Aktualności / Wydarzenia

XVI Lubelskie Dni Informatyki

O Sztucznej Inteligencji, Chacie GPT oraz Gamedev, czyli procesie tworzenia gier komputerowych opowiadali prelegenci na XVI Lubelskich Dniach Informatyki 2023, zorganizowanych przez Koło Naukowe Informatyków KUL oraz Grupę KUL.NET, działającą przy Wydziale Nauk Przyrodniczych i Technicznych KUL. Po długiej przerwie wydarzenie ponownie odbyło się w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Tegoroczna edycja przyciągnęła kilkaset osób zainteresowanych dziedziną informatyki oraz nowych mediów.

Jak zaznaczył Kamil Zieliński, kurator Koła Naukowego Informatyków, na wybór ścieżek tematycznych konferencji miały wpływ aktualne realia rynkowe oraz popularność konkretnej dziedziny. Otwierając spotkanie, prorektor ds. misji i cyfryzacji Adam Zadroga podkreślił, że KUL inwestuje w dziedzinę cyfryzacji i informatyzacji, aby usprawnić procesy badawcze, dydaktyczne oraz zarządzania.

- Chcemy być nie tylko uniwersytetem z tradycjami i wartościami, lecz również katolickim uniwersytetem otwartym na aktualne potrzeby rozwoju technologicznego - zaznaczył prorektor.

O tym jak znaleźć pierwszą pracę w branży IT bez doświadczenia komercyjnego opowiadał Marek Golan, prezes zarządu Software House Dogtronic, obecnie współpracujący m.in z siecią sklepów „Żabka”. Podczas swojej prezentacji podkreślał, że podstawą skutecznego znalezienia pracy jest posiadanie dobrego portfolio i CV, jak również ciągłe doskonalenie swoich umiejętności w wybranej dziedzinie.

- Polecam robić kursy na „Udemy”, odwiedzać meet-up’y, czyli mini-konferencje branżowe oraz śledzić nowinki technologiczne. Połączenie tych elementów sprawi, że staniecie się bardziej zauważalni na rynku pracy na tle innych aplikantów - mówił Marek Golan. Dodał również, że poszukiwanie pracy warto zacząć jeszcze podczas studiów. Pracodawcy w branży IT często decydują się na zatrudnienie studentów na zasadzie umowy zlecenia, co daje liczne korzyści finansowe, takie jak np. brak konieczności opłacania składek do ZUS.

O Chacie GPT opartym na technologii Sztucznej Inteligencji i związanych z nim mitami i wyzwaniami opowiadał dr Grzegorz Jędrek z Wydziału Nauk Humanistycznych KUL, autor bloga o PR, marketingu i kulturze wniedoczasie.pl. W swoim wystąpieniu prelegent podkreślał, że warto zachować pewną rezerwę wobec narzędzi takich jak Chat GPT, ponieważ generują one jedynie tzw. "połprodukty myślowe" oparte na istniejących już informacjach, a nie na rzeczywistym stanie świata.

- Chat GPT oraz inne technologie, oparte na Sztucznej Inteligencji, odpowiadają problemowi rynkowemu, którym jest zbyt duża ilości informacji do przetworzenia przez człowieka w erze informacyjnej - mówił dr Grzegorz Jędrek. Podkreślał również, że misją Google jest uporządkowanie światowych zasobów informacji tak, aby były powszechnie dostępne i użyteczne, zaś misją AI jest efektywne przetworzenie dostępnych informacji w zindywidualizowane treści.

W trakcie trwania Lubelskich Dni Informatyki uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach, konkursach oraz zwiedzić stoiska firm, które były sponsorami wydarzenia. Ponadto było dostępne stanowisko, gdzie chętni mogli pograć w gry komputerowe.

Lubelskie Dni Informatyki to bezpłatna konferencja IT, którą od 2007 roku realizują Koło Naukowe Informatyków oraz Grupa KUL.NET, działająca przy Wydziale Nauk Przyrodniczych i Technicznych KUL. Od lat LDI cieszy się ogromną rozpoznawalnością wśród wydarzeń organizowanych w Lublinie. Konferencja skierowana jest do studentów, osób pracujących w branży IT, pasjonatów oraz sympatyków popularnych technologii.