Aktualności / Wydarzenia

Zakończenie konserwacji wybranych muzealiów na potrzeby stałej ekspozycji Muzeum KUL

Zakończenie konserwacji wybranych muzealiów na potrzeby stałej ekspozycji Muzeum KUL22 listopada 2022 r. zakończyły się prace konserwatorskie przy pięciu zabytkowych obiektach ze zbiorów Muzeum KUL dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, zadanie: „Konserwacja wybranych muzealiów na potrzeby nowej stałej ekspozycji Muzeum KUL”.

Dzięki trzem poprzednim dotacjom z MKiDN, udało się poddać konserwacji 32 nowożytne rzeźby sakralne. Celem obecnego zadania była konserwacja 5 zabytkowych obiektów ze zbiorów Muzeum KUL: trzech gotyckich rzeźb śląskich, jednej ludowej o nieokreślonej proweniencji, powstałej w okresie nowożytnym, noszącej jednak znamiona poprzedniej epoki oraz XVIII-wiecznego krucyfiksu – luksusowej pamiątki z pielgrzymki do Ziemi Świętej.

Rzeźba z Muzeum KULO wyborze artefaktów zadecydowały wartości artystyczne, historyczne i edukacyjne. Wytypowane obiekty zajmą ważne miejsce w nowej stałej ekspozycji Muzeum KUL. Krytyczny stan zachowania zabytków zobligował muzeum do pilnej interwencji konserwatorskiej. Dzięki podjętym działaniom możliwe będzie w przyszłości stworzenie narracji, która stanie się bazą w uniwersyteckim nauczaniu o rozwoju sztuki okresu średniowiecza i nowożytności.

Konserwowane rzeźby gotyckie są wybitnymi przykładami średniowiecznej rzeźby polskiej. Do zbiorów muzealnych KUL trafiły wraz z 23 innymi przykładami średniowiecznej i nowożytnej plastyki śląskiej jako dar Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej w 1956 r. Pochodzący z  XVIII w. krucyfiks wykonany z drewna oliwnego, wysadzany macicą perłową i kością słoniową, zdaje się być prawdziwą perełką w polskich zbiorach – kwerenda wykazała istnienie zaledwie kilku sztuk.

Obiekty zostały poddane konserwacji zachowawczej, która zmierzała do zachowania i zabezpieczenia substancji zabytkowej oraz wydobycia walorów historycznych, artystycznych i ekspozycyjnych.

Eksponat z Muzeum KULPokłosiem zadania jest wystawa czasowa „Odzyskany blask, odsłona czwarta”, na którą zapraszamy od 1 do 16 grudnia (w Muzeum KUL) oraz folder prezentujący historię zabytków i kulisy ich konserwacji.

program: Wspieranie działań muzealnych
zadanie: „Konserwacja wybranych muzealiów na potrzeby nowej stałej ekspozycji Muzeum KUL”
czas realizacji: 17 I – 31 XII 2022 r.
autorzy projektu: dr Krzysztof Przylicki, Anna Szlązak-Nowak
prace konserwatorskie: Konserwacja Dzieł Sztuki – mgr Grzegorz Gołubiak

Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

Czynne od pon. do pt. w godz. 10.00-16.00

Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin,  Gmach Główny,  sala 29

tel. 81 445 40 29

www.muzeum.kul.pl

e-mail: muzeum@kul.pl