Aktualności / Wydarzenia

Teatr ITP zaprasza na pożegnanie sezonu 2022/2023

Barwna komedia muzyczna „Józef” oraz dramat „Sztukmistrz” – muzyczna opowieść na podstawie arcydzieła Isaaca Bashevisa Singera to dwie propozycje Teatru ITP na pożegnanie sezonu 2022/2023. Oba przedstawienia działającego przy KUL-u Teatru ITP będzie można obejrzeć 9 i 10 czerwca w Muszli Koncertowej im. Romualda Lipki w Parku Saskim. Wstęp wolny.

Teatr ITP, czyli Inicjatywa Teatralna Polonistów, działający na KUL od ponad 22 lat kończy kolejny sezon teatralny. W tym roku pojawił się na scenie ponad 50 razy. Były to zarówno spektakle małe, kameralne takie jak „Pizza”, „Szklana menażeria”, „Oskar i Róża” oraz monodram „Być jak Adele”, ale także i duże spektakle muzyczne jak „Józef”, „Sztukmistrz” i „Misterium”. Zwłaszcza te ostatnie przedstawienia należą do pełnowymiarowych i wieloobsadowych spektakli – podsumowuje twórca Teatru ITP, salezjanin ks. dr Mariusz Lach.

Z Teatrem ITP można się było spotkać na KUL-u podczas opłatka uniwersyteckiego, w czasie Misterium Wielkopostnego w wybranych kościołach Lublina, ale również poza naszym miastem np. w Nidzicy, Chełmie czy Wyszkowie – dodaje ks. Lach.

Teatr ITP na zakończenie sezonu 2022/2023 został zaproszony przez Centrum Kultury w Lublinie do zagrania dwóch swoich największych spektakli muzycznych w przestrzeni plenerowej Parku Saskiego. Będzie można je obejrzeć po uroczystościach Bożego Ciała – 9 i 10 czerwca.

W piątek 9 czerwca o godz. 20.00 zostanie przedstawiona barwna komedia muzyczna „Józef”. Opowieść o prawym Izraelicie, który z powodu zbyt ekstrawaganckiego płaszcza i szalonych snów został sprzedany przez własnych braci do Egiptu. To jedna z bardziej dramatycznych opowieści biblijnych, w spektaklu przedstawiona dowcipnym, współczesnym językiem, w którym piosenki wraz z choreografią stanowią jego sedno. Do ukazania tej wyjątkowej historii biblijnej przygotowano aż ponad 100 kostiumów.

Z kolei w sobotę 10 czerwca o godz. 20.00 Teatr ITP zaprasza na „Sztukmistrza”, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Isaaca Bashevisa Singera. Bohater Jasza Mazur to wielki mistrz iluzji, człowiek nie tylko obdarzony niezwykłymi zdolnościami, ale także przy tym ogromnie popularny, który po ostatnich objazdach znów wyrusza z Lublina do Warszawy, gdzie – jak się okazuje – czeka na niego kobieta jego marzeń. W związku z tym postanawia porzucić małżeństwo i znajomości z kobietami, porzucić także swoją wiarę, by spełnić się w nowej miłości. Jednocześnie, nie potrafiąc rezygnować z przyjemności, plącze się w sieci żądz, obietnic i kłamstw.

Projekt wystawienia obu spektakli – jak podaje ks. dr Mariusz Lach – organizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin, który jest finansowany ze środków MKiDN i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.