Aktualności / Wydarzenia

Wręczenie Medali "Stefan Kardynał Wyszyński - Nauczyciel Praw Bożych"

Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Towarzystwo Przyjaciół KUL oraz dr Piotr Karwowski - założyciel i dyrygent młodzieżowego chóru parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej zostali uhonorowani Medalami "Stefan Kardynał Wyszyński - Nauczyciel Praw Bożych", które przyznał zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Pzyjaciół Wydziału Prawa KUL. Uroczyste wręczenie odznaczeń odbyło się 14 stycznia w Collegium Jana Pawła II na KUL. Medale laureatom wręczył ks. prof. Mirosław Sitarz - prorektor ds. misji KUL oraz prezes SAWP KUL.

- Chór KUL, który rozsławiał Katolicki Uniwersytet na całym świecie oraz Towarzystwo Przyjaciół KUL, które zbierało ofiary i utrzymywało KUL przez prawie 90 lat w ubiegłym roku obchodzili stuletnią rocznicę swojej działalności. Celem tych nagród jest promować KUL, a także podziękować za dotychczasową działalność - mówił ks. prof. Mirosław Sitarz, który jest pomysłodawcą i inicjatorem ustanowienia Medalu "Stefan Kardynał Wyszyński - Nauczyciel Praw Bożych".

Podczas uroczystości do SAWP KUL zostali przyjęci nowi członkowie: mgr Paweł Robak - p.o. dyrektora Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL, dr Grzegorz Tutak - starszy specjalista Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL oraz dr Ewa Rzeczkowska z Katedry Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych.

Medal "Stefan Kardynał Wyszyński - Nauczyciel Praw Bożych" - zgodnie z regulaminem przyjętym w maju 2017 r. przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL - jest sposobem wyrażenia wdzięczności osobom, które w znaczący sposób przyczyniły się do realizacji celów statutowych Stowarzyszenia. Wśród nich są m.in. cele edukacyjne, naukowe, w szczególności rozwój i upowszechnianie nauki prawa i kultury prawniczej, zgodnie z dewizą KUL "Deo et Patriae" (z łac. Bogu i Ojczyźnie).

Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński był absolwentem Wydziału Prawa Kanonicznego, a także Wydziału Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych, Wielkim Kanclerzem i protektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przyczynił się do powojennej odbudowy KUL oraz przeprowadził polski Kościół przez trudny okres komunizmu. Uniwersytet czci i wspomina prymasa Wyszyńskiego. O nim przypomina m.in. aula w Gmachu Głównym, pomnik na dziedzińcu oraz liczne publikacje dotyczące m.in katolickiej nauki społecznej.