Działalność naukowa w Sekcji Teologii Duchowości
Instytut prowadzi szeroki zakres badań nad duchowością katolicką, z uwzględnieniem jej polskiej specyfiki oraz odniesień do innych duchowości. Zasadnicze kierunki badań to:
- metodologia teologii duchowości,
- biblijne i teologiczne podstawy duchowości,
- duchowość stanów życia w Kościele,
- sakramentalny i maryjny wymiar życia duchowego,
- historia duchowości chrześcijańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów polskiej duchowości,
- duchowość Wschodu,
- duchowość życia konsekrowanego,
- wzajemne relacje duchowości i mediów.
Od 1976 roku, z inicjatywy ks. prof. Waleriana Słomki, który powołał do życia Sekcję Teologii Duchowości (obecnie Instytut) i kierował nią przez wiele lat, corocznie odbywają się Tygodnie Duchowości (obecnie: Dni Duchowości), poświęcone ważnym zagadnieniom duchowym, które starają się odpowiedzieć na najbardziej aktualne potrzeby Kościoła i dzisiejszego człowieka. Cieszą się one dużym zainteresowaniem studentów, katechetów, profesorów z innych ośrodków teologii duchowości w Polsce, jak również społeczeństwa miasta Lublina. Odczyty z sympozjum wraz ze studiami uzupełniającymi publikowane są w serii wydawniczej „Homo meditans" (do roku 2008 ukazało się 29 tomów). Jej kontynuację stanowi seria "Spiritualitas" (wydano 4 tomy). Ponadto w ciągu roku pod auspicjami Instytutu odbywają się liczne sympozja i sesje naukowe o charakterze zarówno lokalnym, jak też ogólnopolskim, organizowane głównie we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Teologów Duchowości.
Ważnym przejawem aktywności naukowo-badawczej są liczne publikacje pracowników Instytutu. W ostatnich latach wydano kilkadziesiąt publikacji książkowych, autorskich i zbiorowych, a także zapoczątkowano nową serię wydawniczą „Homo orans" (2000 r.) poświęconą modlitwie. Od 1992 roku w cyklu „Roczników Teologicznych" ukazuje się zeszyt nr 5, redagowany przez pracowników Instytutu.
Tematy badań naukowych podejmowanych przez pracowników Sekcji
- chrystologia egzystencjalna w doświadczeniu i nauczaniu bł. Elżbiety od Trójcy Świętej,
- duchowość rodziny chrześcijańskiej,
- formacja do posłuszeństwa,
- Homo orans, t. 9
- medytacja chrześcijańska a medytacje dalekowschodnie,
- nurt mistyczno-kontemplacyjny w duchowości chrześcijańskiej,
- rozeznawanie duchowe,
- teologia powołania,
- duchowość alberioniańska,
- zarys historii i teologii polskiej duchowości katolickiej.
Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023, godz. 11:08 - Jan Miczyński