Aktualności / Wydarzenia

Ks. prof. Kowalski: Pamięć o holokauście jest trudna, ale musimy ją pielęgnować

– Pamięć o holokauście jest trudna, ale musimy ją pielęgnować, aby ta historia się nie powtórzyła – mówił, nawiązując do słów św. Jana Pawła II, dyrektor Centrum Heschela KUL ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL. W 82. rocznicę likwidacji lubelskiego getta Centrum zorganizowało konferencję naukową  „Od idei »życia niewartego życia« do niewyobrażalnej zbrodni”.

Otwierając konferencję, ks. dr hab. Marcin Kowalski przypomniał, że w wyniku akcji Reinhardt, która rozpoczęła się w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku,  została zgładzona 1/3 mieszkańców Lublina. Przestała wówczas istnieć dzielnica żydowska, którą obrócono w gruzy. W ten sposób nie tylko Lublin, ale także cała Polska, stracili społeczność żydowską, która przez setki lat miała udział w kształtowaniu polskiej kultury i życia społeczne oraz współtworzyła polską historię. – Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem, bo to także pamięć o naszych dziejach i naszej tożsamości – podkreślił dyrektor Centrum Heschela KUL.

Konferencja „Od idei »życia niewartego życia« do niewyobrażalnej zbrodni”, która odbyła się 18 marca 2024 roku na KUL, to okazja do refleksji nad mechanizmami, w wyniku których totalitarna machina III Rzeszy uznała za słuszne ludobójstwo na niespotykaną do tej pory skalę. – Zbrodnicza ideologia za niewarte szacunku uznała najpierw życie chorych psychicznie, potem ułomnych i kalekich, Romów, Polaków i przedstawicieli innych narodów słowiańskich, kończąc na narodzie żydowskim – wskazał ks. dr hab. Kowalski.

Nawiązując do słów św. Jana Pawła II, wykładowcy i patrona KUL, podkreślił, że choć pamięć o holokauście jest trudna, to musimy ją pielęgnować, aby ta historia się nie powtórzyła. A powtórzyć się może, biorąc choćby pod uwagę niepokojące sygnały z miejsc, gdzie dziś toczą się wojny. Jak mówił, ziarna zagłady wydają swoje plony na polach bitew, ale kiełkują w ciszy, w umysłach naukowców i polityków, którzy także dziś dzielą ludzkie życie na warte i niewarte przeżycia w imię bardziej szczęśliwego i postępowego społeczeństwa.

Dodał, że Centrum Heschela KUL stawia sobie za cel budowanie mostów w dialogu chrześcijańsko-żydowskim oraz polsko-żydowskim. – Rozpinamy je także nad naszą trudną przeszłością, aby stała się fundamentem przyszłości opartej na poszanowaniu drugiego człowieka – podkreślił.

Konferencję poprzedziło uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem na dawnym Umschlagplatz, w miejscu skąd mieszkańcy getta byli wywożeni do obozu zagłady w Bełżcu, oraz chrześcijańsko-żydowska modlitwa za ofiary, którą poprowadzili pełnomocnik Rektora KUL ds. relacji katolicko-żydowskich i badań naukowych w Ziemi Świętej ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel oraz kantor Symcha Keller.