentów i studentów, którzy oddali życie w mrocznym i okrutnym dla naszego narodu, często ginąc śmiercią męczeńską. Ofiary lat 1939-1945 chcemy uczcić, wypisując  ich imiona na tablicach wmurowanych w zewnętrzne ściany kościoła akademickiego KUL. Rektor KUL ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński zwrócił się z apelem o pomoc w uzupełnieniu przygotowanego wykazu nazwisk.

 

Treść apelu

 

Wykaz pracowników, absolwentów i studentów

2019-10-10

35 mln zł na rozwój uniwersytetu

KUL pozyskał ponad 35 mln zł na rozwój uniwersytetu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Do roku 2023 realizowane będą trzy projekty:

  • Zintegrowany Program Podnoszenia Kompetencji Studentów i Pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II,
  • Zintegrowany Program Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II,
  • Regionalny Program Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

 

Celem pierwszego projektu  jest podniesienie jakości kształcenia wyższego na KUL, a także zwiększenie szans absolwentów uczelni na rynku pracy poprzez implementację Zintegrowanego Systemu Zarządzania Uczelnią, podniesienie kompetencji studentów dzięki szkoleniom/stażom wysokiej jakości oraz działania podnoszące kompetencje zarządcze kadry kierowniczej i administracyjnej oraz kompetencje dydaktyczne kadr uczelni.

 

W ramach drugiego projektu uzyskany zostanie wzrost jakości i efektywności kształcenia oraz procesów zarządzania. Cele te zostaną osiągnięte m.in. przez organizację szkoleń i staży dla studentów, wdrożenie systemu ERP oraz przygotowanie aplikacji mobilnej.

 

Ostatni projekt zakłada wzrost jakości i efektywności kształcenia oraz procesów zarządzania poprzez szkolenia, warsztaty i staże dla studentów oraz wdrożenie informatycznych narzędzi zarządzania i zarządzania informacją.

2019-09-30

18.10-29.11 Wystawa fotografii Marcina Ryczka

Wystawa fotografii Marcina RyczkaMuzeum KUL zaprasza na wystawę znanego fotografa i absolwenta KUL Marcina Ryczka. Wernisaż wystawy „Harmony” odbędzie się w piątek 18 października 2019 r. o godz. 18.00, a prace będzie można oglądać do 29 listopada.   

 

Więcej

2019-10-04

6.11-4.12 XX Akcja "Polacy-Rodakom"

kul_plakat_2019_POLACY-RODAKOM1 Społeczność akademicka KUL nie pozostaje obojętna na los Polaków za wschodnią granicą. W ramach akcji „Polacy-Rodakom”, organizowanej przez Senatora RP Stanisława Gogacza, od 6 listopada do 4 grudnia 2019 r., prowadzona będzie zbiórka produktów spożywczych oraz zabawek-przytulanek. Zebrane produkty posłużą do przygotowania paczek świąteczno-noworocznych, które trafią do polskich rodzin mieszkających za wschodnią granicą, m.in. na Ukrainie i Białorusi.

 

Więcej

 

 

2019-11-04

13-18.11 Chór KUL na Litwie i Łotwie

Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pod dyr. prof. Grzegorza Pecki w dniach 13-18 listopada 2019 r. udaje się z koncertami na Litwę i Łotwę.

14 listopada wystąpi w Kościele św. Ducha w Wilnie, a 16 i 17 listopada zaśpiewa w Rydze - w Kościele św. Marii Magdaleny i Matki Bożej Bolesnej.

W programie muzyka chóralna, ze szczególnym uwzględnieniem utworów kompozytorów polskich.

Partie solowe wykonają Magdalena Jemioła – sopran i Andrzej Gładysz – tenor, na fortepianie akompaniować będzie Alesia Aleksandrowicz.

2019-11-08

16-17.11 Konferencja dla nauczycieli języka hiszpańskiego EXPERTOS ELE

EXPERTOS ELEJuż po raz trzeci KUL będzie gościł uczestników konferencji dla nauczycieli języka hiszpańskiego EXPERTOS ELE. Konferencja, organizowana przez Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych KUL, Szkołę Języka Hiszpańskiego „Dialogo” oraz Fundację Rozwoju KUL, odbędzie się 16-17 listopada 2019 r. w Centrum Transferu Wiedzy.

 

Więcej

2019-10-31

18.11 Wręczenie Medalu za Zasługi dla KUL ks. prof. Stanisławowi Janeczkowi

Wręczenie Medalu za Zasługi dla KUL ks. prof. Stanisławowi JaneczkowiZ okazji Święta Patronalnego Wydziału Filozofii oraz Światowego Dnia Filozofii zapraszamy na uroczystość wręczenia Medalu za Zasługi dla KUL ks. prof. Stanisławowi Janeczkowi, która odbędzie się 18 listopada 2019 r. o godz. 11.00 w Centrum Transferu Wiedzy, aula CTW-113.

 

Więcej

2019-11-12

19-21.11 XXII Targi Wydawców Katolickich

targi_lublin Już po raz dwudziesty drugi w Lublinie odbędą się Targi Wydawców Katolickich. Gospodarzem wydarzenia, które odbędzie się 19-21 listopada 2019 r., będzie KUL. Podczas Targów swoje najnowsze wydawnictwa zaprezentuje 38 oficyn z całej Polski. Wstęp na Targi jest bezpłatny, a będą one dostępne dla zwiedzających na parterze Kolegium Jana Pawła II w godz. 10.00-18.00.

 

Więcej

2019-10-29