Nauka / Zespół Ekspertów KUL / Eksperci / Andrzej GŁADYSZ

Stulecie śpiewu Deo et Patriae

Andrzej GŁADYSZ | 2021-11-17

Chór KUL (1921-2021)

 

            Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II to jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych ambasadorów Uniwersytetu, ale także Lublina, województwa lubelskiego i polskiej kultury muzycznej. Zespół w bieżącym roku obchodzi stulecie swojego istnienia, znajdując się na zaszczytnym podium nestorów chóralistyki akademickiej w Polsce.

            Pierwsze poświadczenia działalności grupy śpiewaczej na lubelskiej uczelni są datowane na rok akademicki 1921/1922. To wtedy, po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej i powrocie z frontu grupy studentów KUL, zaczęło formować się codzienne życie akademickie. Jedną z pierwszych organizacji studenckich był utworzony przez miłośników śpiewu, prawdopodobnie jako rozwinięcie powołanego w 1920 roku Koła Artystycznego. W okresie dwudziestolecia międzywojennego skupiał kilkadziesiąt osób, głównie świeckich studentów KUL. W czasie II wojny światowej działalność zespołu została zawieszona, a reaktywowano ją w październiku 1945 roku. Apogeum frekwencji zespół osiągnął w latach 50. XX wieku, gdy liczył blisko 200 osób, a większość prób odbywała się w sekcjach głosowych (sale nie mieściły tak licznej grupy). Z kolei w latach 60., ze względu na małe zainteresowanie pań, zespół przekształcono czasowo w chór męski. Nawet w okresie stanu wojennego próby zawieszono tylko na 2 miesiące (wznowiono je w połowie lutego 1982 r.). Obecnie do zespołu należy ok. 50 osób, a próby odbywają się w poniedziałkowe i środowe wieczory w siedzibie KUL. Nabory prowadzone są w październiku, ale najbardziej zdeterminowani dołączają do Chóru również w trakcie roku akademickiego.

            Zespół w ciągu stulecia prowadzony był przez znakomitych dyrygentów, z których w pamięci rodzimej chóralistyki zapisali się szczególnie Edward Jozajtis (dyrygent Chóru KUL w latach 1946-1949), Marian Ochalski (1955-1966), ks. Tadeusz Miazga (1953) i ks. Zdzisław Bernat (1969-1971), a zwłaszcza wieloletni dyrygent zespołu, prof. Kazimierz Górski (1971-1998). W 1998 roku stanowisko dyrygenta i kierownika artystycznego Chóru objął prof. Grzegorz Pecka, absolwent Muzykologii KUL i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, wykładowca w Instytucie Nauk o Sztuce KUL.

            Chór skupia studentów, absolwentów i pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ale także miłośników muzyki chóralnej z innych lubelskich uczelni. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki religijnej a capella, ale z powodzeniem wykonuje również muzykę inspirowaną tradycjami ludowymi oraz wielkie formy oratoryjno-kantatowe. Podczas swojej działalności odbył kilkaset krajowych i światowych tournée koncertowych na wszystkich kontynentach, wielokrotnie koncertując m.in. w Argentynie, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chile, Czechach, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Izraelu, Jugosławii, Kanadzie, Korei Południowej, Litwie, Łotwie, Macedonii, Meksyku, Niemczech (w tym NRD i RFN), Republice Południowej Afryki, Rosji, Słowenii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Turcji, Ukrainie, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Watykanie i Włoszech. Szczególnie bliskie sercom pokoleń chórzystów były wyjątkowe spotkania ze św. Janem Pawłem II, Papieżem-Polakiem, a dla wielu chórzystów również Ich Profesorem, a także bł. Stefanem Wyszyńskim – Wielkim Kanclerzem, wykładowcą i Przyjacielem Uniwersytetu,

            Na swoim koncie Chór zanotował setki prawykonań, nagrań radiowych i telewizyjnych, rejestracji kaset i płyt. Zdobył dziesiątki nagród i wyróżnień na festiwalach artystycznych. Zarówno Chór, jak i dyrygenci, prezesi i liczni członkowie, za zasługi na polu działalności artystycznej i rozwoju kultury muzycznej, otrzymali liczne wyróżnienia krajowe i zagraniczne. Absolwenci uniwersytetu, rozwijający swoje muzyczne pasje w akademickim Chórze KUL często goszczą na scenach muzycznych w kraju i zagranicą, z powodzeniem rozwijając swoje umiejętności oraz kształcąc kolejne pokolenia muzyków kościelnych,

            Tak znakomity jubileusz w czasach pandemii to prawdziwe wyzwanie. Mury KUL z radością przyjmą tych chórzystów i fanów zespołu, którzy dotrą do Lublina, ale by pozwolić jak największemu gronu absolwentów na udział w wydarzeniu, przygotowano transmisję online (https://www.youtube.com/watch?v=cT8iglY9By0).

           

PLAN OBCHODÓW 20.11.2021 r.

12.30 – Msza św. w Kościele Akademickim KUL,

14.00 – Uroczystość i koncert jubileuszowy w Auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego KUL,

Po koncercie – otwarcie wystawy z okazji 100-lecia Chóru.

Andrzej Gładysz
Kontakt

andrzej.gladysz@kul.pl