Aktualności / Wydarzenia

Naukowcy z KUL członkami Komisji Ewaluacji Nauki

Komisja Ewaluacji Nauki 2023-27Minister Edukacji i Nauki powołał 34 członków Komisji Ewaluacji Nauki w kadencji 2023-27. W gronie nowych członków Komisji znalazło się dwoje naukowców z KUL: dr hab. Agnieszka Wolińska oraz dr hab. Wojciech Guz. Uroczystego wręczenia nominacji dokonał 4 kwietnia 2023 r. wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek

Do zadań Komisji Ewaluacji Nauki należy m.in. przeprowadzanie ewaluacji jakości działalności naukowej, przygotowanie projektów wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych oraz przedstawianie ministrowi propozycji kategorii naukowych dla podmiotów poddanych ewaluacji.

Komisja sporządza też opinie i oceny w sprawach określonych przez ministra lub z własnej inicjatywy, ewaluuje jakość kształcenia w szkołach doktorskich. Eksperci sporządzają też analizy w zakresie ewaluacji jakości działalności naukowej i jakości kształcenia w szkołach doktorskich. Współpracują także z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami zajmującymi się ewaluacją jakości działalności naukowej.

W skład KEN wchodzi po trzech przedstawicieli poszczególnych dziedzin nauki i sztuki, wybranych spośród kandydatów zgłoszonych przez uczelnie, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze i instytuty międzynarodowe, a także siedem osób z doświadczeniem w zakresie polityki naukowej, wskazanych przez ministra edukacji i nauki.

Dr hab. Agnieszka Wolińska odbiera nominację na członka Komisji Ewaluacji NaukiDr hab. Agnieszka Maria Wolińska, prof. KUL jest pracownikiem KUL od 2001 r. Doktorat uzyskała w 2009 r, a habilitację w 2018 r. Od 2019 r. pełni funkcję kierownika Katedry Biologii i Biotechnologii Mikroorganizmów w Instytucie Nauk Biologicznych KUL. W 2020 r. została mianowana na stanowisko profesora KUL.

Dr hab. Agnieszka Wolińska jest współautorem 78 publikacji naukowych z zakresu nauk biologicznych w wysoko punktowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym, w tym 2 monografii naukowych w języku polskim i 2 rozdziałów w monografiach w języku angielskim. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego oraz Rady Redakcyjnej czasopism Polish Journal of Environmental Studies oraz Frontiers in Microbiology.

 

Dr hab. Wojciech Guz jest językoznawcą zatrudnionym w Instytuciedr hab. Wojciech Guz Językoznawstwa KUL, gdzie w bieżącym roku akademickim pełni również funkcję zastępcy Dyrektora Instytutu. Z wykształcenia jest anglistą (Filologia Angielska KUL – magisterium w 2000 r.), doktoryzował się w roku 2009, habilitacja – 2020 r. Swoje anglistyczne zainteresowania badawcze w ostatnich latach rozszerzył do zagadnień polszczyzny, zwłaszcza w jej odmianie mówionej. Wspólnie z Instytutem Podstaw Informatyki PAN oraz Instytutem Języka Polskiego PAN bierze udział w budowie „Korpusu Dekady 2011-2020” w ramach konsorcjum DARIAH-PL (Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities), które rozbudowuje w Polsce infrastrukturę badawczą w zakresie humanistyki cyfrowej.