Aktualności / Wydarzenia

Ukazały się "Zapiski" rektora KUL z lat II Rzeczypospolitej

Ukazały się "Zapiski 1929-1934" ks. Antoniego Szymańskiego - dziennik-pamiętnik profesora i rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w okresie II Rzeczypospolitej, także działacza społecznego, pedagoga, publicysty. "Zapiski" stanowią interesujące świadectwo nie tylko aktywności ks. Antoniego Szymańskiego, ale zawierają również wiele spostrzeżeń i uwag odnoszących się do ówczesnego życia społecznego, politycznego i kościelnego.

"Zapiski" ks. Antoniego Szymańskiego z lat 1929-1934 - jak podkreślił były rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, który podjął się opracowania publikacji - przynoszą liczne interesujące i nieznane dotąd fakty z dziejów II Rzeczpospolitej, zwłaszcza dotyczące stosunków politycznych, religijnych i społecznych. Książka dotyczy czasu, kiedy ks. Szymański pełnił funkcję dziekana Wydziału Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych KUL oraz początków sprawowania urzędu rektora.

- Był człowiekiem nietuzinkowym i niebywale aktywnym w różnych obszarach życia: akademickiego, naukowego i społecznego. Twórczo i z pasją podejmował kolejne zadania. Jak napisał we wspomnieniu pośmiertnym jeden z jego najbliższych współpracowników - prof. Czesław Strzeszewski: […] poświęcił swe życie służbie dwóch idei: katolickiej myśli społecznej i katolickiego uniwersytetu w Polsce. […] łączyły się one konsekwentnie w jedną harmonijną całość”. Bez wątpienia Szymański był postacią, która swoimi poglądami odcisnęła piętno na polskiej szkole katolicyzmu społecznego. Odznaczał się wyrazistą osobowością i, jak to przedstawił jeden z jego wychowanków, kard. Stefan Wyszyński, należał do grona tych indywidualności, „które żłobiły charakter uczelni”, tj. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - czytamy w przedmowie ks. prof. Dębińskiego, autora wielu prac z zakresu historii prawa i europejskiej kultury prawnej, który w latach 2012-2020 był rektorem KUL.

Ksiądz Antoni Szymański (1881-1942) był zatrudniony na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim od 1918 r. Wykładał na Wydziale Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych, Wydziale Nauk Humanistycznych oraz Wydziale Prawa Kanonicznego. Pełnił funkcję wicerektora i rektora uczelni. Za jego kadencji KUL uzyskał pełne prawa państwowe. Jego zainteresowania skupiały się na katolickiej nauce społecznej, polityce ekonomicznej, filozofii i etyce.

Publikacja, co podkreślono w jej recenzji, może stanowić cenne źródło do biografii wielu postaci ówczesnego życia publicznego. - Czytelnika zainteresują także przywoływane w diariuszu wypowiedzi, nieoficjalne, rozmowy i „tajne" narady prowadzone bezpośrednio przez autora (lub przywoływane przez jego interlokutorów) z najwybitniejszymi osobistościami schyłku II Rzeczpospolitej jak: prezydent Ignacy Mościcki, kardynał Aleksander Kakowski, wicepremier Józef Beck, Wojciech Korfanty, ówczesny prymas August Hlond czy ks. Stefan Wyszyński, późniejszy prymas - wskazuje Edward Gigilewicz z Ośrodka Badań nad Dziejami KUL.

Książka "Zapiski 1929-1934" ukazała się nakładem Instytutu De Republica. To pierwsza praca w serii „Rękopis Odnaleziony”, w ramach których będą publikowane rękopisy - odnalezione między innymi w depozytach bibliotek - które nigdy wcześniej nie zostały wydane drukiem. Wśród planowanych tematów znajdą się rękopisy historyczne, prawnicze, teologiczne, a także wspomnienia pisarzy i poetów oraz inne teksty literackie.