Aktualności / Wydarzenia

Święto Patronalne KUL 2022

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II obchodził 24 czerwca br. - jak co roku w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - swoje Święto Patronalne. Tradycyjnie wręczono dyplomy ukończenia studiów i dyplomów doktora habilitowanego, a także przyznano Nagrodę im. Anieli hr. Potulickiej za wybitne osiągnięcie naukowe wpisujące się w idee chrześcijańskiego humanizmu. - Jesteście perłą w koronie naszego uniwersytetu - podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, zwracając się do wyróżnionych naukowców.

- Dzień dzisiejszy jest czasem wspólnotowego i radosnego świętowania dla wszystkich tworzących wspólnotę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, której od początku istnienia uczelni patronuje Najświętsze Serca Pana Jezusa - powiedział otwierając spotkanie ks. prof. Mirosław Kalinowski, przypominając też o innych ważnych tegorocznych wydarzeniach i rocznicach związanych z KUL, m.in. 35-leciu wizyty papieża Polaka na uniwersytecie czy 100. rocznicy śmierci założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego. Odnosząc się do tej ostatniej rocznicy rektor KUL przypomniał o początkach działalności katolickiej wszechnicy w bardzo trudnych dla Polski latach dwudziestolecia międzywojennego i wskazał m.in. na zasługi Towarzystwa Przyjaciół KUL.

W liście do społeczności akademickiej KUL minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreślił, że Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, którego wspaniałe tradycje sięgają dwudziestolecia międzywojennego, słynie jako jeden z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej oraz wiodący ośrodek naukowy, edukacyjny i kulturotwórczy. - Święto Patronalne obchodzone od 1920 roku w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla całej wspólnoty akademickiej. Kształtuje tożsamość uczelnianą i przyczynia się do większej integracji studentów, wykładowców, a także pracowników KUL - napisał szef MEiN, który medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania uhonorował dr. Michała Skwarzyńskiego, który pracuje w Katedrze Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji - Instytucie Nauk Prawnych KUL.

Uroczystość Święta Patronalnego KUL - poprzedzoną mszą św. w Kościele Akademickim, której liturgii przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz - odbyła się w Auli kard. Stefana Wyszyńskiego. Oprawę muzyczną zapewnił Chór KUL pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki.

Poza wręczeniem dyplomów ukończenia studiów licencjackich i magisterskich oraz dyplomów doktora habilitowanego szczególnie wyróżniający się pracownicy naukowi i doktoranci otrzymali listy gratulacyjne. Ich pracę przedstawiła gościom, którym był m.in. metropolita lubelski i wielki kanclerz KUL abp Stanisław Budzik, a także przedstawiciele władz państwowych, prorektor KUL ds. nauki i kadr siostra dr hab. Beata Zarzycka, prof. KUL. Ostatnią częścią uroczystości były liczne promocje doktorskie, wspólne odśpiewanie "Gaudeamus igitur" i uformowanie orszaku akademickiego.

- Wszystkim wyróżnionym gratuluję i cieszę się, że jesteście perłą w koronie naszego uniwersytetu i możemy na was liczyć również kiedy dokonacie swoich awansów naukowych i będą się przed wami otwierać drzwi uprawiania nauki nie tylko na naszym uniwersytecie - podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Ponadto podczas święta KUL wręczono Nagrodę im. Anieli hr. Potulickiej za wybitne osiągnięcie naukowe wpisujące się w idee chrześcijańskiego humanizmu. Otrzymał ją Dawid Kostecki (WPPKiA - Instytut Prawa Kanonicznego) za monografię pt. "Filozofia prawa Mariana Ignacego Morawskiego SJ" (Wyd. KUL, Lublin 2021). - Marian Ignacy Morawski SJ należy do grona nieszablonowych filozofów XIX stulecia. Jego poglądy zdają się nie współgrać z duchem epoki nowożytnej i wszechogarniającego scjentyzmu charakterystycznego m.in. dla Niemiec czy Francji doby La belle époque. Typowa dla prądów pozytywistycznych i ewolucjonistycznych, niemalże bezgraniczna wiara w rozum, stoi w opozycji do odrodzenia myśli scholastycznej - reprezentowanej przez Morawskiego - czytamy w pierwszym akapicie nagrodzonej publikacji.

- To dla mnie wielki zaszczyt i honor móc stanąć w tym miejscu zaledwie dwa lata po obronie pracy doktorskiej - mówił laureat dziękując kapitule za nagrodę, przedstawiając uczestnikom uroczystości swoją monografię i postać Mariana Ignacego Morawskiego.

Nagroda im. Anieli hr. Potulickiej ma na celu upowszechnianie przekonań i postawy ideowej hrabiny Anieli Potulickiej (1861-1932) - osoby żarliwej wiary, subtelnego smaku artystycznego, gospodarującej w sposób nowoczesny, wrażliwej i skutecznej w zakresie inicjatyw religijnych, charytatywnych i oświatowych. W początkach istnienia KUL hrabina Potulicka wspierała KUL ustanawiając fundację, działającą w latach 1925-1948 i reaktywowaną w 1991 r. po upadku komunizmu.

Katolicki Uniwersytet Lubelski został powierzony opiece Serca Jezusowego przez pierwszego rektora uniwersytetu - ks. Idziego Radziszewskiego. W sposób uroczysty społeczność akademicka obchodzi to święto od 1920 roku. Symbol Najświętszego Serca Jezusa, od którego rozchodzą się ciemnozłote promienie widnieje na uniwersyteckim sztandarze, nawiązuje do niego również ornamentyka insygniów rektorskich. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa ustanowiono po objawieniach, które miała św. Małgorzata Maria Alacoque w latach 1673-1675. Uroczystość tę na cały Kościół ustanowiono w drugiej połowie XIX w.

Dyplomy ukończenia studiów licencjackich i magisterskich otrzymali:

ks. mgr Arkadiusz Kowalski - absolwent teologii
ks. mgr Wiktor Michałowski - absolwent teologii
mgr Krzysztof Szostak - absolwent prawa
Aleksandra Skowron - absolwentka administracji I stopnia
Justyna Żaba - absolwentka historii I stopnia
mgr Katarzyna Zagożdżon - absolwentka filologii romańskiej II stopnia
Patrycja Ewelina Puchala - absolwentka pedagogiki I stopnia
mgr Maja Olko - absolwentka pedagogiki II stopnia
mgr Justyna Śliwińska - absolwentka psychologii

Dyplomy doktora habilitowanego otrzymali:

ks. dr hab. Rafał Kowalski -
dr hab. Justyna Krzywkowska
dr hab. Barbara Niebelska
dr hab. Aneta Przepiórka

Podczas Święta Patronalnego KUL promocje doktorskie otrzymali:

Wydział Teologii – 22 doktorów
Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji – 15 doktorów
Wydział Filozofii – 6 doktorów
Wydział Nauk Humanistycznych – 9 doktorów
Wydział Nauk Społecznych – 9 doktorów

Ponadto 91 naukowców otrzymało ocenę pozytywną z wyróżnieniem z oceny okresowej, a wśród nich znalazło się:
Wydział Teologii - 2 pracowników
Wydział Nauk Społecznych - 4 pracowników
Wydział Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu - 2 pracowników
Wydział Nauk Humanistycznych - 5 pracowników
Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji – 3 pracowników
Wydział Filozofii – 1 pracownik
Oddział Informacji Naukowej Biblioteki Uniwersyteckiej – 1 pracownik

Dodatkowo laureatami Nagrody im. Profesora Zbigniewa Zaleskiego za publikacje naukowe w roku akademickim 2020/2021 zostało dziewięciu doktorantów.