Aktualności / Wydarzenia

Adwent i Chanuka na KUL: Jesteśmy razem, blisko Boga

Już po raz drugi na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II 14 grudnia 2023 r. odbyło się wspólne świętowanie Adwentu i Chanuki – „Światła w ciemności”. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela.  – Te wydarzenia z udziałem narodu wybranego, które były dziełem Boga-Jahwe, są częścią naszej wspólnej historii zbawienia – mówił podczas uroczystości Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej.

Organizatorzy spotkania – Centrum Heschela KUL – pragnęli, aby w trudnym czasie niepokojów, wojen i konfliktów bycie razem stało się wyrazem nadziei i wiary w zwycięstwo światła nad ciemnością, co wydarzyło się w chrześcijańskiej Tajemnicy Wcielenia w Bożym Narodzeniu oraz cudzie związanym z wyzwoleniem Świątyni Jerozolimskiej wspominanym podczas żydowskiej Chanuki.

Świętowanie rozpoczęło się od pieśni „Shema Israel” w wykonaniu kantorów neokatechumenalnych. Następnie wygłoszone zostały dwa komentarze – żydowski i katolicki. Przesłanie chanukowe mówiące o symbolice światła w Chanuce wygłosił Icchak Rapoport, rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie: – W świetle jest coś unikalnego. Zazwyczaj, gdy dzieli się coś, to pozostaje tego mniej niż było. Mam owoc, dzielę go, zostaje tylko część. Ale jeśli biorę płonącą świeczkę i tą świeczką zapalam inną świeczkę, ta pierwsza świeczka nic nie traci, a ilość światła się zwiększa. I dlatego świeczka i światło stają się symbolem duchowości i miłości, bo jeśli człowiek dzieli się z innym miłością i duchowością, sam nic nie traci, a wręcz odwrotnie – zyskuje.

W symbolicznym spotkaniu przed Collegium Norwidianum uczestniczyli członkowie wspólnoty akademickiej, przedstawiciele środowiska żydowskiego, przechodnie. Kolejno zapalane na świeczniku chanukowym i wieńcu adwentowym świece zgodnie z ideą uroczystości rozświetlały ciemność grudniowego wieczoru.

Cieszę się, że to światło płonie przede wszystkim w sercach ludzkich – powiedział bp Mieczysław Cisło, który zapalał świece na wieńcu adwentowym wraz z ks. prof. dr hab. Mirosławem S. Wróblem, pełnomocnikiem rektora KUL ds. relacji katolicko-żydowskich i badań naukowych w Ziemi Świętej. Biskup Cisło podkreślił również, że nie możemy być obojętni na akty antysemityzmu, które są aktami nienawiści wymagającymi otwartego potępienia.

Na zakończenie uroczystości słowa podziękowania do zebranych skierował ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL, dyrektor Centrum Heschela KUL: – Jesteśmy bliżej siebie, a więc w ten sposób jesteśmy także bliżej Boga. Myślę, że w naszych sercach jest bardzo wiele ciepła i miłości. Niech trwa to wspólne świętowanie, niech światło Chanuki, niech światło Adwentu wypełnią nasze serca.

 


Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela to jednostka naukowo-edukacyjna, która ma pogłębiać relacje katolicko-żydowskie. Jej patronem jest Abraham J. Heschel, żydowski teolog, filozof i poeta. Centrum zainaugurowało swoją działalność w październiku 2022 r.