Tydzień bibliotek pod hasłem:
„Twoja, Moja, Nasza Biblioteka”

 

 

To projekt zorganizowany przez Bibliotekę Uniwersytecką KUL w Stalowej Woli, który skupia się na przedstawieniu historii książki, historii bibliotek dawnych i nowoczesnych oraz bibliotek mobilnych. To tylko zarys tego, co zostało przygotowane dla naszych odbiorców.

 

Wystawa jest wciąż otwarta, zapraszamy każdego!

 

Na wystawie przedstawione są książki poczynając od najdawniejszych wyrytych na tabliczkach po książki rękopiśmienne i  książki cyfrowe, gdzie wykorzystaliśmy własne zasoby książek, ilustracji i druków, które zostały przedstawione w historycznym zarysie epok. 

 

 

 

 

Z wystawy dowiemy się jaka była historia powstania pierwszych bibliotek, jak wyglądały,  kto mógł z nich korzystać i  jakie zasoby posiadały. Następnie przedstawione są biblioteki w świecie nowoczesnych technologii, czyli współczesne biblioteki, jak zmieniły swoje oblicze ( są dzisiaj otwarte dla każdego, bez względu na wiek czy status materialny, otwarte na potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami, na osoby niepełnosprawne, niewidome).

 

 

 

 

Nowoczesne biblioteki to centra społecznościowe, centra kultury i informacji naukowej, zapewniające możliwość uczenia się na różne sposoby poprzez elastyczność ich funkcjonowania. Oferują klimatyzowane sale wykładowe, pracownie do języków obcych, laboratoria komputerowe, centra studenckie oraz przestrzeń dla różnego typu wydarzeń.

 

 

final5

 

 

Główną ich zaletą jest funkcjonalność i dostęp do nowych technologii . Odbiorcy zdobywają informację na temat bibliotek narodowych (dziedzictwa kulturowego), bibliotek stanowych, bibliotek uniwersyteckich, bibliotek publicznych, prywatnych, kościelnych. Zostały przedstawione biblioteki , które oferują bogatą kolekcję zbiorów oraz te, które powstają dzięki znanym architektom, tworząc  nowoczesne architektoniczne cuda, a wśród nich laureaci Nagrody Pritzkera.  

 

 

final6

 

 

Przedstawiona została między innymi  Biblioteka Uniwersytetu Humboldta w Niemczech, w której przechowywane są najcenniejsze zbiory z kolekcji Braci Grimm,  Biblioteka rzadkich książek i rękopisów Beinecke  Uniwersytetu Yale w New Haven Connecticut, w której znajdują się manuskrypty, dokumenty, druki zwarte, czasopisma, zbiory specjalne czy oryginalne egzemplarze słynnych książek, w której znajdziemy egzemplarz Biblii Gutenberga itd.

 

Każda z bibliotek ma się czym pochwalić. W sumie zostało przedstawionych około 38 najciekawszych i najpiękniejszych z całego świata.  

 

 

 

 

Następnie przedstawione zostały biblioteki mobilne od dyliżansów, po biblioteki konne, biblioteki na statkach, biblioteki na kółkach. Niesamowity ogrom wiedzy przekazany ustnie i w formie plakatu.

 

 

final7

 

 

Uczniowie z uwagą spoglądali na bibliotekarzy, którzy zabrali ich w świat piękna książek i bibliotek. Swoje własne inspiracje przenieśli na rysunki:  „Biblioteka dla dzieci z domu dziecka", „Biblioteka w metrze", „Zielona Biblioteka" jak i  „Nowoczesna biblioteka z tarasem".

 

 

 

final7b

 

Odwiedzającym bardzo dziękujemy a w szczególności uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Stalowej Woli i przedszkolakom z Przedszkola Nr 3.

 

 

 

 

Wystawa powstała we współpracy z Filią KUL w Stalowej Woli oraz Fundacją Uniwersytecką w Stalowej Woli.Biblioteka Uniwersytecka w Stalowej Woli na swoim profilu Facebook umieściła także najciekawsze cytaty związane z biblioteką i książką.

 

Relacja wideo z wydarzenia

 

Autor: Alan Szarek
Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023, godz. 11:45 - Alan Szarek