Bieżące

W dniach 23-25 kwietnia 2015 odbędzie konferencja Les émotions et les valeurs dans la communication współorganizowana przez Instytuty Filologii Romańskiej KUL i UMCS.

Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji, Katedra Prawa Międzynarodowego i Amerykańskiego oraz Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wspólnie z Wydziałem Prawa i Administracji oraz Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej zapraszają studentów kierunku Prawo do udziału w III Międzyuczelnianej Konferencji Prawniczej w języku angielskim na temat CONTEMPORARY ARMED CONFLICTS – AN INTERNATIONAL LAW PERSPECTIVE, która odbędzie się dnia 23 kwietnia 2015 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem Jana Pawła II. Honorowy patronat nad konkursem objął Ks. Prof. dr. hab. Antoni Dębiński - Rektor KUL.

Zarząd Komisji Badań nad Antykiem Chrześcijańskim zaprasza 23 kwietnia 2015 r. na kolejne posiedzenie naukowe, w ramach którego referat pt. Wiara katolicka oraz stosunek do herezji i heretyków w ustawodawstwie państwowym na podstawie XVI księgi 'Kodeksu Teodozjusza' wygłosi ks. dr hab. Michał KIELING (UAM Poznań) - Collegium Norwidianum, s. CN-208, godz. 18.00.

 

Plakat (pdf)

Instytut Kulturoznawstwa KUL oraz Roczniki Kulturoznawcze KUL organizują 23 kwietnia 2015 r. ogólnopolską konferencję z cyklu „Kultura i metoda” pt. Humanistyka cyfrowa wobec humanistyki słowa.

W ramach obchodów I rocznicy kanonizacji św. Jana Pawła II Rektor KUL zaprasza 23 kwietnia 2015 r. na projekcję filmu dokumentalnego prof. Andrzeja Jurgi pt. „Odwagi, Ja Jestem”. O wizycie Jana Pawła II w Lublinie oraz na spotkanie nt. idei wolontariatu - Aula im. Stefana Kard. Wyszyńskiego, godz. 18.00.

W dniach 21-23 kwietnia 2015 r. odbędzie się na KUL sympozjum IV Konferencji Przełożonych Wyższych Zakonów Żeńskich, Męskich, Klauzurowych i Instytutów Świeckich pod hasłem W jedności uobecniać Chrystusa w świecie.

19.04.2015 - 24.04.2015

XXIII Tydziań Prawników

Koło Naukowe Studentów Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w dniach 20-24 kwietnia 2015 r. organizuje już po raz dwudziesty trzeci Tydzień Prawników. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi „Obywatel w obliczu częstych zmian prawa". Wydarzenie honorowym patronatem objął Rektor KUL, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Marszałek Województwa Lubelskiego.

W tygodniu poprzedzającym I rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II w dniach 20-24 kwietnia 2015 r. Rektor KUL zaprasza społeczność KUL, a także mieszkańców Lublina na codzienną wspólną modlitwę Regina Coeli oraz Litanię do św. Jana Pawła II pod pomnikiem Papieża-Polaka i Stefana kardynała Wyszyńskiego - dziedziniec KUL, godz. 12.00.

W dniach 20-27 kwietnia 2015 r. Rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński zaprasza serdecznie na obchody rocznicy kanonizacji św. Jana Pawła II, która przypada 27 kwietnia 2015 r.

W dniach 21-23 kwietnia 2015 r. Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji zaprasza wszystkich studentów do udziału w cyklu wykładów, które wygłosi Prof. Jennifer Bird-Pollan (James and Mary Lassiter Associate Professor of Law University of Kentucky). Zajęcia odbywać się będą w języku angielskim. Zgłoszenia do udziału w zajęciach prosimy przesyłać na adres e-mail: mediacja@kul.pl do dnia 18 kwietnia 2015 r. włącznie.

Program edukacyjny zatytułowany „Educational System in Poland” to propozycja przygotowana przez Uniwersytet Otwarty KUL dla grupy islandzkich urzędników. Osoby, które w dniach 18-23 kwietnia 2015 r. będą przebywać w Lublinie oraz Warszawie zainteresowane są poszerzeniem swojej wiedzy na temat Polski – kraju, z którego pochodzi największa liczebnie mniejszość narodowa na Islandii. W kręgu zainteresowania uczestników  znajduje się przede wszystkim system edukacyjny naszego kraju, jako że są to urzędnicy zajmujący się tym właśnie obszarem. Wśród licznych spotkań zaplanowane są więc m.in. wizyty w Ministerstwie Edukacji Narodowej, lubelskim Kuratorium Oświaty oraz ratuszu, a także w różnych placówkach oświatowych. Goście spotkają się m.in. z panią Ewą Dudek, wiceminister edukacji, panem Krzysztofem Babiszem, kuratorem oświaty i Krzysztofem Komorskim, zastępcą prezydenta miasta. Ponadto ważnym aspektem programu będzie próba zbliżenia się do polskiej kultury i społeczeństwa, po to by móc lepiej poznać i zrozumieć Polaków mieszkających na Islandii. Przewidziane są więc wykłady dotyczące historii Polski, zwiedzanie najważniejszych zabytków Lublina i Warszawy, a nawet krótka lekcja podstawowych zwrotów w języku polskim.

 

17.04.2015 - 23.04.2015

Projekt „Energia Kompetencji”

Zapraszamy Przedsiębiorców do współpracy w ramach realizowanych przez nasz Uniwersytet projektów pozyskanych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Odbiorcami wsparcia są studenci ostatnich roczników studiów licencjackich i magisterskich, studiujący na kierunkach: psychologia, pedagogika, ekonomia i zarządzanie na Wydziale Nauk Społecznych KUL.

 

Z przyjemnością informujemy, iż Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II otrzymał dofinansowanie na realizację nowego projektu „KUL BIKE & BREAKFAST - innowacyjna oferta turystyczna w obszarze Nałęczów – Puławy - Kazimierz Dolny”.

Aniela_hr._Potulicka

8 kwietnia minęła 154. rocznica urodzin Anieli hrabiny Potulickiej (8 IV 1861 - 17 X 1932), katolickiej działaczki społecznej i oświatowej, ofiarodawczyni Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

 

Z tej okazji Biblioteka Uniwersytecka KUL oraz Archiwum Uniwersyteckie KUL zorganizowały wystawę pt. Bogu i Ojczyźnie - hrabina Aniela Potulicka. Wystawa upamiętnia związki hrabiny Potulickiej z Uniwersytetem oraz rolę jej dobroczynności dla społeczności akademickiej. Ponadto obrazuje wspaniałą osobowość, która również w naszych czasach jest znakomitym przykładem szlachetnej postawy, ukazującej różne możliwości hojnej służby Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

 

Wystawę można oglądać w dniach 8 kwietnia-15 czerwca 2015 r. w holu Czytelni Głównej Biblioteki Uniwersyteckiej KUL (ul. Chopina 27) w godzinach pracy Biblioteki.

W dniu 27 marca 2014 r. w Collegium Iuridicum odbył się III Ogólnopolski Test Wiedzy o Administracji Publicznej zorganizowany przez Instytut Administracji dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W konkursie wzięło udział 85 uczestników z całej Polski, najliczniej reprezentowana była Lubelszczyzna.

Od października 2014 r. na KUL odbywa się cykl wykładów otwartych pt. Pro publico bono - KULtura człowieka i społeczeństwa. W wykładach udział biorą także uczniowie.

Wkrótce

10.01.2021 - 15.02.2021

Rekrutacja zimowa na KUL

Rekrutacja zimowa na KULJuż 11 stycznia rozpocznie się rekrutacja zimowa na KUL. W tym roku będzie ona prowadzona na dwa kierunki studiów inżynierskich II stopnia:

 

Więcej

kul_plakat_2021_tydzien_modlitw_1-1 „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” – pod tym hasłem będzie przebiegał  tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, obchodzony od 18 do 25 stycznia 2021 r. Tradycyjne w jego archidiecezjalne obchody włącza się Sekcja Ekumenizmu KUL.

 

Centralne nabożeństwo w archidiecezji lubelskiej odbędzie się w poniedziałek, 18 stycznia o godz. 17.00 w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL. Kazanie wygłosi prawosławny ordynariusz lubelsko-chełmski abp Abel (link do transmisji nabożeństwa).

 

Codziennie (19 - 25 stycznia) o godz. 12.30 w Kościele Akademickim KUL będzie odprawiana Eucharystia, podczas której przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich będą dzielić się swoim świadectwem wiary (link do transmisji). W środę, 20 stycznia odbędzie się sesja naukowa online "Ekumenizm papieża Franciszka”, która rozpocznie się o godz. 10.00 (link do transmisji).

19.01.2021 - 20.01.2021

Msza św. o dobrą sesję

Msza św. o dobrą sesjęSesja egzaminacyjna zbliża się wielkimi krokami. Warto więc nie tylko przysiąść nad książkami i notatkami, ale także zadbać o wsparcie duchowe. Dlatego Duszpasterstwo Akademickie zaprasza wszystkich studentów i wykładowców na Mszę św. o dobrą sesję, która będzie sprawowana 20 stycznia 2020 r. o godz. 19.00 w Kościele Akademickim KUL.

 Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na LubelszczyźnieJuż po raz trzeci w naszym regionie będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Lubelszczyźnie (25-29 stycznia 2021). Inauguracja obchodów odbędzie się w poniedziałek 25 stycznia o godz. 10 na KUL i będzie transmitowana na profilu Facebook Pracowni Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL. 

 

Program Dni

 

Więcej