Polonistyka czy edytorstwo?

 

Agnieszka Pyczek:

Co wybrać: polonistykę czy edytorstwo?

Jeśli tu trafiłeś/trafiłaś, książki z pewnością grają w Twoim życiu ważną rolę, a to oznacza, że mamy ze sobą coś wspólnego. A skoro rozważasz studia związane z książkami, możesz zadawać sobie pytanie, co lepiej wybrać: polonistykę czy edytorstwo. Pierwsza wiadomość (ta dobra) jest następująca: najlepiej zrobisz, jeśli poszukasz odpowiedzi w sobie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o powiązaniach między poszczególnymi epokami, nurtami i twórcami, wybierz polonistykę. Te studia z pewnością udostępnią Ci narzędzia niezbędne do badania losów dzieł i pisarzy i pomogą umieścić te fascynujące jednostki w szerokim kontekście historycznym, kulturalnym, filozoficznym. Poznasz także teoretyczne zasady, na jakich opierali się autorzy twoich ulubionych (i nieulubionych) tekstów. Dowiesz się, dlaczego romantycy szukali wszędzie duchów, a poeci barokowi budowali koncepty, od których mogła rozboleć głowa. Jeśli Twoją pasją jest dociekanie korzeni słów i chcesz znać ich początki, polonistyka Ci to ułatwi. Poznasz także ścieżki, jakimi poszczególne leksemy docierały do języka polskiego i procesy, w wyniku których słowa przybierały swój obecny kształt.

Jeśli jednak tkwi i pulsuje w Tobie żyłka detektywistyczna – zastanów się nad edytorstwem. Pod kierunkiem specjalistów od tropienia będziesz mógł/mogła nauczyć się, jak rozczytywać najbardziej nieczytelne bazgroły i – co jeszcze ciekawsze – jak odczytywać z nich wolę autora. Dowiesz się, jak czytać nieczytelne, jakie wnioski można wysnuć z koloru atramentu lub postrzępionego brzegu kartki papieru, jak rozmawiać z właścicielami praw autorskich, jak kojarzyć fakty i odróżniać znaczące od nieistotnych. Tu dowiesz się nie tylko „co poeta miał na myśli”, lecz także co chciał ukryć, zataić, wymazać z biografii i twórczości. Poznasz tajemnicze ścieżki, jakimi przemieszczały się rękopisy i pierwodruki, dokopiesz się do najdawniejszych przekazów dzieł, które Cię interesują. Otrzymasz także zestaw poręcznych, rzeczowych argumentów, które pomogą Ci przekonać autorów, że powinni uwzględnić Twoje wskazówki i sugestie.

I teraz czas na drugą wiadomość (tę lepszą): nie ma złego wyboru. Oba kierunki są wspaniałe i którykolwiek wybierzesz, trudno będzie Ci się z nim rozstać. Więc najlepiej wybierz oba.

 

Opisy kierunków i wymagania w serwisie rekrutacyjnym:

 

Zadaj nam pytanie!

Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi! Znacie to powiedzenie? My się z nim zgadzamy.Naukowcy to ludzie ciekawi świata i takie też osoby chętnie widzimy wśród studentek i studentów. Jeśli masz pytanie o filologię polską, na którego odpowiedzi tutaj nie ma, wyślij nam wiadomość na adres filpol@kul.pl, a my odpowiemy i chętnie też uzupełnimy nasz FAQ.

 

 

Autor: Grzegorz Jędrek
Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021, godz. 11:01 - Grzegorz Jędrek