Aktualności / Wydarzenia

KUL upamiętnił 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

W Niedzielę Palmową, w którą w tym roku przypada 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II społeczność KUL uczestniczyła w Papieskim Marszu Wdzięczności, który przeszedł ulicami Lublina. Wzięły w nim udział tłumy osób, wyrażających swoje przywiązanie do papieża Polaka.
Wieczorem pracownicy, studenci KUL i wszyscy, którym bliski jest Jan Paweł II, zgromadzili się na wspólnej modlitwie na dziedzińcu uczelni przed pomnikiem Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.  
Przed rozpoczęciem Mszy św. w Kościele Akademickim KUL, która była zwieńczeniem marszu, rektor uniwersytetu, ks. prof. Mirosław Kalinowski przypomniał o latach obecności Karola Wojtyły na uczelni.
- To tutaj, na KUL, Karol Wojtyła jako nauczyciel akademicki i profesor pracował od roku 1953 do roku 1978. Prowadził wykłady, ale też modlił się w zaciszu Kościoła Akademickiego - przypomniał ks. prof. Kalinowski. 
Dodał rownież, że obecność tylu osób, biorących udział w wydarzeniach rocznicowych, jest świadectwem prawdy. 
- Przyszliśmy tu dziś kierowani imperatywem serca i wiary. Ojciec święty nikogo nie marginalizował, nie wykluczał, nie potępiał. Uczył ewangelii życia - mówił ks. prof. Kalinowski. 
Rocznicowe wydarzenia zakończył Modlitewny wieczór pamięci na dziedzińcu KUL. Towarzyszyły mu modlitwa różańcowa w intencji jedności Polaków, odczytanie rozważań Jana Pawła II oraz Apel Jasnogórski. Czuwanie trwało do godziny 21:37.
W organizację marszu, wspólnie z lubelską „Solidarnością”, włączyła się Archidiecezja Lubelska, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, a także przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji oraz reprezentanci samorządu i władz państwowych. 
Inicjatywę Modlitewnego wieczoru pamięci i wdzięczności „Wytyczyłeś nam szlak do świętości”, podjęli: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” - Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego oraz KUL.
Ks. Karol Wojtyła rozpoczął pracę na KUL w październiku 1954 r. wykładami  z etyki. W 1956 r. był już kierownikiem Zakładu i Katedry Etyki na Wydziale Filozofii. Prowadził zajęcia w formie wykładów, ćwiczeń, seminariów. Na uniwersytecie miał spore grono oddanych przyjaciół i uczniów, którzy w czasie wspólnych wakacyjnych wypraw nazywali go Wujkiem. Pracował na uczelni aż do pamiętnego konklawe w październiku 1978 r.
Jan Pawel II zmarł w Watykanie w wigilię niedzieli Bożego Miłosierdzia - 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37. Miał 84 lata. Jego pontyfikat trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. Był trzecim co do długości w historii papiestwa - po św. Piotrze i Piusie IX.