Aktualności / Wydarzenia

KULturalia 2024 – jubileusz 50-lecia pełen wrażeń!

KULturalia 2024 dobiegły końca, pozostawiając za sobą mnóstwo niezapomnianych wspomnień i wrażeń. Tegoroczna edycja, odbywająca się w dniach 17-19 maja, była szczególna, ponieważ świętowaliśmy jubileusz 50-lecia tego wspaniałego wydarzenia, które od lat stanowi ważny element życia kulturalnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

KULturalia 2024 to nie tylko koncerty i zabawy, ale przede wszystkim okazja do integracji całej społeczności akademickiej oraz mieszkańców Lublina. Atmosfera była niesamowita, pełna radości, wspólnych śpiewów i uśmiechów na twarzach uczestników. Jubileuszowa edycja udowodniła, że KULturalia to nieodzowna część życia studenckiego, która z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu.

Wyjątkowy start z Anną Wyszkoni i Zakopower

Pierwszy dzień KULturaliów rozpoczął się koncertem Anny Wyszkoni, która swoim występem wprowadziła wszystkich uczestników w doskonały nastrój. Po niej na scenie pojawił się Zakopower ze swoim charyzmatycznym liderem – Sebastianem Karpielem-Bułecką. Zespół od lat świetnie łączy muzykę folkową z elementami rocka i jazzu, jak choćby w znanym wszystkim przeboju „Boso”. To był wieczór pełen emocji i wspólnego śpiewania, który był zapowiedzią kolejnych dni pełnych atrakcji.

Niesamowite emocje i charytatywna aukcja

Drugi dzień obfitował w wydarzenia, które również zgromadziły na Poczekajce tłumy studentów i mieszkańców Lublina. Koncerty Myslovitz oraz Krzysztofa Cugowskiego wraz z Zespołem Mistrzów były prawdziwą muzyczną ucztą. Szczególny moment wieczoru stanowiła aukcja charytatywna, na której licytowano zestawy nowej linii T-shirtów KUL. Dzięki hojności uczestników udało się wesprzeć poszkodowanych przez powódź w Brazylii, których domy zostały zniszczone przez żywioł. Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL, opowiedziała ze sceny  o trudnej sytuacji brazylijskiej Polonii, co dodatkowo zmobilizowało zebranych do pomocy.

Rodzinna atmosfera i niespodzianki

Ostatni dzień KULturaliów był prawdziwym świętem dla całych rodzin. Na kampusie „Poczekajka” przygotowano gry i zabawy dla najmłodszych, rozpalono wspólnego grilla. Mimo że dzień upłynął w piknikowej atmosferze, na scenie nie zabrakło emocji. Wystąpił Teatr ITP oraz studenci, a wieczór zakończyły koncerty Tomka Szmaglińskiego i zespołu BIOS. Niedzielny piknik zakończył tegoroczne juwenalia KUL.

Jesteśmy niezwykle dumni z tegorocznych KULturaliów, które pokazały, jak ważne są takie wydarzenia dla integracji akademickiego Lublina. Dziękujemy wszystkim organizatorom, uczestnikom i gościom za niezapomniane chwile. Już teraz zapraszamy na kolejne edycje tego wyjątkowego święta kultury studenckiej. Do zobaczenia za rok!