Aktualności / Wydarzenia

LXV Tydzień Filozoficzny za nami, m.in. o naturze Boga

Debata „Czy Bóg cierpi, raduje się i współczuje? – Klasyczne i nieklasyczne koncepcje teizmu” była jedną z najciekawszych propozycji LXV Tygodnia Filozoficznego, który między 17 a 20 kwietnia odbył się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Dyskusję o naturze Boga w jej filozoficznym wymiarze podjęli mistrzowie filozofii prof. Piotr Gutowski oraz prof. Jacek Wojtysiak.

„Czy można dostać się do platońskiego nieba i czy tego potrzebujemy?”, „Czy potrzebujemy metody refleksyjnej równowagi?” czy „Jak i po co eksperymentują filozofowie?” to tytuły tylko niektórych wykładów i dyskusji, których w tym tygodniu można było posłuchać w Centrum Transferu Wiedzy, i które są dostępne online na koncie KUL na You Tube. Hasłem tegorocznego Tygodnia Filozoficznego było sformułowanie „Filozofować dziś”.

Trudno wyobrazić sobie świat bez filozofowania. Każdego dnia przekonujemy się, że pytania filozofów wychodzące poza ściśle określone ramy poszczególnych dziedzin nauk szczegółowych czy techniki są wręcz niezbędne do przetrwania ludzkości – podkreślił dziekan Wydziału Filozofii KUL dr hab. Marek Lechniak, zachęcając do udziału w tegorocznych spotkaniach. – Filozofia pozwala o wiele lepiej rozumieć współczesne dyskusje dotyczące np. ocieplenia klimatu i zeroemisyjności czy modnej ostatnio sztucznej inteligencji – zapewnił badacz.

W wydarzeniu wzięło udział wielu wybitnych specjalistów z całego kraju. Główna tematyka – jak podali organizatorzy Tygodnia Filozoficznego z Koła Filozoficznego Studentów KUL – koncentrowała się na zagadnieniach metodologicznych i metafilozoficznych, które są w stanie zainteresować naukowców i studentów zajmujących się różnymi dziedzinami filozofii.

Usłyszymy m.in. o Szkole Lwowsko-Warszawskiej, o filozofii analitycznej i kontynentalnej, o nowych i klasycznych podejściach do religijności. Tydzień jest okazją do poszerzenia swoich horyzontów, poznania ciekawych stanowisk filozoficznych, a także zapoznania się z nowymi sposobami uprawiania filozofii i jak zawsze – poznania nowych przyjaciół, którzy dzielą z nami pasję do filozofii – zachęcali organizatorzy.

Poza kulminacyjną debatą prof. Jacka Wojtysiaka i prof. Piotra Gutowskiego, która szczegółowo opisana jest na portalu Gosc.pl, inne ciekawe wystąpienia to wspomniane wykłady jak np. „Czy można dostać się do platońskiego nieba i czy tego potrzebujemy?” dr. hab. Marka Piwowarczyka, prof. KUL czy też wystąpienie dr hab. Artura Szutty, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, „Czy potrzebujemy metody refleksyjnej równowagi?”. 

Dla społeczności akademickiej i środowiska filozoficznego nie tylko w Lublinie, ale w całej Polsce niezwykle ważne było także spotkanie upamiętniające zmarłego niedawno dr. Stanisława Majdańskiego – wybitnego nauczyciela, logika i semiotyka, który był autorytetem dla wielu pokoleń studentów i pracowników KUL, a także wzorem dociekliwego badacza, oryginalnego myśliciela i prawdziwego miłośnika mądrości.

Tydzień Filozoficzny na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ma długą tradycję i już od samego początku, bo od pierwszych spotkań w 1958 roku, jego uczestnicy zajmowali się trudnymi zagadnieniami współczesności. W okresie PRL-u wykładowcy filozofii z KUL, będącego oazą wolności w bloku sowieckim, podejmowali odważne dyskusje m.in. z marksizmem, a po przełomie 1989 roku np. z różnymi nurtami postmodernizmu.

Filozofia na KUL, co warto przypomnieć, jest jedną z najlepszych w Polsce. Wskazują na to wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej za lata 2017-2021, zgodnie z którymi dyscyplina ta otrzymała kategorię A. W połączeniu z wynikami dotyczącymi innych kierunków, w tym literaturoznawstwa, nauk teologicznych czy prawa kanonicznego, KUL spełnia wymogi ustawowe do ubiegania się o miano uczelni badawczej.

***

Niezależnie od wyjątkowych spotkań Tygodnia Filozoficznego 20 kwietnia odbyło się w trybie online XXIV Sympozjum z cyklu „Przyszłość Cywilizacji Zachodu”, którego głównym tematem była praworządność. – To ważne zagadnienie, jakim jest praworządność i problemy związane z jej naruszaniem, zostanie omówione w różnych kontekstach – zachęcali organizatorzy m.in. z Katedry Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki KUL, a także Katedry Antropologii Filozoficznej i Filozofii Prawa KUL. Sympozjum odbyło się pod patronatem ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, który z tej okazji życzył jego uczestnikom, m.in. prof. Piotrowi Jaroszyńskiemu i prof. Henrykowi Kieresiowi, owocnych obrad.