100.rocznica powstania KULRektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II serdecznie zaprasza na obchody 100. rocznicy powstania KUL, którą będziemy świętować 8 grudnia 2018 r.

Program:

8.00 Msza Święta – przewodniczenie i homilia bp Witold Mroziewski, biskup pomocniczy Brooklynu (Kościół Akademicki KUL)

10.00 Uroczyste posiedzenie Senatu KUL (Aula im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego)

• Hymn Państwowy
  • Wystąpienie Rektora KUL ks. prof. dr. hab. Antoniego Dębińskiego
  • Wręczenie Medali za Zasługi dla KUL
  • Wręczenie Medali Jubileuszowych 100-lecia KUL
  • Słowo Wielkiego Kanclerza KUL abp. Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego
  • Gaudeamus igitur

12.00 Złożenie kwiatów na grobie ks. Radziszewskiego

13.00 Uroczyste odsłonięcie pomnika ks. I. Radziszewskiego (skwer abp. J. Życińskiego)

Wydział Nauk Społecznych zaprasza na premierę książki autorstwa prof. Adama Bieli „Idzi Radziszewski. Charyzmatyczny psycholog”. Wydarzenie odbędzie się w 100. rocznicę powstania KUL, 8 grudnia 2018 r., o godz. 15.00 w Kolegium Jana Pawła II, sala C-618. Spotkanie poprowadzi prof. Zbigniew Zaleski

Monografia ma charakter studium historyczno-krytycznego oraz metodologiczno-psychologicznego, dotyczącego osoby oraz działalności naukowej Idziego Benedykta Radziszewskiego – założyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Spotkanie z autorem książki, prof. Adamem Bielą odbędzie się w ramach obchodów stulecia istnienia KUL. Publikacja ma podkreślić wyjątkowość osoby założyciela oraz znaczenia tego wydarzenia – Uniwersytet Lubelski został założony przez uczonego, gruntownie wykształconego w zakresie przyrodniczych i filozoficznych podstaw psychologii.

Biblioteka Uniwersytecka KUL zaprasza na "Mikołajkowy kiermasz książki". W przygotowanej ofercie znajdują się publikacje z zakresu literatury, historii, historii sztuki, teologii i religioznawstwa, prawa, socjologii, psychologii, pedagogiki, ekonomii i nauk politycznych, filozofii oraz nauk ścisłych. Są to zarówno publikacje nowe, jak i starsze, które ukazały się kilkadziesiąt lat temu - w pierwszej połowie XX wieku. Poza książkami polskimi będzie można nabyć te wydane w językach obcych: angielskim, niemieckim, rosyjskim, włoskim i francuskim.

Ceny książek rozpoczynają się już od symbolicznej złotówki.

Kiermasz czynny będzie 7 grudnia 2018 (piątek) w godz. 9.00-19.00 oraz 8 grudnia 2018 (sobota) w godz. 9.00-15.00.

W hołdzie NiepodległejMuzeum KUL oraz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zapraszają na wystawę „W hołdzie Niepodległej. Zbiory Muzeum KUL w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze”. Wystawa w Muzeum Karkonoskim będzie czynna do 31 stycznia 2019 r. Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 26 października 2018 r. o godz. 16.00.

Odpoczynek tancerzyMuzeum KUL zaprasza na kolejną odsłonę wystawy dzieł sztuki „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni”z kolekcji sztuki polskiej zgromadzonej przez Krzysztofa Musiała. Wystawę, która będzie czynna do 26 stycznia 2019 r., opuściło kilka obrazów, a w ich miejsce pojawiły się nowe. Ekspozycja w Muzeum KUL liczy ponad 70 prac – wybitnych dzieł malarstwa polskiego i rzeźby, ukazuje przekrój przez style i nurty sztuki polskiej, począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po dwudziestolecie międzywojenne, École de Paris i rodzącą się awangardę.

„Kierunek sztuka. Zbiory Muzeum KUL na Zamku Książ”Muzeum KUL, Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA serdecznie zapraszają na wystawę „Kierunek sztuka. Zbiory Muzeum KUL na Zamku Książ”. Wernisaż odbędzie się 15 lutego 2019 r. o godz. 18.00, w oddziale WGS BWA w Zamku Książ. Wystawa będzie czynna do 7 kwietnia.

Fotorelacja

skarby_biblioteki_paaac_krasinskich_01_2_3 Biblioteka Uniwersytecka KUL zaprasza do obejrzenia wystawy "Ex thesauro. Ze skarbca Biblioteki Uniwersyteckiej KUL", tym razem w formie multimedialnej, w arkadach Pałacu Krasińskich w Warszawie. Wystawa będzie prezentowana codziennie po godz. 18.00 do 3 kwietnia 2019 r.

Katedra Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej KUL zaprasza na otwarte seminarium O książce Andrzeja Grzegorczyka W poszukiwaniu ukrytego sensu. Wydarzenie rozpocznie się 21 marca 2019 r. (czwartek) o godz. 14.00 w sali GG- 208.

20.03.2019 - 21.03.2019

Dzień Otwarty KUL w Stalowej Woli

kul_plakat_2019_stalowa Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli zaprasza 21 marca 2019 r. na Dzień Otwarty KUL w Stalowej Woli. W ramach wydarzenia zaplanowano ciekawe prelekcje i warsztaty z zakresu dopalaczy, zapamiętywania i koncentracji uwagi.

Zapraszamy!

Droga KrzyżowaZapraszamy na II Męską Drogę Krzyżową na Poczekajce, która odbędzie się w piątek 22 marca 2019 r. Nabożeństwu będzie przewodniczył Prorektor ds. studentów i kontaktów międzynarodowych KUL ks. dr hab. Andrzej Kiciński, prof. KUL.  Rozpocznie się ono o godz. 19.15 poświęceniem kaplicy w Męskim Domu Studenckim.

kul_plakat_2019_rosja_konkurs1-1Instytut Filologii Słowiańskiej KUL organizuje po raz   VIII Konkurs Wiedzy o Rosji (język- kultura- historia-  realia). Tegoroczne zmagania rozpoczną się 22 marca 2019 r. o godz. 10.00 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW- 113.  Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich, którzy uczą się języka rosyjskiego oraz  interesują się kulturą rosyjską.