Aktualności / Wydarzenia

Prezes Asseco Adam Góral: Lider jest tak silny, jak jego zespół

Prezes Asseco Poland Adam GóralLider jest tak silny, jak jego zespół – mówił studentom KUL prezes Asseco Poland SA dr Adam Góral, podczas wykładu inaugurującego trzecią edycję  Laboratorium Innowacji KUL oraz PEKAO SA. Opowiedział o swojej drodze biznesowej, która po trzydziestu latach doprowadziła Grupę Asseco do grona liderów producentów oprogramowania informatycznego w Europie.   

Założyciel Asseco do wygłoszenia wykładu inauguracyjnego został zaproszony nieprzypadkowo. Zanim rozpoczął karierę biznesową był nauczycielem akademickim, a później jednym z założycieli Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie. Jednak to biznes stał się obszarem, w którym odniósł prawdziwy sukces. Dziś Asseco to jeden z liderów europejskiego rynku informatycznego, obecny w 60 krajach na 5 kontynentach i zatrudniający ponad 30 tysięcy ludzi.

Dr Góral podzielił się ze studentami KUL swoim doświadczeniem biznesowym. – Jako lider mam powody do zadowolenia, ale moja droga jest dziś nie do powtórzenia – mówił, przypominając, że historia Asseco zaczęła się od 3 informatyków. Według niego w każdym czasie warto być cierpliwym i budować swój biznes krok po kroku. Nie bać się przyznać do tego, że jest się od kogoś gorszym, ale także stale się uczyć. Przekonywał, że pokora i chęć uczenia się od innych to w biznesie wielka zaleta.

Jeden z czołowych polskich biznesmenów zdradził też kilka recept na sukces. Pierwszą jest pomysł na biznes. Podstawą sukcesu Asseco była idea, że Polacy mogą być nie tylko sprzedawcami oprogramowania komputerowego, ale sami mogą je tworzyć. – Choć świadomość odbiorców była znikoma, to wierzyłem, ze oprogramowanie ma przyszłość – wspominał początki firmy.  

Zdaniem prezesa Górala w biznesie trzeba otaczać się właściwymi ludźmi. Mówił, że miał szczęście do współpracowników i że stara się wierzyć ludziom. – W swojej firmie nie nazywam ludzi pracownikami, ale partnerami – podkreślał.

Historia Asseco pokazuje również, że ważne jest pozytywne myślenie i jasne zasady współpracy. –  Jestem dumny z tego, że jako firma jesteśmy świetnym ambasadorem Polski na arenie międzynarodowej – mówił. Asseco jest świetne, bo na jego sukces pracują wspólnie ludzie różnych narodowości i religii – dodał. Przekonywał, że ludzi nie powinna dzielić narodowość czy wyznanie. W każdym kraju znajdą się przyzwoici ludzie, którzy chcą żyć uczciwie, ale i złodzieje - skonkludował.

Ważna jest także umiejętność twórczej krytyki. Zachęcał do niej, ale mówił – krytykuj tylko wtedy, gdy masz pomysł co zrobić, żeby było lepiej. Stwierdził, że każdy system jest lepszy od chaosu. – Spieramy się, bo przecież chcemy podjąć najlepszą możliwą decyzję.

Przybyłych na wykład studentów zachęcał do pokory w stosunku do tych, którzy są lepsi od nich, a także do wytrwałego uczenia się. –  Często to, co wydaje nam się nieistotne, po latach wraca i okazuje się potrzebne – dzielił się swoim doświadczeniem prezes  Asseco.

 

Laboratorium Innowacji to  jednostka KUL wspierająca kreatywność i podnosząca kompetencje w zakresie przedsiębiorczości. To projekt skierowany do studentów, doktorantów i pracowników naukowych KUL, którzy chcą się rozwijać przedsiębiorczo – zarówno do osób szukających inspiracji, jak i tych, które mają już pomysł na biznes.